KOMENTÁŘ - "To, čeho se každý obával, je tady. Test na covid-19 skutečně může poškodit mozek. Dokládá to případ ženy z americké Iowy, které po odběru z nosohltanu začal kapat mozkomíšní mok z nosu. Testy jsou nebezpečné a my jsme měli pravdu." Pokud jste podobné věty v průběhů posledních dní četli na internetu, nejste sami. Případ, který se skutečně odehrál, se mezi vyznavači dezinformací šíří jako lavina. Bohužel jej skoro nikdo nepochopil. A není tak těžké si spočítat, že i šance na zásah meteoritem je větší, než riziko, že během testu na covid dojde ke zranění.
Není překvapením, že šiřitelé konspirací a dezinformací se chytnou jakéhokoliv případu, který byť jen okrajově potvrdí, že měli pravdu. Případ, který se odehrál v USA během výtěru z nosohltanu při testu na covid-19, je toho zářnou ukázkou. Ženě po výtěru skutečně začal kapat mozkomíšní mok z nosu. To je ale jen polovina pravdy. Nebo možná spíše třetina.
Nejprve si shrňme fakta. Čtyřicetiletá žena z americké Iowy skutečně podstoupila PCR test na covid-19, po němž se jí udělalo nevolno. Z nosu jí vytékala čirá tekutina, začala jí bolet hlava a udělalo se jí nevolno. Zjistilo se, že u ženy došlo k nepatrnému poškození, podstoupila proto banální zákrok, při kterém ji lékaři komplikace odstranili.
Způsob, jak tento zážitek prezentovat, je ale dvojí. Jednoho se chytla média a následně vyznavači dezinformací, protože se jim "hodí do krámu", a pravda je pro ně moc suchá a nudná.
Pokud půjdeme po stopách informací, zjistíme, že s příběhem přišly jako první bulvární servery. Weby jako Daily Star nebo Mirror lákaly na bombastický titulek, v němž sdělovaly, že u ženy po testu na covid došlo k poškození mozku. Odtud je jen krok k tomu, aby se příběhu chytli konspirátoři, kteří si ho vyložili po svém.
Případ podle nich dokazuje, že výtěry z nosohltanu jsou nebezpečné a mohou lidem vážně uškodit. Vlna odporů vůči testům proto dosáhla nové hranice a sociálními sítěmi tato zpráva rezonuje jako blesk. Bohužel lidé, kteří jí šíří, jen dokládají, že věc v zásadě nepochopili nebo chápat nechtějí.
Realita? Prostá, jen ji téměř nikdo nechce vidět
Skutečný stav věci je totiž odlišný od pohledu, který prezentují odpůrci roušek, vládních opatření, testů či lidé popírající existenci covidu. Abychom ji ale odhalili, musíme ke skutečnému zdroji informace. A tím je vědecká studie.
Ta byla publikována v respektovaném magazínu JAMA Otolaryngol Head & Neck Surgery a dočteme se v ní pozadí celého případu. Předně to, že žena trpí idiopatickou intrakraniální hypertenzí, tedy zvýšením množství tlaku a mozkomíšního moku. Před 20 lety jí také byly odebrány nosní polypy.
V roce 2017 žena podstoupila CT vyšetření, při němž bylo diagnostikováno onemocnění paranazálních dutin a následná endoskopie prokázala encefalokélu, vrozenou vadu, při níž dochází k výhřezu tkání centrálního nervového systému. Tato vada je poměrně vzácná a dochází při ní k defektu lebeční kosti.
Encefalokéla patří mezi takzvané rozštěpové vady neurální trubice a jde o velmi závažný stav. Tak závažný, že se na něj ve většině případů přijde krátce po porodu nebo ještě v těhotenství, přičemž z tohoto důvodu lze těhotenství ukončit.
O jak vzácný případ jde, ukazují statistiky z lékařských magazínů. Časopis Česká gynekologie v roce 2008 publikoval článek, v němž uvedl, že v období mezi lety 1994 až 2006 bylo z počtu 1 132 567 narozených dětí diagnostikována encefalokéla u 107 z nich. Jiné zdroje uvádí, že v období od roku 1961 do roku 2005 bylo v České republice diagnostikováno celkem 462 případů encefalokély.
Procentuální zastoupení lidí s touto nemocí je tedy velmi malé. A pravděpodobnost, že o ní dotyčná osoba neví, je ještě mnohem menší. Vývojová vada totiž o sobě dává vědět, nemocného bolí hlava, má závratě, a to bez zjevných příčin. Jedinců, kteří by o své diagnóze nevěděli až do dospělosti, moc není.
Zpět k našemu případu. CT vyšetření a magnetická rezonance ukázaly, že zmíněná žena trpí 1,8 cm dlouhou encefalokélou. Samotný test na covid ji ale nezpůsobil, pouze otvor rozdráždil, díky čemuž začal mozkomíšní mok z mozku unikat. Představy dezinformátorů, jak plastová tyčinka s vatou na konci dokáže prorazit lebku, se tedy nenaplnily (netřeba zmiňovat, že je to fyzikálně nemožné).
Může se něco takového opakovat? Šance téměř neexistuje
Vyloučit, že by se takový případ mohl opakovat, nelze. Šance na to jsou al neskutečně malé až nicotné. Podle statistik podstoupilo nějakou formu testu na covid zhruba půl miliardy lidí z celého světa.
Určit, kolik lidí přesně se podrobilo výtěru z nosohltanu, sice nelze, řada zdrojů ale potvrzuje, že jde o nejběžnější test vůbec. A vzhledem k počtu dostupných testovacích metod lze odhadovat, že i kdyby zastoupení výtěru testu bylo padesátiprocentní, stále jde o stamiliony lidí s úspěšným testem, tedy bez jakéhokoliv poškození.
K tomu je ale potřeba přičíst i fakt, že tento výtěr se nedělá pouze v souvislosti s pandemií koronaviru. Lékaři jím disponují podstatně delší dobu a samotná historie výtěrů je zhruba sto let stará, PCR testy pak byly vyvinuty před necelými 40 lety chemikem Karym Mullisem.
Oproti tomu stojí první zdokumentovaný případ, kdy během něj došlo k poškození. A jak už jsme uvedli výše, u ženy, jejíž diagnózy nejsou zcela obvyklé.
Závěr je jednoduchý. Profesor z americké Tulane University Stephen A. Nelson vypočítal, že pravděpodobnost, že vás zasáhne meteorit, je 1:1 600 000. Tedy podstatně větší, než šance, že u vás během testu na covid dojde k poškození mozku či lebky.
11. května 2025 12:46
Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
Související

Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , lékaři , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo
včera

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby
včera

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích
Aktualizováno včera

Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick
včera

Trump si bude volat s Putinem. S Bílým domem se spojí i Zelenskyj
včera

Izrael obnovuje mohutnou vojenskou aktivitu v Gaze. Chce definitivně porazit Hamás
včera

Američané ztratili s Němci třígólové vedení, přesto vyhráli. Finové uspěli v klíčovém souboji
včera

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?
včera

Pavel Novotný pozastavil členství v ODS. S okamžitou platností
včera

Švédové i Švýcaři bez Hischiera si poradili s outsidery svých skupin
včera

Cizinec s podezřením na ebolu přišel do styku s dalšími lidmi. Hygienici je vypátrali
včera

Hertl národní tým neposílí. Vegas ho nepustilo, neprošel lékařskou prohlídkou
včera

Hrozí komplikace na D1. Silničáři opravují vozovku, jeden víkend stačit nebude
včera

Starostové nemění osvědčený tým. Rakušan zůstává předsedou hnutí
včera

Pravda o ruských požadavcích vyšla najevo. Trump se i tak opřel do Zelenského
včera

Smutný konec pátrání. Starostu z Domažlicka našli mrtvého
včera

Čtrnáctý papež Lev. Čím se zapsali do historie jeho stejnojmenní předchůdci?
včera

Rusové zasáhli na Ukrajině autobus s civilisty. Devět mrtvých
včera

Podezření na ebolu v Česku. Američana převezli z Tábora do Prahy
včera
Počasí se příští týden citelně oteplí
Příští týden se do Česka vrátí oteplení. Podle ČHMÚ.cz denní maxima vyrostou nad 25 stupňů.
Zdroj: Libor Novák