Záhada Lochneské příšery odhalena. A je to šokující

Londýn - Uplynulo 80 let od chvíle, kdy hotelová manažerka Aldie Mackayová poprvé zahlédla "velrybě podobnou rybu" ve vodách skotského jezera Loch Ness. Nyní se doktor Charles Paxton z Univerzity St. Andrews probírá tisícovkou výpovědí očitých svědků, aby zjistil, co nám mohou sdělit.

Suše poznamenává, že mezi těmi, kdo údajně lochnessku viděli, je několik majitelů hotelů. Byla a je tedy "Nessie" jen spiknutím pro posílení turistického ruchu?, ptá se zpravodajský server BBC News.

Bylo 14. dubna 1933 a paní Mackayová, manažerka hotelu Drumnadrochit, jela s manželem v autě po silnici do Invernessu. Podívala se přes klidné vody jezera Loch Ness k zámku Aldourie. A pak ve vodě něco zahlédla.

Řekla, že to bylo černé, mokré a tekla z toho voda," uvedl Shine. "Plavalo to v kruhu dokola a dolů. Zakřičela na manžela: 'Zastav! To zvíře!'"

Zážitek paní Mackayové 2. května 1933 zveřejnil v listu Inverness Courier Alex Campbell, vodní správce jezera a novinář na částečný úvazek. Všeobecně je to považováno za první "moderní spatření" příšery v jezeře.

V této oblasti se tradoval příběh irského mnicha, který údajně v 6. století zahlédl "vodního netvora" v řece Ness. Roku 565 n. l. prý sv. Kolumbus zachránil život místnímu obyvateli, kterého napadla neznámá příšera. Událost se nestala u jezera Loch Ness, ale u nedaleké řeky Ness. Jednalo se první zdokumentování tohoto tvora.

Sv. Kolumbus se dostal k řece Ness, přes kterou chtěl přebrodit. Spatřil tam místní, kteří pohřbívali muže, jenž byl údajně zabit vodní příšerou. Kolumbus přikázal jednomu muži, aby skočil do řeky pro člun, když tu se objevila ona příšera. Kolumbus udělal rukou znamení kříže a zvíře pokojně odplulo, píše server worldpress.com.

Nejslavnější fotografie pochází z roku 1934, kdy zvíře zachytil dr. Kenneth Wilson. Tento snímek (viz foto) obletěl celý svět a byl publikován snad v každé knížce o Lochnesce. Tedy, až do roku 1994, kdy Christian Spurling na smrtelné posteli přiznal, že se jedná o podvrh. Ve skutečnosti fotil jeho tchán Marmaduke Wetherel pryskyřicový model upevněný na malé dětské ponorce. Důvod proč byl za autora vydáván Wilson je jednoduchý – Wetherel se již ztrapnil, když objevil údajně pravé stopy Nessie, ze kterých se následně vyklubaly otisky hroší nohy vsazené do stojanu na deštníky.

Doktor Paxton se v současnosti zatím probral osmi sty z tisícovky zaznamenaných případů, kdy někdo lochnessku spatřil. Podstatná část z nich, říká, pochází od majitelů kaváren a hotelů. Právě oni byli nepochybně těmi, kdo mohl z přiživování legendy něco získat. Podle Visit Scotland "lochnessková turistika" přináší ročně do oblasti zisk více než milionu liber.

Jezero se nachází na severu Skotska ve zlomu Great Glen, který se táhne od východu k západu a dělí Skotsko na dvě části. Jezero je ledovcového původu (ledovec roztál před asi 10 000 lety a poté bylo Loch Ness spojeno s mořem – kudy se údajně dostali dovnitř plesiosauři). Loch Ness je dlouhé 34 km a široké přibližně 1, 5 km. Hloubka dosahuje asi 230 m. Je tak největším (co se objemu vody týče) jezerem ve Velké Británii.

"Odborné" pojmenování příšery je Nessiteras rhombopteryx. Z biologického hlediska je však neplatné.

Související

zajímavosti

Lochneská příšera se přestěhovala do Číny? VIDEO vyvolalo značný rozruch

Pozornost na čínských sociálních sítích vzbudilo video, na němž se ve vlnách řeky Jang-c’-ťiang nedaleko přehrady Tři soutěsky klikatil záhadný dlouhý černý předmět. Záběry vyvolaly dohady, obavy i naděje, že by Čína mohla mít vlastní příšeru podobnou té, která proslavila skotské jezero Loch Ness.

Více souvisejících

Lochneská příšera Loch Ness Velká Británie

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 57 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy