Jak se ochladit v horku? Vědci se podívali na "zaručené" rady. Zjistili, které fungují

Existuje pár osvědčených babských rad, jak se nejlépe zchladit během horkých dnů. Například otevřít všechna okna nebo si dát studený nápoj, ale které tipy jsou založeny na faktech a které věda vyvrátila?

Větrák, nezbytná výbava každého bytu v letních měsících. Ačkoliv vzduch neochladí, pohybuje jím a vytvoří příjemný vánek. Důkazy o tom, že větrák skutečně funguje a pomocí vánku ochlazuje tělo jsou smíšené. Některé studie zjistili, že větrák může tělo ochlazovat, ale v případě, že je teplota příliš vysoká, spíše to člověku ublíží.

Obecný předpoklad funkčnosti větráku je, když je teplota do 37 stupňů Celsia. V případě, že větrák použijete při vyšší teplotě, může vás spíše ohřát a dehydrovat. Také vlhkost má svůj podíl na menší efektivnosti větráku. Přestože se vzduch pohybuje kolem, je vlhký a brání k odpařování potu z těla. Podle BBC je k jasnému verdiktu potřeba více dat, ale v případě, že teplota přesáhne 37 stupňů Celsia, je lepší nechat větrák vypnutý.

Ve velkém horku je třeba dbát na přísun tekutin, ale je lepší si dát studený nebo horký nápoj? Lidské tělo může během dvou hodin vyprodukovat až dva litry potu za hodinu, což je nejlepší způsob, jak ochladit své tělo. Teorie horkého nápoje spočívá v tom, že se tělo ohřeje zevnitř, člověk se zpotí a tím i ochladí. Výzkum, který podpořil myšlenku, že studené nápoje jsou lepší, byl vyvrácen, protože podle Ollie Jay, docenta termoregulační fyziologie na univerzitě v Ottawě, byla teplota u dobrovolníků špatně měřena pomocí rektálních teploměrů.

Jeho tým při experimentu měřil teplotu z osmi různých míst na těle a dospěl k závěru, že horké nápoje nás ochladí více, protože se zvýšila produkce potu. Ale jinak je to ve vlhkém prostředí, protože pot se ve vlhku neodpařuje, je lepší si dát něco studeného, třeba pivo.

Pokud je to jen jedno pivo nebo dvě, nemusíte se bát. V roce 1885 nutili vědci dobrovolníky cvičit, dokud se jim nezvýšila tělesná teplota a pak jim naservírovali pivo. Jak se dalo očekávat, vědci uvedli, že došlo ke „zvýšené produkci moči,“ a to by mohlo vést k dehydrataci. Rozdíl mezi nealkoholickým pivem a pivem s alkoholem byl minimální.

Nová španělská studie zjistila, že pití piva a vody zavodňuje organismus naprosto stejně, ale nikdo neví, proč se po pivu chodí více na záchod. Nelze prokázat, jestli nás pivo ochlazuje, ale rozhodně nás dvě piva nemůžou dehydrovat.

Otevřít okna, to je první věc, kterou většina z nás udělá, když touží po troše vánku. Ale je to chyba. Otevřít okna může fungovat pouze v případě, že je venkovní vzduch chladnější než ten doma. I když je venku vánek, ale vzduch je horký, může nám to spíše ublížit. V horkých letních dnech by se okna měla otevírat pouze v noci.

Související

Teplotní rekord, ilustrační foto

V Česku padaly další rekordy, na více než stovce stanic

V Česku padaly teplotní rekordy také na začátku prázdnin. Nové maximum pro 1. červenec dnes teploměr ukázal na 128 ze 153 stanic měřících více než 30 let. Nejtepleji bylo v Kuchařovicích na Znojemsku, kde se teplota vyšplhala na 38,4 stupně Celsia. Je to zdejší rekord pro celý červenec i za 67 let fungování této stanice. Absolutní rekord meteorologové zaznamenali ještě na stanici Město Albrechtice. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Více souvisejících

horko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy