"Kometa století" ISON se řítí ke Slunci, něco se však stalo...

Praha - "Kometa století" nazývaná ISON, která se v těchto dnech na obloze s napětím očekává, nebi dominovat nebude. Podle aktuálních pozorování už ztratila svou sílu, přesto ale viditelná bude. Slunečnímu povrchu se měla co nejvíce přiblížit tento čtvrtek. Astronomové však odhadují, že jádro komety možná už zaniklo a pokud ne, jeho pozůstatek je příliš malý, aby průlet kolem Slunce přežil. ČTK to dnes řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

I tak ale může optimistický scénář začátkem prosince nabídnout zajímavý úkaz, a to bezhlavou kometu, kdy bude viditelný pouze jasný ohon komety bez její hlavy. "Jev bychom mohli pozorovat zhruba od 4. prosince do poloviny prosince, mezi 6:00 až 6:30 ráno nad východním obzorem pouhým okem nebo malým dalekohledem. Bude se pohybovat na pomezí souhvězdí Hadonoše, Hada a Herkula. Dominantu noční oblohy ovšem nečekejme," řekl ČTK Jakub Černý ze Společnosti pro meziplanetární hmotu.

Viditelnost komety, která se může v následujících dnech sledovat online na snímku ze sond STEREO a SOHO, ale nekončí. Oblak prachu vzniklý rozpadem jádra se podle Černého rozpíná jen velice pomalu a astronomové nevylučují výskyt větších úlomků. Ve hře jsou tak dvě varianty. Podle té pesimistické, kdy jádro a jeho větší pozůstatky již zanikly, už nebude kometa ISON na obloze pozorovatelná.

Naopak optimistická varianta, kdy by větší úlomky zanikly až po průletu kolem Slunce, prý znamená, že se může vyskytnout jev nazývaný "bezhlavý div" po kometě pozorované v roce 1887. "Jedná se o případ, kdy je viditelný pouze jasný ohon bez komy (hlavy komety), jako bylo možné pozorovat kometu C/2011 W3 (Lovejoy) v prosinci roku 2011 z jižní polokoule," uvedl Černý.

Výše zmíněné družice SOHO a STEREO posílají nové snímky Slunce na Zemi řádově v minutách či desítkách minut, čili pohled na kometu u Slunce bude prakticky živý. Navíc jsou družice daleko nad zemskou atmosférou, tudíž v jejich výhledu neruší oblačnost.

Kometa je malé těleso sluneční soustavy podobné planetce, složené především z ledu a prachu a obíhající většinou po velice výstředné (excentrické) dráze kolem Slunce. Komety jsou známé pro své nápadné ohony. Naprostá většina komet se po většinu času zdržuje daleko za oběžnou dráhou Pluta, odkud občas přilétne do vnitřních částí sluneční soustavy. Velmi často jsou popisované jako „špinavé sněhové koule" – z velké části je tvoří zmrzlý oxid uhličitý, metan a voda smíchaná s prachem a různými nerostnými látkami.

V závislosti na gravitační interakci komety s planetami se dráha komet může změnit z eliptické na hyperbolickou (a definitivně opustit sluneční soustavu) nebo na méně výstřednou. Například Jupiter je známý tím, že mění dráhy komet a zachycuje je na krátkých oběžných dráhách. Proto existují i komety, které se ke Slunci vrací pravidelně a často. Mezi ně patří například Halleyova, Hale-Boppova nebo Kohoutkova kometa. Často v tomto smyslu znamená jednou za několik let až staletí.

Související

Více souvisejících

vesmír, komety Kometa ISON (také "Kometa století")

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 4 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy