Brněnským vědcům na Antarktidě komplikuje práci led

Brno/Antarktida - Vědecká expedice z Masarykovy univerzity v Brně již bezmála měsíc pracuje na stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Průběh expedice i nadále ovlivňuje zamrzlý průliv, kvůli kterému byl obtížný už samotný přesun na základnu. I za ztížených podmínek však vědci pokračují ve výzkumech místního klimatu, vegetace či ledové pokrývky.

„Zamrzlý průliv Prince Gustav Channel, jež odděluje ostrov Jamese Rosse od Antarktického poloostrova, zásadně ovlivňuje celý průběh expedice – od složitějšího vylodění z chilského ledoborce vrtulníky až po omezení dosažitelnosti vzdálenějších lokalit terénního výzkumu, na které byl plánován přesun pomocí gumových motorových člunů," uvedl náčelník stanice Pavel Kapler.

Moře podle Kaplera letos naštěstí nepokrývá celou plochu průlivu. Volná hladina dostupná člunem přímo ze stanice alespoň umožňuje získávání vzorků ryb pro ichtyologicko-parazitologický výzkum.

Mimo dosah českých vědců však zůstává ostrov Vega s bohatými paleontologickými nalezišti, poloostrov Trinity Peninsula, kde stojí automatická stanice pro sběr meteorologických dat, i vzdálené jezero Hidden Lake, kde byl plánován odběr sedimentů pro rekonstrukci změn klimatu během holocénu.

Oproti loňsku, kdy se v okolí stanice objevilo několik uhynulých tuleňů, kteří se kvůli třeskutým mrazům nedostali k vodě, vědci zatím nenašli žádného uhynulého obyvatele této oblasti. „Také ptákům se daří lépe – některé chaluhy antarktické v této oblasti již zřejmě úspěšně zahnízdily," dodává Kapler.

Členy expedice jsou i letos vědci a studenti doktorských studijních programů Masarykovy univerzity v Brně a Akademie věd České republiky. Ve svých činnostech se zaměřují například na výzkum lokálních ekologicko-klimatických podmínek odledněné severní části ostrova Jamese Rosse, nebo na pokračování výzkumu v oblasti reakcí vegetace na drsné klimatické podmínky, biodiverzitu mikroorganismů a jejich fyziologické vlastnosti.

„V neposlední řadě jsou v expedici zastoupeny biologické vědy, především stresová fyziologie rostlin, parazitologie antarktických ryb a magnetorecepce bezobratlých živočichů," dodal náčelník stanice Pavel Kapler. On a techničtí pracovníci se budou věnovat také zdokonalování infrastruktury stanice – například usazení nového technického kontejneru nebo instalace fotovoltaických panelů. Letošní novinkou je spolupráce české vědecké stanice s tuzemským průmyslem.

Stanice Johanna Gregora Mendela však žije i dalšími událostmi. Během uplynulých dvou týdnů oslavili členové vědecké expedice hned dvoje narozeniny. „K  tradičnímu „Mendlovu" chlebu, tak přibylo i pečení dortů. Polárníci si ale pochutnávají i na dalších delikatesách z kvalitních českých zdrojů. Ke chlebu se výborně hodí kvalitní paštiky, marmeláda a masové konzervy Hamé," dodal Kapler.

Konzervy a další trvanlivé potraviny se českým polárníkům osvědčily již v minulosti. Letos je ale nově nevyužijí jen ke stravování. Vědci totiž také plánují vyzkoušet, jak se plechovky a jejich obsahy chovají v extrémních klimatických podmínkách.

Související

Více souvisejících

antarktida Vědci Masarykova univerzita Brno

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy