Francouzská ambasáda v ČR letos ocenila 25 vědců a badatelů

Autory výzkumů zaměřených na analýzu řeči, působení protinádorových léčiv, ale i pracovní migraci za socialismu letos ocenilo francouzské velvyslanectví. Ceny dnes v Praze získalo 25 mladých vědců a badatelů. Ambasáda ocenění uděluje v sedmi kategoriích - za výzkumy v chemii, lékařství, farmacii, společenských a humanitních vědách, jaderném výzkumu, počítačových vědách a v životním prostředí. V každé sekci je několik laureátů.

Prvenství za počítačové vědy má Jitka Kostková z Akademie věd ČR. "Zabývám se momentovými invarianty vektorových polí. Snažím se jednoduše popsat speciální data," řekla vědkyně ČTK. To usnadní třeba hledání údajů o rychlosti a směru větru. "Aby bylo možno snadno identifikovat, že se blíží hurikán, nebo že se vytváří nějaký jiný nebezpečný vzor," vysvětlila.

Dalším laureátem v téže sekci byl Jan Hlavnička z ČVUT. Bodoval s projektem automatické analýzy poruch řeči lidí s neurodegenerativním onemocněním. Vědec v disertaci zpracoval metodologii pro získání srozumitelných akustických příznaků i v raných fázích nemoci, mimo jiné pomocí strojového učení.

V pondělí 29. června se ve Francouzském institutu v Praze uskutečnila slavnostní ceremonie programu mobility Barrande fellowship 2020. Podporu získá 25 doktorandů.?https://t.co/1EjXVyCHnu@msmtcr @France_CZ pic.twitter.com/MMZepzFNOu

— vedavyzkum.cz (@vedavyzkum_cz) July 2, 2020

Interakci protinádorových léčiv s lékovými transportéry u lidí trpících akutní myeloidní leukemií zkoumal další laureát Aleš Šorf. V disertaci, kterou obhájil na Univerzitě Karlově (UK), se zabýval možnostmi překonání lékové rezistence. Prvenství v sekci farmacie pak získala Lenka Kotrchová z Akademie věd ČR. "Téma mé disertační práce byla syntéza nových polymerních léčiv, nebo polymerních struktur, na které se mohou vázat léčiva, s cílem vyvinout nové léčivo na léčbu nádorových onemocnění nebo diagnostiku nádorových onemocnění," řekla ČTK vědkyně.

Cenu Jean-Marie Lehna za chemii převzala Michaela Krafčíková z Masarykovy univerzity v Brně. Krafčíková podle svých slov zkoumala například formování struktury nukleových kyselin v buňce. Právě nositel Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehn dnes také k účastníkům ceremonie promluvil on-line.

Lea Petříková z FAMU zaujala porotu prací o filmech z produkce farmaceutické společnosti Sandoz. Ta od 50. do 70. let produkovala nejen reklamní, ale i umělecky zajímavé snímky. Petříková chce objasnit vznik těchto filmů. Zatím našla spojitost s tím, že firma v minulosti vyráběla LSD. "Některé z filmů tuto produkci reflektují. Reflektují často témata spojená s psychologií či s psychiatrií a některé z filmů se vyloženě zabývají i efekty LSD a jiných psychydelických látek na vědomí a vnímání člověka," popsala ČTK.

V sociálně - humanitní sekci získal ocenění platformy CEFRES Ondřej Klípa z Institutu mezinárodních studií UK. Zabýval se podobou a specifiky pracovní migrace Poláků a především Polek do socialistického Československa. Podle Klípy byla pro toto zaměstnávání na základě mezivládních dohod typická například snaha o izolaci takových "migrantů" od domácího obyvatelstva. Platforma CEFRES vznikla ve spolupráci Velvyslanectví Francie a několika českých akademických institucí.

První tři laureáti v každé sekci dostali finanční odměnu, dva nejlepší z každé kategorie i stipendium pro měsíční stáž na francouzských výzkumných pracovištích. Místo si vyberou sami.

Vědce a vědkyně do 33 let nominuje buď jejich domovská škola nebo Akademie věd ČR podle kvality jejich výzkumů. Hodnotící komise tvořilo 45 odborníků. Letos se do soutěže zapojilo 66 kandidátů.

Související

Více souvisejících

Velvyslanectví Francie Vědci Praha ČVUT Univerzita Karlova

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy