Washington - Země se od přelomu tisíciletí už srazila s přinejmenším 26 většími asteroidy. To je mnohem více, než se doposud předpokládalo. Informovala o tom na svých webových stránkách nezisková Nadace B612, v jejímž čele stojí bývalý astronaut amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Ed Lu.
Uvedené údaje byly podle nadace získány díky síti, která po celém světě monitoruje testy jaderných zbraní. Tento systém od roku 2001 zaznamenal 26 explozí s ekvivalentem síly více než jedné kilotuny TNT a všechny byly důsledkem dopadu asteroidů.
"Tato data ukazují, že dopady asteroidů nejsou ničím výjimečným. Ve skutečnosti jsou třikrát až desetkrát častější, než jsme si dříve mysleli," uvedl v prohlášení Lu.
Podle získaných údajů "vesmírné bomby", které se od začátku 21. století se Zemí srazily, měly výbušnou sílu odpovídající jedné až 600 kilotun TNT, uvedla rovněž nadace, která se věnuje vybudování systému včasného varování před těmito tělesy nebezpečnými pro lidstvo.
Naše planeta je přitom prakticky neustále bombardována úlomky asteroidů. Většina projektilů z hlubin vesmíru ale exploduje vysoko v atmosféře, takže nemůže způsobit vážné škody. V posledních 12 letech ovšem došlo k zásahům o síle přesahující 20 kilotun TNT v Indonésii, v Jižním ledovém oceánu, ve Středomoří a v Rusku, připomněla agentura DPA. Výbuch meteoritu loni nad Čeljabinskem uvolnil čtyřicetkrát větší energii než výbuch atomové bomby nad Hirošimou v roce 1945. Jeho síla dosáhla ekvivalentu 600 kilotun.
Asteroidy (planetky, někdy také malé planety) jsou malá pevná tělesa bez atmosféry obíhající po samostatných drahách kolem Slunce, jejichž velikost je natolik malá (max. stovky km), že je není možno označit jako planety a zároveň natolik veliká, že se nedá mluvit o kosmickém prachu či meteorech.
Od podobně velkých komet se liší jednak oběžnou drahou, která je převážně mírně eliptická, jednak složením hmoty tělesa, která je představována u komet především konglomerátem zmrzlé vody a plynů s příměsí prachových částic, kdežto planetky jsou pevná tělesa, uvedl spaceprobes.kosmo.cz.
První asteroid byl po usilovném pátrání po chybějící planetě v mezeře mezi drahou Marsu a Jupitera nalezen v roce 1801. Dostal pojmenování Ceres a jeho průměr je přibližně 1000 km. Další objevy menších těles následovaly, pravá exploze objevů však nastala teprve v posledním období v souvislosti se systematickým sledováním oblohy fotografickými metodami. K významným světovým pracovištím zabývajícím se sledováním malých těles Sluneční soustavy patří rovněž česká hvězdárna na Kleti v předhůří Šumavy.
Asteroidy jsou pozůstatky prvotního materiálu, ze kterého se tvořila před 4.5 miliardami let Sluneční soustava a kterému nebylo umožněno, především silným gravitačním působením Jupitera, zkondenzovat do většího vesmírného tělesa. Vedle toho stále ještě přežívá teorie, že alespoň část známých asteroidů je pozůstatkem srážky větších kosmických těles. Tomuto názoru nahrává i fakt, že asteroidy se liší svým složením, což by mohlo být způsobeno rozdílným rozvrstvením materiálů v kůře a v jádře původního velkého tělesa. Po roztříštění se část úlomků vytvořilo z jádra (železné asteroidy), další z kůry (křemíkové asteroidy).
Související
NASA zahájila misi planetární obrany zaměřenou na ochranu před asteroidy
Vzorky asteroidu odebrané sondou Hajabusa 2 docestovaly do Japonska. Objasní vznik života?
vesmír, asteroidy , vesmír, Země , NASA
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder.
Zdroj: Libor Novák