Imunita proti covidu trvá aspoň šest měsíců. Vědci nevyloučili, že nelze onemocnět znovu

Jednou z nejspekulovanějších otázek mezi vědci je dlouhodobá imunita proti novému typu koronaviru a případní reinfekce. Ačkoliv se už našlo několik případů, kdy se lidé po prodělání covidu-19 nakazili podruhé, je jich zatím tak málo, že to na větší vědecké studie nestačí. Nyní se ale povedlo zjistit, jak dlouho imunita po vyléčení trvá.

Lidé, kteří se nakazili novým typem koronaviru SARS-CoV-2, by tento virus neměli znovu dostat nejméně šest měsíců. Vyplývá to z výzkumu vědců Oxfordské univerzity, o kterém informoval server Deutsche Welle.

Profesor David Eyre, který je jedním z autorů studie, považuje závěry za pozitivní. "Můžeme si být jisti, že alespoň v krátkodobém horizontu většina lidí, kteří covid-19 dostanou, neonemocní znovu," uvedl.

Oxfordští vědci při studii analyzovali data 12.180 testovaných zdravotníků oxfordských univerzitních nemocnic během 30 týdnů. Studie ukázala, že u žádného z 1246 pracovníků s protilátkami se neobjevily symptomy onemocnění COVID-19. Pozitivně byli testováni tři zdravotníci, kteří však neměli žádné příznaky nákazy.

Vědci zdůraznili, že zatím nemají dostatečné množství údajů, aby mohli potvrdit, jestli se lidé mohou po uplynutí šesti měsíců od prvotní infekce znovu nakazit. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) studii uvítala a tvrdí, že její závěry pomohou lépe pochopit, jak funguje ochrana proti nemoci. "Skutečně doporučujeme výzkumníkům dělat takové studie," řekl ředitel programu nouzových operací WHO Michael Ryan.

WHO dále uvedla, že spolupracuje s 50 zeměmi, v nichž probíhají studie na protilátky v různých testovacích skupinách, tedy jak mezi běžnou populací, tak mezi zdravotníky. 

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

včera

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy