Londýn - Špatnou zprávu mají vědci pro všechny, kdo věří na yettiho. Experti se rozhodli prozkoumat DNA všech dostupných vzorků srsti pocházejících údajně z tohoto legendárního himálajského tvora - a zjistili, že pocházejí z medvěda či kozy. Uvádí to zpráva, kterou zveřejnil britský odborný časopis Proceedings of the Royal Society B.
V Severní Americe (jen USA a Kanada) jej znají jako Bigfoot, Sasquatch, Momo the Monster, Grassman, Fouke Monster, Skunk ape nebo Nuk-luk, a také jako Tsul 'Kalu (legenda indiánů kmene Čerokíů). V Jižní Americe, kde mimochodem oficiálně nemají existovat žádní velcí primáti (Amazonský prales mezi Brazílií a Bolívií a také mezi Venezuelou a Kolumbií) je znám jako Mapinguary, Alux nebo Isnashi, ve Venezuele pak jako Vasitri nebo Salvaje, v Peru jako Tarma, v Kolumbii jako Duendi nebo Shiru.
V Austrálii je znám jako Yowie. V Evropě (konkrétně ze skotského pohoří Cairngorms a vrcholu Ben MacDhui) jako Velký šedý muž „Am Fear Liath Mὸr" a mnoho popisů pochází také z jiných částí Asie.
Konkrétněji např. jako Alma nebo Almas (pohoří Altaj, hlavně pak v Mongolsku), Almasty nebo Kaptar (pohoří Kavkaz, hlavně pak Gruzie a Kazachstán), Nasnas nebo Devi či Div nebo Odami chukir (Írán, Tádžikistán), Čučunaja či jinak také Čučuna (Sibiř, oblast Verchojanska), Chi-trau nebo Šan tu (Vietnam), Tua yeua (Thajsko), Kung Lu (Myanmar, či chcete-li Barma), Bar-manu (Pákistán a Afghánistán), Amomongo (Filipíny), Ban-manuš (Bangladéš), Batutut (jihovýchodní Asie, hlavně ostrov Borneo), Orang Pendek a Genderuwa (Indonésie, hlavně ostrov Sumatra, také ale Borneo), Yeren (Čína, pohoří Šennogja), Mande Barung nebo Migjur (Indie), Hibagon (Japonsko – mimochodem, v nedávné době se v Japonsku našli chlupy primáta dosud neznámého druhu), Orang Mawas nebo Orang Dalam nebo Hantu hutan (Malajsie) a samozřejmě Yetti (pohoří Himálaj, hlavně pak oblast Nepálu, Bhútánu a Tibetu) a možná mnoho dalších z celého světa.
Nejčastěji bývá yetti zobrazován jako obrovský chlupatý tvor, s podobou něco mezi člověkem a zvířetem, který přežívá vysoko v zasněžených horách a je schopný se v nich dokonale pohybovat a orientovat. Přestože jej zde, snad krom počasí, nemá co ohrožovat, je také velmi plachý. A jediné, co po sobě zanechává, jsou stopy, informuje petrczernek.wordpress.com.
Zklamání podle odborníků čeká na ty, kdo věří v další "anomální primáty". Teorie kolem výskytu yettiho a jemu podobných tvorů spekulovaly, že může jít o přeživší neandertálce či další menší vývojové větve člověka, anebo o vyhynulý druh obřího lidoopa jménem Gigantopithecus.
Aby tuto záhadu konečně rozlouskli, požádali v květnu 2012 vědci pod vedením profesora genetiky Oxfordské univerzity Bryana Sykese muzea i nezávislé sběratele - včetně slavného horolezce Reinholda Messnera - o vzorky chlupů pocházejících údajně z těchto "anomálních primátů". Dostali 30 vzorků ve stavu natolik dobrém k tomu, aby bylo možné provést sekvenování genu.
Tři vzorky měly údajně pocházet z yettiho. Jeden z nich ve skutečnosti pochází z jihoasijské kozy serau velký (Capricornis sumatraensis). Další dva - jeden z oblasti Ladákh v indickém státě Džammú a Kašmír a druhý z Bhútánu - poskytly vědcům zajímavé spojení s... ledním medvědem (Ursus maritimus).
Vědci proto usuzují, že tyto chlupy pravděpodobně pocházejí ze vzdálených potomků ledních medvědů, anebo z jejich křížence s hnědým medvědem. "Pokud by se tito medvědi vyskytovali v Himálaji, pak by mohli přispět ke vzniku legend o yettim, zvlášť pokud by jejich chování vůči lidem bylo agresivnější než u místně známých druhů," uvedli vědci.
Osm vzorků, jež měly patřit hominidovi známému jako almas (mongolsky "divoký muž", který se údajně vyskytuje v pohořích Kavkaz a Pamír ve střední Asii, pocházely z medvěda hnědého (Ursus arctos) nebo z krav, koní a mývalů. Jediný vzorek, který měl pocházet z malajsijského legendami opředeného hominida orang pendek, ve skutečnosti pochází z tapíra čabrakového (Tapirus indicus).
Asi největším zklamáním byl vzorek srsti "bigfoota" z Texasu, který pocházel z velmi chlupatého člověka - patrně Evropana, jak naznačuje genetická shoda.
Související
Nepálské úřady se hádají s experty o tom, jak vypadá yetti
Indická armáda narazila na yettiho. Zveřejnila fotky, teď je terčem posměchu
Yetti (označení neznámého druhu dvounohého hominida) , tajemství záhady
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák