Cigarety jsou radioaktivní a tabákové firmy to tajily!

Los Angeles - Cigarety kromě karcinogenů obsahují i silně radioaktivní prvek polonium-210, který způsobuje rakovinu plic a ohrožuje i lidi v okolí kuřáků. Tabákové firmy to vědí už od 50. let, ale dosud své zjištění úzkostlivě tajily. Informuje o tom iDNES.cz.

Tabákové firmy v 50. a 60. letech minulého století provedly celou řadu výzkumů, z nichž vyplynulo, že v cigaretách jsou kromě dvacítky karcinogenních látek obsaženy i dva velmi nebezpečné radioaktivní prvky: plutonium-210 a olovo-210. Přesto to nezveřejnily.Tyto látky se usazují v plicích a díky dehtu se z nich uvolňuje radioaktivní alfa záření, které zvyšuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou plic.Tabákové firmy to přitom ví už půl století. Vědci z University of California prostudovali celkem 27 dokumentů z té doby, jež nebezpečnost plutonia i olova dokládají. "Nejenže věděly o přítomnosti polonia, ale také o příčinné souvislosti mezi tímto radioaktivním prvkem a rakovinou," potvrzuje vedoucí studie, Hrayr Karagueuzian.Podle Karagueuziana a jeho týmu způsobují radioaktivní látky z cigaret 138 úmrtí na 1 000 kuřáků za 25 let. A tabákové firmy měly i informace, kolik záření se v plicích kuřáků uvolňuje. Proč o tom neinformovali veřejnost?Mohli by radiaci zabránit - ale nechtějí"Bylo to v době, kdy jsme se krčili pod stoly během nácviků pro případ jaderného výbuchu, doba, kdy si lidé budovali protiatomové kryty na zahradě," cituje iDNES.cz Cheryl Healtonovou, ředitelku American Legacy Foundation.Příčina tajení je jasná - kdyby výsledky studií zveřejnili, lidé by se vyděsili a mnoho z nich by přestalo kouřit. A tím by tabákové firmy poškodily samy sebe. Jenže problémem je, že mnoho lidí dodnes nemá ani zdání, že v cigaretách jsou radioaktivní prvky.Přitom kdyby chtěli, mohou výrobci tabákových produktů radiaci zcela eliminovat. Podle Karagueuziana mohou využít takzvané kyselé promývání, což je metoda, která většinu polonia z tabáku odstraní. Byla objevena už v roce 1980. Ale koncerny ji nevyužívají.Důvody pro odpor k "vyčištění" tabáku jsou hned dva. První je finanční - výrobci se vymlouvají, že je to příliš drahé. Ale podle vědců by odstranění polonia snížilo také vliv nikotinu. A ten by nepůsobil tak rychle, jak jsou kuřáci zvyklí.Proto se zdá, že radioaktivní prvky budou v cigaretách i nadále. Kuřáci by si však měli uvědomit, jak nebezpečný je kouř, který nejen vdechují, ale i vydechují. Žádný z nich asi nechce ohrozit své blízké a děti radioaktivními částečkami, které v něm jsou obsažené.

Související

Kouření, ilustrační fotografie

Cigarety a alkohol zdražují. Konsolidační balíček se dotkne i hazardu

Od dnešního dne dochází ke snížení limitu pro osvobození příjmů z hazardních her z aktuálních 1 mil. Kč na 50 000 Kč. Tato změna se bude vztahovat na výhry, které podléhají dani vybírané srážkou nebo jsou zahrnuty do dílčího základu daně. Konsolidační balíček se dotkne také trhu s tabákem a alkoholem.

Více souvisejících

cigarety radiace Kouření

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

Peskov hrozí: Pokud Ukrajinci dostanou rakety ATACMS delšího doletu, zatlačíme je hlouběji

V případě, že Kyjev získá od Spojených států taktické balistické střely ATACMS s delším doletem, Rusko bude nuceno provést hlubší vojenské akce proti ukrajinským silám a rozšířit tzv. nárazníkovou zónu.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy