Koronavirus mutuje pomaleji než chřipka. Jedna mutace dělá vědcům starosti

Vir SARS-CoV-2 je od první detekce v čínském Wu-chanu koncem roku 2019 studován stovkami vědeckých týmů po celém světě. Zjistily, že nový koronavirus mutuje, ale mnohem pomaleji ve srovnání s klasickou chřipkou. Svoji roli v tom hraje absence vakcíny nebo jiné účinné léčby, která by bránila viru v napadení organismu a vir se proto nemusí přizpůsobovat. Přesto existuje jedna mutace viru, která dělá vědcům starosti.

Vir SARS-CoV-2 není ten stejný, který se objevil koncem roku 2019 v Číně. Vědci našli mutaci s názvem D614G, která se pravděpodobně objevila v Itálii a nyní je až u 97 % vzorků z celého světa. Mutace se týká proteinu S (Spike), který vyčnívá z těla viru jako hrot a pomáhá mu k přichycení na buňky, které poté nakazí. Vyvstává otázka, jestli tato mutace způsobuje, že je virus infekčnější nebo smrtelnější u lidí. A může tato mutace ovlivnit úspěch budoucí vakcíny?

Lucy van Dorpová z University College London podle BBC uvádí, že některé mutace mohou pomoci viru se lépe rozmnožovat, ale většina z nich je neutrální. Podle Dorpové se mutace mohou objevit, ale to nutně neznamená, že změní chování viru. Dorpová se domnívá, že rozšíření viru SARS-CoV-2 s touto mutací na začátku pandemie má pouze „zakladatelský efekt“.

Při něm dochází k evolučnímu procesu vzniku nových biologických druhů pomocí malého množství zakladatelských jedinců. Thushan de Silva, výzkumník v oblasti imunitní odpovědi u pacientů COVID-19 uvedl, že existuje mnoho důkazů o evoluční výhodě viru s mutací D614G než u viru detekovaného v Čínském Wu-chanu. Přesto neexistují žádné důkazy, že zmutovaný vir je pro lidstvo více infekční.

Tým vědců z Genome Technology Center na newyorské univerzitě provedl experiment na lidské tkáni, kterou vystavili virus SARS-CoV-2 bez mutace a s mutací. Podle BBC vědci tvrdí, že výsledky jasně ukazují, že zmutovaný virus má vyšší riziko přenosu než vir bez mutace. Ale Dorpová zdůraznila, že výsledky jsou pouze z laboratoře a není jasné, jak je to s přenosem u skutečných pacientů.

„Biologické rozdíly byly natolik podstatné, aby dokázaly naklonit důkazy ve prospěch zvýšeného přenosu infekce,“ argumentuje Michael Farzan, který studoval virus v laboratorních podmínkách na Floridě a dospěl k závěru, že změny v proteinu S umožňují viru se účinněji zachytit v lidských buňkách.

Neexistují důkazy, že lidé nakažení virem SARS-CoV-2 s mutací D614G by byli více či méně nemocní a ve skutečnosti tato mutace může v současné době za celosvětovou pandemii covid-19. Ačkoliv vědci uvádějí, že se nejedná o neutrální mutaci, nutně to neznamená, že se změní chování viru nebo, že se bude šířit rychleji.

Vývoj nových vakcín se zaměřuje na jinou oblast hrotu na těle viru, takže ani tato mutace by neměla mít vliv na případnou novou vakcínu. Přesto budou vědci mutace viru SARS-CoV-2 neustále sledovat.

Související

Alkohol, ilustrační fotografie.

Zdraví neprospívá ani střídmé pití alkoholu, ukazuje analýza

Ani umírněná konzumace alkoholu není zdraví prospěšná. Vyplývá to z analýzy více než stovky studií za posledních 40 let, která vyšla letos v březnu, píše list The New York Times. Dosavadní výzkum hovořil o možné souvislosti střídmého pití alkoholu s nižší úmrtností, především v případě červeného vína. Podle vědců byl ale do značné míry zkreslený. 

Více souvisejících

výzkum Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Aktualizováno včera

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

včera

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

včera

včera

Zvláštní zachycení deště

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu

Počasí v Česku prochází po uplynulém víkendu patrnou změnou. Ochladilo se, ale to nebude všechno. V úterý a ve středu očekávají meteorologové na severu či východě Moravy a hlavně ve Slezsku potenciálně zajímavou dešťovou situací. Nedělní výstupy modelu Aladin naznačují lokálně i velmi extrémní úhrny, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste

Nejméně 82 lidí zahynulo při katastrofálních povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe ve středním Texasu. Hladina stoupla až o šest metrů a během několika hodin napršelo tolik, co za celé léto. Nejvíce obětí hlásí okres Kerr, kde voda smetla i dětský tábor. Úřady varují, že bilance poroste. Do pátracích a záchranných operací se zapojila Národní garda i federální složky. V oblasti nadále panuje hrozba silných dešťů a záplav.

včera

Prezident Trump

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům

Americký prezident Donald Trump oznámil plán zavést nová cla na všechny státy podporující skupinu BRICS, kterou Spojené státy vnímají jako rostoucí hrozbu pro své zájmy. Dodatečná cla mají bez výjimek zasáhnout desítky zemí a mohou výrazně zdražit dovoz zboží do USA. Trump varoval, že pokud nedojde k dohodám, opatření vstoupí v platnost 1. srpna. 

včera

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta

Izrael podnikl v regionu další vojenský úder. Konkrétně zaútočil na tři přístavy a elektrárnu v té části Jemenu, kterou ovládají Húsiové. Informovala o tom BBC. Útok potvrdil izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. Podle jeho slov byla jedním z cílů komerční loď Galaxy Leader, které se rebelové zmocnili před dvěma lety. 

Aktualizováno včera

včera

Vážná nehoda autobusu na D2. Několik zraněných, řidič je podezřelý z trestného činu

S komplikacemi se od brzkých ranních hodin setkávají řidiči na dálnici D2 ve směru na Brno. Převrátil se tam zahraniční autobus. Několik lidí se při nehodě zranilo. Panuje důvodné podezření, že řidič měl mikrospánek a vjel s vozidlem do příkopu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy