"Velbloudí" virus vyhubí lidstvo? Vědci uklidňují, ale...

New York - Záhadný respirační virus MERS, který ve světě způsobil smrt několika desítek lidí, se na člověka pravděpodobně přenesl z velbloudů. Tvrdí to nová studie mezinárodního vědeckého týmu, podle níž není zatím zcela jisté, jakou cestou se virus dostává z těchto zvířat do lidského organismu. U velbloudů v Saúdské Arábii se podle studie virus objevil poprvé nejméně před dvěma desítkami let, uvedla agentura AP.

Vědci prozkoumali vzorky krve 260 velbloudů ze saúdskoarabských archivů sahajících až do roku 1992. V období celých dvou desítek let v nich objevili stopy viru způsobujícího MERS. Podle studie není jasné, zda samotná zvířata kvůli viru onemocněla, patrně však bez ohledu na to přenesla MERS na člověka. "Je velmi pravděpodobné, že velbloudi přenášejí nákazu na lidi, ale tato studie nám přesně neříká, jakou cestou k tomu dochází," řekl mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Gregory Hartl.

Blízkovýchodní respirační syndrom (MERS) lékaři poprvé u člověka zjistili v roce 2012 v Saúdské Arábii. Od té doby se jím nakazilo přes 180 lidí a 79 infekci nepřežilo. Ačkoli se nemoc dostala i do Evropy a severní Afriky, většina obětí pocházela z blízkovýchodních zemí.

Podle vědců se lidé nakazili zřejmě prostřednictvím slin či hlenů, které velbloudi velmi často vylučují a jejichž stopy zůstávají na zemi, nebo konzumací masa.

Virus prý celá dvě desetiletí zůstává bez výrazných mutací a na člověka se přenáší pouze zřídka. Mohl by se však vyvinout do nějaké formy, která se bude mezi lidmi šířit snáze, varoval vedoucí výzkumu Ian Lipkin z Columbijské univerzity.

MERS podobně jako příbuzný virus SARS, který ve světě během epidemie v roce 2003 zabil nejméně 800 lidí, napadá dýchací cesty. Způsobuje silný kašel, horečku, zápal plic či selhání ledvin.

V blízkovýchodních zemích jsou velbloudi běžně chováni kvůli masu, mléku či jako domácí mazlíčci, k nimž mají vlastníci mnohdy velmi blízký vztah a občas prý svá zvířata dokonce políbí.

Máme se bát nových pandemií?

Je pravda, že především savci jsou zdrojem mnoha infekčních onemocnění, z nichž řada je tzv. emergentních (nových nebo nově poznaných). Z poslední doby lze připomenout několik vážných hrozeb (epidemie SARS, chřipková pandemie), které však byly díky fungujícímu systému surveillance úspěšně zažehnány. Objevují se ale stále nové hrozby (např. současná epidemie způsobená MERS-CoV v Arábii). Infekční nemoci se navíc s nárůstem cestování, obchodu se zvířaty a kvůli socioekonomickým i environmentálním změnám stávají globálním problémem a riziko importu a posléze šíření nových nákaz v našich zeměpisných šířkách není úplně zanedbatelné.

Na druhou stranu je ovšem nutné podotknout, že spíše minimum těchto nově zachycených virů představuje skutečné riziko pro zdraví člověka. Většina nově objevených virů je totiž přirozenou součástí mikroflóry svých savčích hostitelů bez známek patogenního potenciálu.

Aby byl mikroorganismus považován za patogenní, musí splňovat řadu přesně definovaných kritérií – tzv. Kochových postulátů (např. musí být izolován a kultivován z nemocného jedince a dále být schopen způsobit stejné onemocnění u zdravých jedinců téhož druhu). A je potřeba objektivně říci, že velká část nově poznaných virů, jejichž objevy vědci rádi zveřejňují v nejprestižnějších časopisech, nesplňuje ani jedno z požadovaných kritérií.

Není třeba se panicky obávat nových epidemií či pandemií, ty byly a budou, je však třeba mít dobře nastavený systém včasné reakce proti těmto hrozbám zahrnující detekci, kontrolu a následnou prevenci emergentních nákaz, informuje web Veda.muni.cz.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Covid-19 má být zařazen mezi biologická rizika při práci, návrh projedná vláda

Návrh nařízení o ochraně zdraví při práci, který v pondělí projedná vláda, zařazuje koronaviry SARS, MERS a nový typ SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 mezi biologická rizika při práci. Dosud s nimi česká legislativa nepočítala, navrhované nařízení je uvedením českých regulací do souladu se směrnicí Evropského parlamentu.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nový koronavirus není z laboratoře. Podle WHO má zvířecí původ

Všechny dostupné důkazy svědčí o tom, že zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 jsou netopýři z Číny. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters řekla mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO). Důkazy podle ní nenaznačují, že by byl virus uměle upraven nebo dokonce vyroben v laboratoři.

Více souvisejících

MERS Velbloudi nemoci

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 55 minutami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 1 hodinou

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 6 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak

I na dnešní den připadal jeden z regulérních výplatních termínů důchodů, které se kvůli Vánocům změnily. Na nové termíny upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Prosincovou penzi by všichni lidé měli dostat nejpozději v pondělí 23. prosince.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy