Cape Canaveral - Americký raketoplán Discovery v úterý pozdě večer úspěšně provedl manévr a spojil se Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Jak uvedla agentura Reuters, loď na stanici dopravila poslední pár solárních panelů a zároveň prvního japonského astronauta, který na ní bude pobývat.
Cesta z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě až k ISS trvala raketoplánu dva dny, ke spojení došlo ve výšce 354 kilometrů nad západem Austrálie. "Vítejte na vesmírné stanici, Discovery. Jsme rádi, že tu jste," přivítal posádku raketoplánu velitel ISS Mike Fincke.
První Japoncem, který bude na stanici ISS pobývat, se stal Koiči Wakata z japonské Vesmírné výzkumné agentury, který se do vesmíru jako člen posádky raketoplánu podíval již dvakrát. Kromě něj na stanici dorazil i poslední pár solárních panelů v hodnotě 600 milionů dolarů (6,3 miliard korun).
Podle všeho raketoplán dorazil bez problémů, první prohlídky a zkoušky neukázaly na plášti Discovery žádná viditelná poškození. Po úspěšném spojovacím manévru posádka pořídila na 300 snímků pláště lodi, které odeslala k analýze do vesmírného střediska v Houstonu.
Podrobné prohlídky raketoplánu astronauti provádějí od roku 2003, kdy na palubě lodi Columbia zahynulo sedm astronautů kvůli poškození pláště. K tomu došlo při startu, kdy při oddělení palivových nádrží odlomek poškodil jednu z keramických destiček, ze kterých se plášť proti přehřátí skládá.
Současná mise raketoplánu Discovery má trvat 13 dní, během nichž mají být uskutečněny tři výstupy do volného prostoru. Stanici pak musí vesmírná loď opustit, aby uvolnila místo ruskému Sojuzu. Ten na stanici doveze nového šéfa, letového inženýra Jurije Lončakova.
Související
OBRAZEM: Takhle Zemi 50 let nikdo neviděl. Z mise Artemis dorazily i první snímky odvrácené strany Měsíce
Den D je tady. Lidstvo se po půl století vrátí na Měsíc
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Turkovy výroky jsou testem české společnosti
před 33 minutami
Turek označil úředníky za parazity, které musí Motoristé derazitovat. Nepřijatelné, naštval se Babiš
před 1 hodinou
Rusko buduje digitální železnou oponu. Je to jen dočasné, hájí se Kreml, nikdo mu ale nevěří
před 2 hodinami
USA se chystají na kolaps příměří. Plánují útok na íránské námořnictvo
před 3 hodinami
Počasí se změní. Zapříčiní to studená fronta, uvedli meteorologové
včera
Policie vyšetřuje tragédii ve Vsetíně. Důchodkyně nepřežila střet s autem
včera
Britská monarchie ukázala soudržnost. Na fotce ale chybějí někteří členové rodiny
včera
Slavia potrestala hříšníky z posledních zápasů. Bořil a Chorý zaplatí pokutu
včera
Vojtěch si vytyčil nelehký úkol. Chce, aby Češi omezili pití alkoholu
včera
Babiš opět píše do Bruselu. Premiér prozradil, co se Česku nelíbí
včera
Senior tvrdil, že umístil bombu na ministerstvu. Po vyjednávání se vzdal
včera
Předpověď počasí předpokládá změnu, kterou pocítíme. Nastane o víkendu
včera
Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace
včera
Z Bílého domu vylezl další bizár. Trump nabízí slevy, které jsou matematicky nemožné
včera
Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil
včera
Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala
včera
Moderní verze Rakouska-Uherska? Magyarovy plány s Visegrádskou skupinou se dotýkají i Česka
včera
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
včera
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
včera
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
Globální počet miliardářů by se mohl do roku 2031 vyšplhat na téměř čtyři tisíce. Aktuálně jich je podle analýzy realitní společnosti Knight Frank přesně 3110. Odborníci předpovídají v následujících pěti letech nárůst o 25 procent, což by znamenalo celkem 3915 jednotlivců s takovým majetkem.
Zdroj: Libor Novák