Antinobelovy ceny uděleny. Tyto vynálezy a studie vám změní život, pobavte se

Vynález stroje na výměnu dětských plenek, studie o potěšení ze škrábání či o účincích pizzy proti nádorům slavily úspěch při udělování letošních humorných Nobelových cen vědeckým dílkům, jejichž účelem zřejmě bylo především rozesmát, poznamenala agentura AFP.

Ig Nobel Prize, zvané též antiNobel jako pravý opak skutečných Nobelových cen, se udělují v deseti kategoriích, od biologie, přes ekonomiku, medicínu a literaturu až k míru. Letos se rozdávaly po devětadvacáté.

Ceremoniál pořádá humoristický vědecký časopis Annals of Improbable Research na kolejích Harvardovy univerzity v Bostonu za přítomnosti nositelů skutečných Nobelových cen. Doprovázen bývá házením papírových letadel a falešných bankovek a projevy laureátů jsou omezeny na 60 vteřin.

Oceněné práce bývají někdy pěkně staré: pět Japonců získalo ceny za chemii zásluhou studie z roku 1995 o množství slin, které denně vyprodukuje pětileté dítě. Jeden z autorů se slavnostního obřadu zúčastnil spolu s již dospělými syny, které do studie zapojil před 25 lety.

Francouzský tým se sice nemohl dostavit, ale i tak získal cenu v kategorii Anatomie za práci o asymetriích v rozdílné teplotě šourku oblečeného a vysvlečeného doručovatele, zveřejněné v roce 2007.

Jeden z autorů, Roger Mieusset, je renomovaným odborníkem na reprodukční medicínu na univerzitě v Toulouse, jakož i vynálezcem "vyhřívaných spodků", které by za určitých podmínek mohly fungovat jako antikoncepce.

V kategorii Medicína ocenění získal italský vědec Silvano Gallus za několik studií z počátku tisíciletí o léčivých přednostech opravdové italské pizzy, zejména pokud jde o určité druhy rakoviny nebo infarktu.

Jiné oceněné práce byly podle AFP naprosté novinky: profesor mechaniky z íránské univerzity vyspělých technologií byl odměněn za svůj stroj na výměnu plen, který byl patentován ve Spojených státech v červenci 2018.

AntiNobelova cenu za mír skončila v rukou mezinárodního vědeckého týmu sedmi výzkumníků, kteří v roce 2012 zveřejnili studii o měření potěšení, jaké přináší poškrábání si svědění.

Skutečné Nobelovy ceny budou ohlášeny počátkem října. Existuje přitom jeden vědec, který je nositelem obou ocenění. Nizozemec ruského původu Andre Geim, který v roce 2010 získal Nobelovu cenu za fyziku za průkopnické experimenty se "zázračným materiálem" grafenem, nejtenčí možnou vrstvou uhlíku, dostal o deset let dřív také Ig Nobel Prize. Tu má za pokus s živými žábami, které "zavěsil" do volného prostoru s pomocí magnetických sil.

Související

Více souvisejících

Ig Nobelova cena zajímavosti Vědci pizza

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 5 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 6 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy