Věříte na Yettiho? Záhada rozlousknuta, tvrdí genetici

Londýn - Špatnou zprávu mají vědci pro všechny, kdo věří na yettiho. Experti se rozhodli prozkoumat DNA všech dostupných vzorků srsti pocházejících údajně z tohoto legendárního himálajského tvora - a zjistili, že pocházejí z medvěda či kozy. Uvádí to zpráva, kterou zveřejnil britský odborný časopis Proceedings of the Royal Society B.

V Severní Americe (jen USA a Kanada) jej znají jako Bigfoot, Sasquatch, Momo the Monster, Grassman, Fouke Monster, Skunk ape nebo Nuk-luk, a také jako Tsul 'Kalu (legenda indiánů kmene Čerokíů). V Jižní Americe, kde mimochodem oficiálně nemají existovat žádní velcí primáti (Amazonský prales mezi Brazílií a Bolívií a také mezi Venezuelou a Kolumbií) je znám jako Mapinguary, Alux nebo Isnashi, ve Venezuele pak jako Vasitri nebo Salvaje, v Peru jako Tarma, v Kolumbii jako Duendi nebo Shiru.

V Austrálii je znám jako Yowie. V Evropě (konkrétně ze skotského pohoří Cairngorms a vrcholu Ben MacDhui) jako Velký šedý muž „Am Fear Liath Mὸr" a mnoho popisů pochází také z jiných částí Asie.

Konkrétněji např. jako Alma nebo Almas (pohoří Altaj, hlavně pak v Mongolsku), Almasty nebo Kaptar (pohoří Kavkaz, hlavně pak Gruzie a Kazachstán), Nasnas nebo Devi či Div nebo Odami chukir (Írán, Tádžikistán), Čučunaja či jinak také Čučuna (Sibiř, oblast Verchojanska), Chi-trau nebo Šan tu (Vietnam), Tua yeua (Thajsko), Kung Lu (Myanmar, či chcete-li Barma), Bar-manu (Pákistán a Afghánistán), Amomongo (Filipíny), Ban-manuš (Bangladéš), Batutut (jihovýchodní Asie, hlavně ostrov Borneo), Orang Pendek a Genderuwa (Indonésie, hlavně ostrov Sumatra, také ale Borneo), Yeren (Čína, pohoří Šennogja), Mande Barung nebo Migjur (Indie), Hibagon (Japonsko – mimochodem, v nedávné době se v Japonsku našli chlupy primáta dosud neznámého druhu), Orang Mawas nebo Orang Dalam nebo Hantu hutan (Malajsie) a samozřejmě Yetti (pohoří Himálaj, hlavně pak oblast Nepálu, Bhútánu a Tibetu) a možná mnoho dalších z celého světa.

Nejčastěji bývá yetti zobrazován jako obrovský chlupatý tvor, s podobou něco mezi člověkem a zvířetem, který přežívá vysoko v zasněžených horách a je schopný se v nich dokonale pohybovat a orientovat. Přestože jej zde, snad krom počasí, nemá co ohrožovat, je také velmi plachý. A jediné, co po sobě zanechává, jsou stopy, informuje petrczernek.wordpress.com.

Zklamání podle odborníků čeká na ty, kdo věří v další "anomální primáty". Teorie kolem výskytu yettiho a jemu podobných tvorů spekulovaly, že může jít o přeživší neandertálce či další menší vývojové větve člověka, anebo o vyhynulý druh obřího lidoopa jménem Gigantopithecus.

Aby tuto záhadu konečně rozlouskli, požádali v květnu 2012 vědci pod vedením profesora genetiky Oxfordské univerzity Bryana Sykese muzea i nezávislé sběratele - včetně slavného horolezce Reinholda Messnera - o vzorky chlupů pocházejících údajně z těchto "anomálních primátů". Dostali 30 vzorků ve stavu natolik dobrém k tomu, aby bylo možné provést sekvenování genu.

Tři vzorky měly údajně pocházet z yettiho. Jeden z nich ve skutečnosti pochází z jihoasijské kozy serau velký (Capricornis sumatraensis). Další dva - jeden z oblasti Ladákh v indickém státě Džammú a Kašmír a druhý z Bhútánu - poskytly vědcům zajímavé spojení s... ledním medvědem (Ursus maritimus).

Vědci proto usuzují, že tyto chlupy pravděpodobně pocházejí ze vzdálených potomků ledních medvědů, anebo z jejich křížence s hnědým medvědem. "Pokud by se tito medvědi vyskytovali v Himálaji, pak by mohli přispět ke vzniku legend o yettim, zvlášť pokud by jejich chování vůči lidem bylo agresivnější než u místně známých druhů," uvedli vědci.

Osm vzorků, jež měly patřit hominidovi známému jako almas (mongolsky "divoký muž", který se údajně vyskytuje v pohořích Kavkaz a Pamír ve střední Asii, pocházely z medvěda hnědého (Ursus arctos) nebo z krav, koní a mývalů. Jediný vzorek, který měl pocházet z malajsijského legendami opředeného hominida orang pendek, ve skutečnosti pochází z tapíra čabrakového (Tapirus indicus).

Asi největším zklamáním byl vzorek srsti "bigfoota" z Texasu, který pocházel z velmi chlupatého člověka - patrně Evropana, jak naznačuje genetická shoda.

Související

Více souvisejících

Yetti (označení neznámého druhu dvounohého hominida) tajemství záhady

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

před 7 hodinami

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

včera

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

včera

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

včera

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy