Čínský Sinovac tvrdí, že jeho vakcína proti covidu je účinná. Západ nabádá k opatrnosti, chybí data

Experimentální vakcína proti koronaviru CoronaVac čínské firmy Sinovac je bezpečná a vyvolává rychlou imunitní reakci. Úroveň vytvořených protilátek je však nižší než u lidí, kteří prodělali nemoc covid-19. Podle agentury Reuters to uvedla firma ve studii vypracované na základě druhé fáze klinických testů.

Druhá ze tří testovacích fází neměla za cíl posuzovat účinnost vakcíny, napsali autoři studie. Výzkumníci nicméně na základě svých zkušeností s jinými vakcínami a předchozím testováním na makacích podle Reuters uvedli, že by proti koronaviru měla poskytovat dostatečnou ochranu.

Čínská studie přichází poté, co tento měsíc americké farmaceutické firmy Pfizer a Moderna jakož i Rusko na základě předběžných dat z pozdní fáze klinického testování oznámily, že jejich experimentální vakcíny byly účinné z 90 a více procent.

CoronaVac a dalších experimentální vakcíny vyvíjené v Číně momentálně procházejí závěrečnou, tedy třetí fází rozsáhlého testování, bez něhož účinnost při tvorbě imunity vůči covidu-19 nelze určit. Sinovac tuto fázi provádí v Indonésii, Brazílii a Turecku.

Výsledky testování na celkem 700 osobách v první a druhé fázi zveřejnil Sinovac v recenzované studii ve vědeckém časopise The Lancet.

"Naše zjištění ukazuje, že CoronaVac je schopna vyvolat rychlou reakci protilátek během čtyř týdnů od očkování, které se provádí dvěma dávkami v intervalu 14 dní," uvedl jeden z autorů studie Ču Feng-cchaj v doprovodném prohlášení. "Myslíme si, že toto činí vakcínu vhodnou pro nouzové použití během pandemie," dodal.

Naor Bar-Zeev z americké Univerzity Johnse Hopkinse, který se na studii nepodílel, uvedl, že výsledky musejí být interpretovány opatrně, dokud nebudou zveřejněny kompletní výsledky třetí fáze.

CoronaVac je jedna ze tří experimentálních vakcín, které Čína používá pro očkování statisíců lidí v rámci svého krizového programu. I zbylé dvě se po završení druhé fáze testů zdají být bezpečné a vyvolávající imunitní reakci.

Související

Více souvisejících

Sinovac očkování Čína Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy