Konec podávání ruky kvůli covid-19? Zjištění epidemiologů jsou alarmující

Začalo to před staletími jako symbol míru, jako znamení toho, že v ruce nedržíte zbraň, a během let se z tohoto gesta stala součást téměř každé společenského, náboženského nebo obchodního kontaktu. Ale nový typ koronaviru si vynutil nový způsob myšlení o stisku rukou.

Bez ohledu na to, o jak přátelské gesto jde, znamená výměnu potenciálně nebezpečných mikroorganismů, napsala agentura Reuters.

"Ruce jsou jako rušné křižovatky, kde se neustále propojuje náš mikrobiom s mikrobiomem ostatních lidí a věcí," napsala skupina vědců v odborném časopisu Journal of Dermatological Science (Časopis pro dermatologii). Ruce jsou podle nich kritickým místem pro přenos mikroorganismů, včetně virů.

Ale když podání ruky upadá v nemilost, co ho v postkoronavirové etiketě nahradí? Šťouchnutí pěstí nebo loktem? Tradiční japonská úklona nebo smeknutí klobouku? A co pozdrav Spocka ze Star Treku se zdviženou dlaní a písmenem "V" mezi prostředníkem a prsteníčkem?

Lidé jsou společenská stvoření. Když se s někým setkáme, použijeme náš nejrozsáhlejší orgán v těle, kůži, k tomu, abychom ji namáčkli na obnaženou ruku někoho jiného. Během pandemie způsobené koronavirem se ukázalo, jak intimní toto gesto je.

Lidská ruka žije. Na dlaních máme stovky druhů bakterií a virů. "Jen se nad tím zamyslete," říká Charles Gerba, mikrobiolog, který se zabývá výzkumem veřejného zdraví na Arizonské univerzitě. "Pokaždé, když se dotknete nějakého povrchu, můžete si nabrat až 50 procent mikrooganismů vyskytujících se na tomto povrchu," uvedl pro list The New York Times.

Na našich rukách může být salmonela, E. coli, norovirus, infekce dýchacích cest, jako je adenovirus nebo syndrom ruka-noha-ústa. A vzhledem k tomu, jak často vědci na lidských prstech a dlaních nacházející stolici, je třeba říci, že naše hygienické návyky jsou mnohem horší, než si myslíme.

Gerba studuje pohyb virů. Přenese virus na kliku od dveří kanceláře nebo do hotelového pokoje nebo něčího domova. Říká, že viru na klice kancelářských dveří to trvá pouhé čtyři hodiny, než se dostane na polovinu rukou lidí v kancelářské budově a polovinu tamních povrchů, nebo na 90 procent povrchů u někoho doma. Virus v hotelu se často dostává z pokoje do pokoje a někdy i do přilehlých konferenčních prostor. Gerba říká, že on lidem přestal podávat ruku během epidemie nemoci SARS v roce 2003. "Tvrdím, že jsem nachlazený, a tak nemusím ostatním podávat ruku," přibližuje svoji taktiku.

Vlivný americký epidemiolog Anthony Fauci se na věc dívá stejně. "Nikdy nikomu nepodávejte ruku," řekl nedávno. "To je jasné."

Stisk ruky byl po dlouhou dobu pro lidi znamením toho, že se na něčem dohodli. "Potřesení ruky je to, co se fotografuje při podpisu nějaké dohody," připomíná etnoložka Dorothy Noyesová z Ohijské státní univerzity.

Dlouhý, silný stisk rukou amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho francouzského kolegy Emmanuela Macrona z roku 2018 byl klasickou ukázkou dvou jedinců mužského pohlaví usilujících o dominantní postavení.

A někdy to trvá celé měsíce, než se takový stisk ruky podaří vyjednat. Dokladem toho bylo sice dlouhé, ale očividně chladné potřásání pravicemi mezi japonským premiérem Šinzó Abem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v listopadu 2014.

Ať je silný nebo jako "leklá ryba", stisk ruky je něco, čeho se jen těžko zbavujeme, i když se o to snažíme. Nizozemský premiér Mark Rutte v březnu na společné tiskové konferenci s vrchním epidemiologem Jaapem van Disselem lidem zakázal podávat si na pozdrav ruce, vzápětí si však s van Disselem sám pravicí potřásl. "Promiňte, promiňte, takhle se to nesmí, ještě jednou," řekl Rutte a na opravu se s van Disselem šťouchl loktem.

Související

Více souvisejících

zdraví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 43 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 2 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

Izrael v Haagu popřel genocidu: Je tam tragická válka, nedochází tam ale ke genocidě

Izrael v pátek na půdě Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, nejde však o genocidu. Reagoval na tvrzení Jihoafrické republiky (JAR), která ještě v prosinci podala stížnost vůči Izraeli za údajnou genocidu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy