Řezná rána zhojená za pouhý den už není sci-fi

Brno - Hojivý obvaz, který vyléčí ránu po říznutí během jednoho dne, plasty, které neničí přírodu, nanočástice obíhající s léčivou látkou po těle právě a přesně tam, kde je jí zapotřebí. Tyto objevy a výzkumné úkoly plní výzkumné Centrum materiálového výzkumu (CMV) v Brně, které ve čtvrtek zahájilo provoz.

Ojedinělé centrum je začleněné pod Fakultu chemickou Vysokého učení technického v Brně. "Svůj provoz naplno zahájilo symbolicky u příležitosti dvacátého výročí znovuobnovení fakulty," řekla agentuře Mediafax mluvčí VUT Jitka Vanýsková.

Odborníci se v Brně zabývají výzkumem v oblasti anorganických materiálů, pokročilých organických materiálů a biomateriálů. Centrum je natolik významné, že do něj odborníci z evropských a národních zdrojů investovali více jak 200 milionů korun.

Z evropské dotace například brněnští vědci pořídili více než 60 přístrojů, z nichž mnohé jsou unikátní nejen v tuzemsku, ale i ve střední a východní Evropě."Předností centra je interdisciplinární tým, zahrnující pracovníky z oblasti chemické i strukturní analýzy, fyzikální chemie, biotechnologie a biochemie, fyziky, anorganické i organické syntézy. Tým z převážné části tvoří mladí dynamičtí pracovníci," tvrdí ředitel centra Miloslav Pekař. Právě silný tým ve spojení s unikátním přístrojovým vybavením podle něj umožňuje úspěchy v oblasti výzkumu.

Na konto projektu CMV si brněnští vědci díky tomu připsali již několik velmi významných objevů a prací, které jsou podle Pekaře předznamenáním udržitelnosti i po skončení evropské dotace na konci roku 2013. Centrum již nyní, ještě před zahájením ostrého provozu aktivně spolupracuje s více než 50 společnostmi v oblasti smluvního výzkumu. Na projektu je zaměstnáno přes 70 výzkumníků, kteří vedou desítky bakalářských, diplomových a disertačních prací. Výzkumnou infrastrukturu CMV využívá více než 100 studentů.

K prokazatelným úspěchům patří například práce týmu odborníků pod vedením Ivany Márové, který přišel na to, jak efektivně využít odpadní olej a přetvořit jej na ekologický bioplast.

"Zjednodušeně lze říct, že v praxi pak bude možné například lahev od minerálky vyrobenou z takového materiálu hodit do koše, nebo na kompost a příroda ji sama rychle rozloží," řekla Mediafaxu Vanýsková.

Licence na technologii výroby bioplastů podle ní již dokonce moravští výzkumníci prodali a produkt úspěšně míří na asijské trhy. "Ke spolupráci na vývoji dalších aplikací se přihlásila jedna z nejprestižnějších škol v Asii - National University of Singapore a její centrum nanotechnologií," dodala mluvčí VUT.

Tým Miloslava Pekaře se soustředí na základní i aplikovaný výzkum biokoloidních systémů se zaměřením na jejich využití v oblasti medicíny, farmacie, kosmetiky a při ochraně životního prostředí. Vysoký komerční potenciál má zejména výzkum využití kyseliny hyaluronové v oblasti hojivých krytů ran. "V praxi tak bude možné, že jeden den se říznete, večer si ránu obvážete hojivým obvazem a další den již nepoznáte, kam jste se řízli," popsal manažer centra Petr Tesař.

Další z vědeckých týmů se orientují například na výzkum v oblasti pokročilých organických materiálů. Se svými pracemi v elektronice a fotonice byli výzkumníci kolem profesora Martina Weitera velmi úspěšní v realizaci rozsáhlých evropských projektů, na nichž spolupracovali se společnostmi jako jsou Merck, Phillips nebo Fiat.

K propojení aplikační a výzkumné sféry přispěly rovněž vědecké aktivity expertů kolem profesora Jaromíra Havlici, jehož členové se specializují zejména na možnosti uplatnění sekundárních surovin, především z energetického a metalurgického průmyslu.

V současnosti proto také úřady Centru přidělily akreditaci nového studijního oboru Chemie pro medicínské aplikace. Nový obor se podle Vanýskové zaměřuje na využití nanotechnologií a rozšiřuje standardní chemické vzdělávání o disciplíny požadované pro zvládnutí chemických základů potřebných pro zvládnutí medicínských aplikací.

"Nový obor připraví absolventy v oblasti technické chemie, se znalostí základů aktuálních pokročilých technologií nanotechnologie, biotechnologie a funkčních materiálů," uzavřela mluvčí VUT.

Související

Ilustrační foto

Nadějný lék proti koronaviru? Z Česka přichází pozitivní zpráva

Olomoucký Ústav molekulární a translační medicíny společně se svými kolegy z kanadské společnosti Laurent Pharmaceuticals se dlouhodobě zabývají lékem s názvem LAU-7b, známým pod jménem fenretinid. Zjistili, že látka fenretinid používaná při léčbě rakoviny dokáže účinně zpomalit průběh cystické fibrózy. Lékaři doufají, že farmakum by mohlo pomoci i při léčbě vážnějšího průběhu onemocnění covid-19.
med

Čím nahradit antibiotika? Vědci se obrací k potravině, kterou máme všichni doma

První zmínka o medu a jeho využívání lidmi dokládá jeskyní malba vytvořená před 8 000 lety ve východním Španělsku. Písemné záznamy ukazují, že med jako lidový lék používali v antické kultuře, ve Starověké Číně a je zachováno 147 lékařských receptů s medem ze Starověkého Egypta. Nová studie naznačila, že med je i po tisíciletí stále vhodnější alternativou léčby u některých onemocnění než antibiotika.

Více souvisejících

léčba studenti Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy