
Londýn - Špatnou zprávu mají vědci pro všechny, kdo věří na yettiho. Experti se rozhodli prozkoumat DNA všech dostupných vzorků srsti pocházejících údajně z tohoto legendárního himálajského tvora - a zjistili, že pocházejí z medvěda či kozy. Uvádí to zpráva, kterou zveřejnil britský odborný časopis Proceedings of the Royal Society B.
V Severní Americe (jen USA a Kanada) jej znají jako Bigfoot, Sasquatch, Momo the Monster, Grassman, Fouke Monster, Skunk ape nebo Nuk-luk, a také jako Tsul 'Kalu (legenda indiánů kmene Čerokíů). V Jižní Americe, kde mimochodem oficiálně nemají existovat žádní velcí primáti (Amazonský prales mezi Brazílií a Bolívií a také mezi Venezuelou a Kolumbií) je znám jako Mapinguary, Alux nebo Isnashi, ve Venezuele pak jako Vasitri nebo Salvaje, v Peru jako Tarma, v Kolumbii jako Duendi nebo Shiru.
V Austrálii je znám jako Yowie. V Evropě (konkrétně ze skotského pohoří Cairngorms a vrcholu Ben MacDhui) jako Velký šedý muž „Am Fear Liath Mὸr" a mnoho popisů pochází také z jiných částí Asie.
Konkrétněji např. jako Alma nebo Almas (pohoří Altaj, hlavně pak v Mongolsku), Almasty nebo Kaptar (pohoří Kavkaz, hlavně pak Gruzie a Kazachstán), Nasnas nebo Devi či Div nebo Odami chukir (Írán, Tádžikistán), Čučunaja či jinak také Čučuna (Sibiř, oblast Verchojanska), Chi-trau nebo Šan tu (Vietnam), Tua yeua (Thajsko), Kung Lu (Myanmar, či chcete-li Barma), Bar-manu (Pákistán a Afghánistán), Amomongo (Filipíny), Ban-manuš (Bangladéš), Batutut (jihovýchodní Asie, hlavně ostrov Borneo), Orang Pendek a Genderuwa (Indonésie, hlavně ostrov Sumatra, také ale Borneo), Yeren (Čína, pohoří Šennogja), Mande Barung nebo Migjur (Indie), Hibagon (Japonsko – mimochodem, v nedávné době se v Japonsku našli chlupy primáta dosud neznámého druhu), Orang Mawas nebo Orang Dalam nebo Hantu hutan (Malajsie) a samozřejmě Yetti (pohoří Himálaj, hlavně pak oblast Nepálu, Bhútánu a Tibetu) a možná mnoho dalších z celého světa.
Nejčastěji bývá yetti zobrazován jako obrovský chlupatý tvor, s podobou něco mezi člověkem a zvířetem, který přežívá vysoko v zasněžených horách a je schopný se v nich dokonale pohybovat a orientovat. Přestože jej zde, snad krom počasí, nemá co ohrožovat, je také velmi plachý. A jediné, co po sobě zanechává, jsou stopy, informuje petrczernek.wordpress.com.
Zklamání podle odborníků čeká na ty, kdo věří v další "anomální primáty". Teorie kolem výskytu yettiho a jemu podobných tvorů spekulovaly, že může jít o přeživší neandertálce či další menší vývojové větve člověka, anebo o vyhynulý druh obřího lidoopa jménem Gigantopithecus.
Aby tuto záhadu konečně rozlouskli, požádali v květnu 2012 vědci pod vedením profesora genetiky Oxfordské univerzity Bryana Sykese muzea i nezávislé sběratele - včetně slavného horolezce Reinholda Messnera - o vzorky chlupů pocházejících údajně z těchto "anomálních primátů". Dostali 30 vzorků ve stavu natolik dobrém k tomu, aby bylo možné provést sekvenování genu.
Tři vzorky měly údajně pocházet z yettiho. Jeden z nich ve skutečnosti pochází z jihoasijské kozy serau velký (Capricornis sumatraensis). Další dva - jeden z oblasti Ladákh v indickém státě Džammú a Kašmír a druhý z Bhútánu - poskytly vědcům zajímavé spojení s... ledním medvědem (Ursus maritimus).
Vědci proto usuzují, že tyto chlupy pravděpodobně pocházejí ze vzdálených potomků ledních medvědů, anebo z jejich křížence s hnědým medvědem. "Pokud by se tito medvědi vyskytovali v Himálaji, pak by mohli přispět ke vzniku legend o yettim, zvlášť pokud by jejich chování vůči lidem bylo agresivnější než u místně známých druhů," uvedli vědci.
Osm vzorků, jež měly patřit hominidovi známému jako almas (mongolsky "divoký muž", který se údajně vyskytuje v pohořích Kavkaz a Pamír ve střední Asii, pocházely z medvěda hnědého (Ursus arctos) nebo z krav, koní a mývalů. Jediný vzorek, který měl pocházet z malajsijského legendami opředeného hominida orang pendek, ve skutečnosti pochází z tapíra čabrakového (Tapirus indicus).
Asi největším zklamáním byl vzorek srsti "bigfoota" z Texasu, který pocházel z velmi chlupatého člověka - patrně Evropana, jak naznačuje genetická shoda.
Související

Nepálské úřady se hádají s experty o tom, jak vypadá yetti

Indická armáda narazila na yettiho. Zveřejnila fotky, teď je terčem posměchu
Yetti (označení neznámého druhu dvounohého hominida) , tajemství záhady
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Německá tajná služba označila stranu AfD za krajně pravicovou a extremistickou
před 2 hodinami

Zemřel operetní a muzikálový zpěvák a herec Karel Bláha
před 3 hodinami

Co se děje v Bílém domě: Waltz do OSN nechtěl, Trump ho vyhodil, aby zabránil škodám
před 4 hodinami

TikTok dostal obří pokutu půl miliardy eur. Posílal data evropských uživatelů do Číny
před 5 hodinami

Počasí: Česko zasáhnou bouřky, varují meteorologové
před 6 hodinami

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší
před 7 hodinami

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění
před 7 hodinami

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
před 8 hodinami

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
před 10 hodinami

Počasí do Česka přinese příští týden mrazíky i sněžení
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
včera

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
včera

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
včera

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
včera
Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku.
Zdroj: David Holub