Autory výzkumů zaměřených na analýzu řeči, působení protinádorových léčiv, ale i pracovní migraci za socialismu letos ocenilo francouzské velvyslanectví. Ceny dnes v Praze získalo 25 mladých vědců a badatelů. Ambasáda ocenění uděluje v sedmi kategoriích - za výzkumy v chemii, lékařství, farmacii, společenských a humanitních vědách, jaderném výzkumu, počítačových vědách a v životním prostředí. V každé sekci je několik laureátů.
Prvenství za počítačové vědy má Jitka Kostková z Akademie věd ČR. "Zabývám se momentovými invarianty vektorových polí. Snažím se jednoduše popsat speciální data," řekla vědkyně ČTK. To usnadní třeba hledání údajů o rychlosti a směru větru. "Aby bylo možno snadno identifikovat, že se blíží hurikán, nebo že se vytváří nějaký jiný nebezpečný vzor," vysvětlila.
Dalším laureátem v téže sekci byl Jan Hlavnička z ČVUT. Bodoval s projektem automatické analýzy poruch řeči lidí s neurodegenerativním onemocněním. Vědec v disertaci zpracoval metodologii pro získání srozumitelných akustických příznaků i v raných fázích nemoci, mimo jiné pomocí strojového učení.
V pondělí 29. června se ve Francouzském institutu v Praze uskutečnila slavnostní ceremonie programu mobility Barrande fellowship 2020. Podporu získá 25 doktorandů.?https://t.co/1EjXVyCHnu@msmtcr @France_CZ pic.twitter.com/MMZepzFNOu
— vedavyzkum.cz (@vedavyzkum_cz) July 2, 2020
Interakci protinádorových léčiv s lékovými transportéry u lidí trpících akutní myeloidní leukemií zkoumal další laureát Aleš Šorf. V disertaci, kterou obhájil na Univerzitě Karlově (UK), se zabýval možnostmi překonání lékové rezistence. Prvenství v sekci farmacie pak získala Lenka Kotrchová z Akademie věd ČR. "Téma mé disertační práce byla syntéza nových polymerních léčiv, nebo polymerních struktur, na které se mohou vázat léčiva, s cílem vyvinout nové léčivo na léčbu nádorových onemocnění nebo diagnostiku nádorových onemocnění," řekla ČTK vědkyně.
Cenu Jean-Marie Lehna za chemii převzala Michaela Krafčíková z Masarykovy univerzity v Brně. Krafčíková podle svých slov zkoumala například formování struktury nukleových kyselin v buňce. Právě nositel Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehn dnes také k účastníkům ceremonie promluvil on-line.
Lea Petříková z FAMU zaujala porotu prací o filmech z produkce farmaceutické společnosti Sandoz. Ta od 50. do 70. let produkovala nejen reklamní, ale i umělecky zajímavé snímky. Petříková chce objasnit vznik těchto filmů. Zatím našla spojitost s tím, že firma v minulosti vyráběla LSD. "Některé z filmů tuto produkci reflektují. Reflektují často témata spojená s psychologií či s psychiatrií a některé z filmů se vyloženě zabývají i efekty LSD a jiných psychydelických látek na vědomí a vnímání člověka," popsala ČTK.
V sociálně - humanitní sekci získal ocenění platformy CEFRES Ondřej Klípa z Institutu mezinárodních studií UK. Zabýval se podobou a specifiky pracovní migrace Poláků a především Polek do socialistického Československa. Podle Klípy byla pro toto zaměstnávání na základě mezivládních dohod typická například snaha o izolaci takových "migrantů" od domácího obyvatelstva. Platforma CEFRES vznikla ve spolupráci Velvyslanectví Francie a několika českých akademických institucí.
První tři laureáti v každé sekci dostali finanční odměnu, dva nejlepší z každé kategorie i stipendium pro měsíční stáž na francouzských výzkumných pracovištích. Místo si vyberou sami.
Vědce a vědkyně do 33 let nominuje buď jejich domovská škola nebo Akademie věd ČR podle kvality jejich výzkumů. Hodnotící komise tvořilo 45 odborníků. Letos se do soutěže zapojilo 66 kandidátů.
Související

Francie má nového velvyslance v Česku. Těším se, napsal Dutertre na twitteru

FN Brno dostane drahý přístroj, jde o dar za ochotu přijmout nemocné Francouze
Velvyslanectví Francie , Vědci , Praha , ČVUT , Univerzita Karlova
Aktuálně se děje
včera

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
včera

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
včera

V Itálii se zřítila lanovka s lidmi, několik mrtvých
včera

Západ uděláme opět velkým, prohlásila Meloniová v Bílém domě. Zabíjení musí přestat, vzkázal Trump Rusku
včera

Buď my, nebo Čína. Trump chystá plán, jak odstřihnout Čínu ze světového trhu
včera

Auto na Nymbursku smetlo lidi stojící u odstaveného vozu, nejméně dva mrtví
včera

Mariupol pod ruskou okupací: Vyvlastňování majetku, nátlak a ztráta identity
včera

Prodlužujete válku, vzkázal Kreml Evropě. Musíme tlačit na vrahy, reaguje Zelenskyj
včera

Zemřel Jaromír Štětina, bývalý europoslanec a zakladatel Člověka v tísni
včera

Macron přivítal Rubia a Witkoffa v Élysée, Meloniová míří za Trumpem do Bílého domu
včera

Už se neptáme zda, ale kdy. Jak nový objev změní chápání existence mimozemského života?
včera

Našlo lidstvo mimozemský život? Teplý oceán na exoplanetě podle vědců zřejmě překypuje životem
včera

Trumpovo zmrazení pomoci paralyzuje Blízký východ. Stabilita se hroutí, spojenci se na USA už nemohou spolehnout
včera

Slovensko jde ve stopách Ruska. Schválilo kontroverzní zákon o neziskových organizacích
včera

Vladimir Putin vychválil Elona Muska. Přirovnal ho k sovětské legendě
včera

YLE: Dosud nezveřejněné děsivé záběry z atentátu na Roberta Fica
včera

Tragická nehoda v Praze. Tramvaj srazila chlapce, oživit se ho nepodařilo
včera

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
včera

Američané budou v Paříži jednat s Evropany o ukončení války. Na Rubia čeká Macron
včera
Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zdroj: Jakub Jurek