"Kometa století" ISON se řítí ke Slunci, něco se však stalo...

Praha - "Kometa století" nazývaná ISON, která se v těchto dnech na obloze s napětím očekává, nebi dominovat nebude. Podle aktuálních pozorování už ztratila svou sílu, přesto ale viditelná bude. Slunečnímu povrchu se měla co nejvíce přiblížit tento čtvrtek. Astronomové však odhadují, že jádro komety možná už zaniklo a pokud ne, jeho pozůstatek je příliš malý, aby průlet kolem Slunce přežil. ČTK to dnes řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

I tak ale může optimistický scénář začátkem prosince nabídnout zajímavý úkaz, a to bezhlavou kometu, kdy bude viditelný pouze jasný ohon komety bez její hlavy. "Jev bychom mohli pozorovat zhruba od 4. prosince do poloviny prosince, mezi 6:00 až 6:30 ráno nad východním obzorem pouhým okem nebo malým dalekohledem. Bude se pohybovat na pomezí souhvězdí Hadonoše, Hada a Herkula. Dominantu noční oblohy ovšem nečekejme," řekl ČTK Jakub Černý ze Společnosti pro meziplanetární hmotu.

Viditelnost komety, která se může v následujících dnech sledovat online na snímku ze sond STEREO a SOHO, ale nekončí. Oblak prachu vzniklý rozpadem jádra se podle Černého rozpíná jen velice pomalu a astronomové nevylučují výskyt větších úlomků. Ve hře jsou tak dvě varianty. Podle té pesimistické, kdy jádro a jeho větší pozůstatky již zanikly, už nebude kometa ISON na obloze pozorovatelná.

Naopak optimistická varianta, kdy by větší úlomky zanikly až po průletu kolem Slunce, prý znamená, že se může vyskytnout jev nazývaný "bezhlavý div" po kometě pozorované v roce 1887. "Jedná se o případ, kdy je viditelný pouze jasný ohon bez komy (hlavy komety), jako bylo možné pozorovat kometu C/2011 W3 (Lovejoy) v prosinci roku 2011 z jižní polokoule," uvedl Černý.

Výše zmíněné družice SOHO a STEREO posílají nové snímky Slunce na Zemi řádově v minutách či desítkách minut, čili pohled na kometu u Slunce bude prakticky živý. Navíc jsou družice daleko nad zemskou atmosférou, tudíž v jejich výhledu neruší oblačnost.

Kometa je malé těleso sluneční soustavy podobné planetce, složené především z ledu a prachu a obíhající většinou po velice výstředné (excentrické) dráze kolem Slunce. Komety jsou známé pro své nápadné ohony. Naprostá většina komet se po většinu času zdržuje daleko za oběžnou dráhou Pluta, odkud občas přilétne do vnitřních částí sluneční soustavy. Velmi často jsou popisované jako „špinavé sněhové koule" – z velké části je tvoří zmrzlý oxid uhličitý, metan a voda smíchaná s prachem a různými nerostnými látkami.

V závislosti na gravitační interakci komety s planetami se dráha komet může změnit z eliptické na hyperbolickou (a definitivně opustit sluneční soustavu) nebo na méně výstřednou. Například Jupiter je známý tím, že mění dráhy komet a zachycuje je na krátkých oběžných dráhách. Proto existují i komety, které se ke Slunci vrací pravidelně a často. Mezi ně patří například Halleyova, Hale-Boppova nebo Kohoutkova kometa. Často v tomto smyslu znamená jednou za několik let až staletí.

Související

Více souvisejících

vesmír, komety Kometa ISON (také "Kometa století")

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy