Dezinformátoři mají žně. Případ ženy, které po testu na covid kapal mozkomíšní mok, ale nepochopili

KOMENTÁŘ - "To, čeho se každý obával, je tady. Test na covid-19 skutečně může poškodit mozek. Dokládá to případ ženy z americké Iowy, které po odběru z nosohltanu začal kapat mozkomíšní mok z nosu. Testy jsou nebezpečné a my jsme měli pravdu." Pokud jste podobné věty v průběhů posledních dní četli na internetu, nejste sami. Případ, který se skutečně odehrál, se mezi vyznavači dezinformací šíří jako lavina. Bohužel jej skoro nikdo nepochopil. A není tak těžké si spočítat, že i šance na zásah meteoritem je větší, než riziko, že během testu na covid dojde ke zranění.

Není překvapením, že šiřitelé konspirací a dezinformací se chytnou jakéhokoliv případu, který byť jen okrajově potvrdí, že měli pravdu. Případ, který se odehrál v USA během výtěru z nosohltanu při testu na covid-19, je toho zářnou ukázkou. Ženě po výtěru skutečně začal kapat mozkomíšní mok z nosu. To je ale jen polovina pravdy. Nebo možná spíše třetina.

Nejprve si shrňme fakta. Čtyřicetiletá žena z americké Iowy skutečně podstoupila PCR test na covid-19, po němž se jí udělalo nevolno. Z nosu jí vytékala čirá tekutina, začala jí bolet hlava a udělalo se jí nevolno. Zjistilo se, že u ženy došlo k nepatrnému poškození, podstoupila proto banální zákrok, při kterém ji lékaři komplikace odstranili.

Způsob, jak tento zážitek prezentovat, je ale dvojí. Jednoho se chytla média a následně vyznavači dezinformací, protože se jim "hodí do krámu", a pravda je pro ně moc suchá a nudná.

Pokud půjdeme po stopách informací, zjistíme, že s příběhem přišly jako první bulvární servery. Weby jako Daily Star nebo Mirror lákaly na bombastický titulek, v němž sdělovaly, že u ženy po testu na covid došlo k poškození mozku. Odtud je jen krok k tomu, aby se příběhu chytli konspirátoři, kteří si ho vyložili po svém.

Případ podle nich dokazuje, že výtěry z nosohltanu jsou nebezpečné a mohou lidem vážně uškodit. Vlna odporů vůči testům proto dosáhla nové hranice a sociálními sítěmi tato zpráva rezonuje jako blesk. Bohužel lidé, kteří jí šíří, jen dokládají, že věc v zásadě nepochopili nebo chápat nechtějí.

Realita? Prostá, jen ji téměř nikdo nechce vidět

Skutečný stav věci je totiž odlišný od pohledu, který prezentují odpůrci roušek, vládních opatření, testů či lidé popírající existenci covidu. Abychom ji ale odhalili, musíme ke skutečnému zdroji informace. A tím je vědecká studie.

Ta byla publikována v respektovaném magazínu JAMA Otolaryngol Head & Neck Surgery a dočteme se v ní pozadí celého případu. Předně to, že žena trpí idiopatickou intrakraniální hypertenzí, tedy zvýšením množství tlaku a mozkomíšního moku. Před 20 lety jí také byly odebrány nosní polypy.

V roce 2017 žena podstoupila CT vyšetření, při němž bylo diagnostikováno onemocnění paranazálních dutin a následná endoskopie prokázala encefalokélu, vrozenou vadu, při níž dochází k výhřezu tkání centrálního nervového systému. Tato vada je poměrně vzácná a dochází při ní k defektu lebeční kosti.

Encefalokéla patří mezi takzvané rozštěpové vady neurální trubice a jde o velmi závažný stav. Tak závažný, že se na něj ve většině případů přijde krátce po porodu nebo ještě v těhotenství, přičemž z tohoto důvodu lze těhotenství ukončit.

O jak vzácný případ jde, ukazují statistiky z lékařských magazínů. Časopis Česká gynekologie v roce 2008 publikoval článek, v němž uvedl, že v období mezi lety 1994 až 2006 bylo z počtu 1 132 567 narozených dětí diagnostikována encefalokéla u 107 z nich. Jiné zdroje uvádí, že v období od roku 1961 do roku 2005 bylo v České republice diagnostikováno celkem 462 případů encefalokély.  

Procentuální zastoupení lidí s touto nemocí je tedy velmi malé. A pravděpodobnost, že o ní dotyčná osoba neví, je ještě mnohem menší. Vývojová vada totiž o sobě dává vědět, nemocného bolí hlava, má závratě, a to bez zjevných příčin. Jedinců, kteří by o své diagnóze nevěděli až do dospělosti, moc není. 

Zpět k našemu případu. CT vyšetření a magnetická rezonance ukázaly, že zmíněná žena trpí 1,8 cm dlouhou encefalokélou. Samotný test na covid ji ale nezpůsobil, pouze otvor rozdráždil, díky čemuž začal mozkomíšní mok z mozku unikat. Představy dezinformátorů, jak plastová tyčinka s vatou na konci dokáže prorazit lebku, se tedy nenaplnily (netřeba zmiňovat, že je to fyzikálně nemožné).

Může se něco takového opakovat? Šance téměř neexistuje

Vyloučit, že by se takový případ mohl opakovat, nelze. Šance na to jsou al neskutečně malé až nicotné. Podle statistik podstoupilo nějakou formu testu na covid zhruba půl miliardy lidí z celého světa. 

Určit, kolik lidí přesně se podrobilo výtěru z nosohltanu, sice nelze, řada zdrojů ale potvrzuje, že jde o nejběžnější test vůbec. A vzhledem k počtu dostupných testovacích metod lze odhadovat, že i kdyby zastoupení výtěru testu bylo padesátiprocentní, stále jde o stamiliony lidí s úspěšným testem, tedy bez jakéhokoliv poškození.

K tomu je ale potřeba přičíst i fakt, že tento výtěr se nedělá pouze v souvislosti s pandemií koronaviru. Lékaři jím disponují podstatně delší dobu a samotná historie výtěrů je zhruba sto let stará, PCR testy pak byly vyvinuty před necelými 40 lety chemikem Karym Mullisem.

Oproti tomu stojí první zdokumentovaný případ, kdy během něj došlo k poškození. A jak už jsme uvedli výše, u ženy, jejíž diagnózy nejsou zcela obvyklé.

Závěr je jednoduchý. Profesor z americké Tulane University Stephen A. Nelson vypočítal, že pravděpodobnost, že vás zasáhne meteorit, je 1:1 600 000. Tedy podstatně větší, než šance, že u vás během testu na covid dojde k poškození mozku či lebky.

Související

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Elon Musk

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy

Elon Musk se snaží vysvětlit, jak je možné, že jeho umělá inteligence Grok, vyvinutá pod hlavičkou firmy xAI, generovala odpovědi, ve kterých vyzdvihovala nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Incident vyvolal celosvětovou kritiku a řadu oficiálních reakcí – od lidskoprávních organizací přes evropské státy až po turecký soud.

včera

Robert Golob

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

včera

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

včera

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

včera

včera

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

včera

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

včera

včera

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

včera

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

včera

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

včera

včera

včera

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy