Pavoučí jed: Jak se proti němu bojuje? Hrozí kousnutí i v Česku?

Brasília - Pavouci druhu koutník jedovatý (Loxosceles reclusa) kousnou každoročně v Brazílii více než 7000 lidí, kterým tím způsobí vážné poškození kůže, a dokonce i smrt. Protijed, který se používá k léčbě, je získáván na úkor mnoha zvířecích životů. Mohl by průlom v podobě syntetického pavoučího jedu vést k lidštějšímu řešení? ptá se server BBC News.

"Když mě tenhle pavouk poprvé kousnul, skoro jsem umřela," řekla Adelaide Fabienskiová Maiaová, školní asistentka z Curitiby. "Ráno jsem si oblékla kraťasy a ucítila kousnutí, ale neuvědomila jsem si, co to bylo. Až večer mě to tam začalo pálit. Podívala jsem se na to místo a bylo celé červené."

Adelaide rychle převezli do nemocnice, protože už se jí na místě kousnutí začala tvořit typická léze způsobená jedem zažírajícím se do kůže. Jen díky dávce protijedu přežila.

V případě kousnutí pavouky rodu Loxosceles nastupuje typická lokální reakce, kterou doprovází intenzívní bolest. Signifikantní reakce ihned po bodnutí se zde nedostavuje. Klinické příznaky nastanou až za 12-24 hodin projevy zčervenání a lokální bolestivostí (pálení). Později se objeví puchýřky, které se mohou měnit v ulcerace a nekrózy. Systémová reakce nebývá tak častá a většinou nekoreluje se závažností akutních lézí.

Poškozeny mohou být ledviny (nastává akutní selhání ledvin, což je většinou příčina smrti u kousnutí tímto pavoukem). Účinek se rozvíjí za 24 - 48 hodin po vpravení jedu do organismu a charakteristický pro něj je koagulopatie a hemolýza.

Protijed, který je v současnosti k dispozici, má svá rizika - především pro zvířata zapojená do procesu jeho vzniku. Nyní brazilští vědci vyvinuli syntetickou alternativu pavoučího jedu, který by mohl zachránit mnoho zvířecích životů.

Rodina pavouků Loxosceles, do níž patří koutník jedovatý, se vyskytuje v Severní a Jižní Americe, Africe, Austrálii a některých částech Evropy. S délkou šest až 20 milimetrů rozhodně nepatří mezi největší pavouky na světě. Nejsou nijak agresivní, ale mají nepěkný zvyk schovávat se v odloženém lidském oblečení. 

Jenže mnohem víc úmrtí - pavouků a koní - způsobuje samotná produkce protijedu. "Odebíráme pavoukům jed jednou měsíčně po dobu tří až čtyř měsíců," řekl doktor Samuel Guizze, biolog saopaulského ústavu Butantan, který je průkopnickým střediskem produkce protijedů. K získání jedu musí jeden technik pavouka opatrně zvednout a dát mu slabý elektrický šok, zatímco druhý technik rychle nasaje jed do injekční jehly. Pavouk pokaždé vyloučí jen mizivé množství jedu, což znamená, že si vědci musí chovat desetitisíce pavouků.

"Pak jed vstříkneme koním a po 40 dnech jim odebereme krev, z níž se získává protilátka proti jedu," dodal Guizze. Nijak nepřekvapí, že vstříknutí pavoučího jedu má vliv na koňské zdraví; jejich život se tím ze zhruba 20 let zkrátí na tři nebo čtyři roky. Pavouci končí ještě hůř - po třech nebo čtyřech odebráních jedu hynou.

Změnu slibuje průlomový výzkum na Federální univerzitě Minas Gerais. Biolog a odborník na pavoučí jedy Carlos Chávez-Olorteguí a jeho tým tu identifikoval část jedu, která je odpovědná za tvorbu protilátek, a podařilo se jim vytvořit proteinový řetězec obsahující pouze tyto části. To znamená, že by časem mohli z procesu tvorby protijedů úplně vypadnout pavouci.

V ČR se nachází 2 druhy jedovatých pavouků. Oba jsou velice nehojné, vyskytují se v jižních Čechách a na jižní Moravě, informuje server arachnofobie.webnode.cz.

Tím prvním je zápřednice jedovatá.

Charakteristika: Velký pavouk z čeledi zápředníků (délka těla 10-15mm). Hlavohruď červenavá až žlutavá, zadeček a nohy zbarveny více do zelena.

Výskyt: Louky, okraje cest a silniční náspy, které jsou porostlé vysokou trávou. V jižní Evropě hojný, u nás velice vzácný

Pavouk si zhotovuje na trávě obývací pavučinu velikosti holubího vejce. Samice zde během pozdního léta hlídá vaječný kokon a o něco později i vylíhlá mláďata. V tomto čase vás může kousnout (v případě, že se cítí v ohrožení.

Tím druhým jedovatým pavoukem je stepník moravský. Tento druh je opravdu extrémně vzácný, šance na jeho nalezení, ač úmyslné či nikoli, velmi mizivá. Příznaky kousnutí odpovídají asi zápřednici jedovaté.

Související

Sršeň asijská, ilustrační fotografie.

Už jste potkali černou vdovu? Hmyzí invaze je nákladná, svět stojí miliardy dolarů ročně

Invazní druhy živočichů způsobují celosvětové škody až 300 miliard dolarů ročně. Británie čelí asijské sršni, která ohrožuje včely, zatímco Irsko trápí jedovatí pavouci. V Evropě se rozšiřují i další nebezpečné druhy, jako jsou černé vdovy, nebo poměrně dobře známá zvířata mýval severní či krabi říční. Tyto invazivní druhy narušují ekosystémy a představují vážné ekologické hrozby.

Více souvisejících

Pavouci zdraví

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

před 2 hodinami

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

před 6 hodinami

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Aktualizováno před 16 hodinami

včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy