Dnešní Einstein, geniální vědec Hawking slaví 70. narozeniny

Praha - Stephen Hawking, fenomenální britský fyzik a matematik, který proslul svými teoriemi v různých oborech kosmologie, oslavuje v neděli 70. narozeniny.

Navzdory vážnému onemocnění, které ho postupem času upoutalo na invalidní křeslo, se stal jedním z nejvýznamnějších vědců moderní éry. Stephen Hawking se narodil 8. ledna 1942 v Oxfordu. Rodiče se tam přestěhovali z Londýna krátce před jeho narozením, aby se vyhnuli následkům bombardování města během druhé světové války.

O dvacet let později Hawking dokončil Oxfordskou univerzitu a zahájil kariéru teoretického fyzika a matematika.

V pouhých 21 letech, krátce před první svatbou, mu byla diagnostikována amyotrofická laterální skleróza – druh postižení motorických neuronů, kvůli němuž je zcela ochrnutý. Menší hybnost zůstala jen na jeho ukazováčku na pravé ruce. S jeho pomocí ovládá počítač.

V mládí vesloval a jezdil na koni, ale nervové onemocnění pohlcovalo jeho tělo rychle: zatímco ve 21 letech ještě chodil, byť při chůzi kulhal, ve třiceti již byl upoután k vozíku.

V roce 1985 navíc Hawking onemocněl zápalem plic a musel podstoupit tracheotomii. V jejím důsledku ztratil schopnost mluvit. Dobře slyší, ale se světem komunikuje pomocí speciálního počítače, který syntetizuje lidskou řeč.

Hawking šéfuje ústavu aplikované matematiky a teoretické fyziky na univerzitě v Cambridgi, kde se zabývá studiem vesmíru. V roce 1974 se stal členem londýnské Královské společnosti. Po třicet let nosil titul lukasiánského profesora matematiky Cambridgeské univerzity, který před 300 lety náležel Isaacu Newtonovi.

Na počátku 70. let Hawking začal analyzovat jevy, které provázely zrození vesmíru. Studoval černé díry a došel k závěru, že při obvyklém procesu evoluce hvězd vznik černých děr s hmotností menší než tři hmotnosti Slunce není možný. Hvězdy s nižší hmotností, než je uvedená, se mění v bílé trpaslíky nebo v neutronové hvězdy.

V roce 1988 Hawkingovi vyšla kniha Stručná historie času, která se stala bestsellerem. V této populárně naučné publikaci vědec vysvětlil své hlavní teze. Publikoval však i dál, v roce 1993 mu například vyšla kniha Černé díry a budoucnost vesmíru, v roce 2001 Vesmír v kostce a o dva roky později Ilustrovaná teorie všeho. Spolu se svou dcerou Lucy napsal před několika lety knížku pro děti Jirkův tajný klíč k vesmíru.

Hawking i přes svou fyzickou indispozici přednáší. Zadává text do počítače a přehrává ho větu po větě.

V dubnu 2007 si splnil své dlouholeté přání a vyzkoušel si stav beztíže ve speciálně zkonstruovaném letadle Boeing 727 společnosti Zero Gravity.

S první manželkou Jane má Hawking tři děti. Žili spolu 26 let, ale manželství se rozpadlo, protože se vědec zamiloval do jiné ženy – zdravotní sestry Elaine Masonové, která byla před Hawkingem vdaná za Davida Masona, vývojáře vědcova prvního "mluvícího" počítače. S ní se fyzik oženil v roce 1995. Ani druhé manželství mu však nevydrželo, podruhé se rozvedl v roce 2006.

Kromě geniálního teoretika představuje Hawking i populární ikonu. Objevil se například v kultovních kreslených seriálech Futurama a Simpsonovi, v nichž svou postavu sám namluvil. Postava jednoho z nejváženějších fyziků současnosti upoutaného ke kolečkovému křeslu se objevila i v několika dílech seriálu Griffinovi.

Související

Ilustrační foto

Je dražší dinosaurus, nebo královnin rolls-royce? Letos se dražily pozoruhodné věci

Miniaturní kamínky z Měsíce, mapka lesa z dětské knihy či kolečkové křeslo zemřelého génia - to vše přitáhlo letos velkou pozornost do aukčních síní celého světa. Majitelé nabízeli v dražbách pozoruhodné věci, mezi nimiž byla i kostra dinosaura nebo rolls-royce královny Alžběty II. Aukcí poutajících mimořádný zájem bylo tento rok více než jindy, uvedl web americké televizní stanice CNN.

Více souvisejících

Stephen Hawking

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie zasahovala na univerzitě v Plzni. Útok se nepotvrdil

Policie ve středu od pozdního odpoledne zasahovala v areálu Západočeské univerzity v Plzni na základě oznámení o údajných výstřelech. Opatření na místě bylo ukončeno kolem půl deváté večer. Nikdo nebyl zraněn, z univerzitních budov bylo evakuováno zhruba tisíc lidí. 

včera

Petr Fiala

Schválený rozpočet jako nástroj destrukce. Babiš kritizoval, Fiala ostře reagoval

Sněmovnou schválený rozpočet pro příští rok, během kterého může dojít na střídání stráží ve Strakově akademii, se stal ve středu předmětem výměny názorů mezi premiérem Petrem Fialou  (ODS) a jeho předchůdcem Andrejem Babišem (ANO). Osud zákona přitom ještě není zpečetěn. Prezident Petr Pavel naznačil, že k návrhu rozpočtu má své poznámky. 

včera

Vláda ČR

Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy

Česká republika by měla mít pátý národní park – národní park Křivoklátsko. S jeho zřízením počítá návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, který ve středu projednala a schválila vláda. Rozhodla také o vymezení nové ptačí oblasti Západní Krušné hory, schválila parametry podpory odstraňování škod, které způsobily povodně na státním vodohospodářském majetku, a rozhodla o možném uvolnění zásob ropy ze státních hmotných rezerv na případné vykrytí výpadku dodávek z ropovodu Družba.

včera

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

včera

včera

včera

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

včera

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

včera

včera

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

včera

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

včera

včera

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

3. prosince 2024 21:51

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

3. prosince 2024 21:03

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy