Jsou kočky tekutina nebo pevná látka? Univerzita udělovala humorné Nobelovy ceny

Boston - Americká Harvardova univerzita i letos udělovala humorné Nobelovy ceny (Ig Nobel Prize). Uspěl výzkum koček, krokodýlů či uší seniorů. Skutečné Nobelovy ceny budou rozdány počátkem října.

Francouz Marc-Antoine Fardin si všiml, že se kočky dokážou nápadně dobře přizpůsobit tvaru nádoby, jako je například váza, což je vlastnost typická pro tekutiny. Fardin nakonec dospěl k názoru, že kočka existuje v obou skupenstvích. Kočka v malé krabici se chová jako tekutina a vyplní celý prostor, zatímco kočka ve vaně plné vody se bude snažit minimalizovat kontakt s vodou, a tak bude držet svůj tvar a bude se tudíž chovat jako pevná látka.

Britský lékař James Heathcote, který byl oceněn v oboru anatomie. Ve své studii z roku 1995 potvrdil, že po dosažení 30. roku věku rostou uši člověka rychlostí asi dva milimetry za deset let. "Takže starší lidé mají skutečně větší uši," konstatoval.

Nobelovu cenu za bizarní výzkum v oblasti ekonomie si odnesla dvojice australských badatelů Matthew Rockloff a Nancy Greerová, kteří zjišťovali, zda setkání člověka s živým krokodýlem posílí jeho odvahu a tím zvýší jeho ochotu ke gamblingu. Při výzkumu vyzývali návštěvníky krokodýlí farmy v Queenslandu, aby podrželi metr dlouhého krokodýla. Ti, kteří k tomu svolili, pak sázeli větší částky - pokud tedy nebyli ve špatné náladě. Pak naopak sázeli méně než lidé, kteří krokodýla v rukou neměli.

Milo Puhan z univerzity ve švýcarském městě Curych přišel na to, že pomoc při chrápání přináší hra na didgeridoo, hudební nástroj australských domorodců. A proč by za to měla být udělena právě Nobelova cena za mír? Tato léčebná metoda "také zlepšuje kvalitu spánku partnerů".

Existuje jeden vědec, který je humorné a skutečné Nobelovy ceny. Nizozemec ruského původu Andre Geim, který v roce 2010 získal Nobelovu cenu za fyziku za průkopnické experimenty se "zázračným materiálem" grafenem, nejtenčí možnou vrstvou uhlíku, dostal o deset let dřív také Ig Nobel Prize. Tu má za pokus s živými žábami, které "zavěsil" do volného prostoru s pomocí magnetických sil.

Související

Více souvisejících

Ig Nobelova cena Vědci Zvířata zajímavosti nobelova cena Kočky

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů

V pražské zoologické zahradě před Vánocemi zemřel velemlok čínský Karlo, který byl dlouhé roky považován za největšího obojživelníka na světě. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek o této smutné události informoval na sociální síti X

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy