Astronomové pozorovali zmizení hvězdy v černé díře

Honolulu - Američtí astronomové měli poprvé možnost pozorovat celý proces zmizení hvězdy v černé díře. Informuje o tom ve středu agentura AFP.

Černé díry jsou extrémně hmotná tělesa s obrovskou gravitací, jejíž síla zadrží dokonce i světlo. Nejsou vidět, a proto dostaly označení černé. Když se v její blízkosti objeví hvězda, černá díra ji "spolkne".Právě to v roce 2010 pozoroval tým astronomů pomocí teleskopu na hoře Haleakala na Havaji a satelitů NASA. Zprávu o tehdejším pozorování zveřejnil ve středu.V květnu 2010 si astronomové všimli neobvyklé záře. Tu způsobily plyny z "pojídané" hvězdy, které se vlivem černé díry zahřály natolik, až začaly svítit. Záře byla stále intenzivnější a vrcholu dosáhla v červenci, kdy začala mizet."Zpočátku jsme přesně nevěděli, co ta záře znamená," přiznala jedna z vedoucích týmu Suvi Gezariová z univerzity Johna Hopkinse v Baltimoru. "Byla tak jasná, že zastínila všechny hvězdy v galaxii, a proto jsme nemohli určit, jak je daleko," vysvětlila.Po několika měsících tým zjistil, že černá díra je v centru galaxie vzdálené od Země 2,7 miliardy světelných let. Světelný rok je vzdálenost, kterou světlo urazí za rok, tedy 9,46 bilionu kilometrů. Zjistil také, že černá díra má podobnou hmotnost jako ta, která je ve středu naší galaxie - Mléčné dráhy.Obětí byla pravděpodobně hvězda v poslední fázi svého životního cyklu, ve fázi rudého giganta. Černé díře se přiblížila "jen" na 150 milionů kilometrů. "Bylo to poprvé, co jsme získali dostatečné množství údajů, abychom mohli stanovit jak velká černá díra "sežrala" hvězdu a jaký druh hvězdy to byl," řekla Gezariová.Později vědci dospěli k závěru, že hvězda putovala kolem černé díry již podruhé. Poprvé byla dál a díra z ní vysála jen vrchní vodíkovou vrstvu.Hvězdy v Mléčné dráze včetně Slunce jsou od černé díry v jejím středu dostatečně daleko. "Museli bychom čekat asi 10 000 let, abychom něco podobného mohli pozorovat v naší galaxii," řekla Gezariová."Černé díry mají podobně jako žraloci neoprávněnou pověst zabijáků," říká Ryan Chornock z massachusettského Harvardova-Smithsonova centra astrofyziky, který byl také členem týmu. "Ve skutečnosti jsou většinu svého života v klidu. Občas se k nim však přiblíží hvězda a šílené krmení začne," dodal.

Související

Kometa, ilustrační foto

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Milovníkům astronomie začalo asi nejvíce vzrušující období během letošního října. Na obloze se totiž objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která bude podle Astronomického ústavu AV ČR nejzajímavějším objektem na říjnové obloze. 

Více souvisejících

astronomie

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 8 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 9 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy