Vědci zkoumali covid u lidí s brýlemi. Jsou ti, kdo špatně vidí, lépe chráněni?

Nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat dostatečné rozestupy. To jsou pravidla 3R, která jsou doporučována nejen v České republice k úspěšnému zvládnutí koronavirové situace, ale také po celém světě. Vědci v Číně přišli s novou studií naznačující, že lidé, kteří nosí brýle více jak osm hodin denně mají menší pravděpodobnost nákazy covid-19.

Čínští vědci zahájili výzkum na základě 276 pacientů hospitalizovaných s onemocněním covid-19 v prosinci 2019 v epicentru nákazy v čínském Wu-chanu. Právě čínský oftalmolog Li Wen-liang byl mezi prvními, který se snažil upozornit na šíření neznámého viru a následně onemocnění covid-19 podlehl.

Autoři studie ze shromážděných dat uvedli, že méně než 6 % z celkového počtu 276 hospitalizovaných pacientů s covid-19 bylo krátkozrakých. Na základě toho objevu vědci udělali průřez populací provincie Chu- pej. Zjistili, že se v celé provincii se nachází krátkozrakých lidí více než 30 % a podle vědců to naznačuje pět krát nižší hospitalizaci vlivem nošení brýlí minimálně osm hodin denně.

Simon Kolstoe, předseda výzkumného etického výboru NHS, ministerstva obrany a veřejného zdraví v Anglii uvedl, že ačkoliv je tento výzkum velmi fascinující, musí se s výsledky této studie zacházet velmi opatrně. „To neznamená, že výsledky nemusí být pravdivé, ale že bychom neměli zavádět rozsáhlé změny jako je nošení brýlí s rouškami, dokud nebudou výsledky nezávisle potvrzeny,“ míní Kolstoe.

Brýle jsou součástí osobních ochranných prostředků, a to z důvodu, že jakýkoliv virus se může do těla dostat pomocí tenké membrány, která se nachází v dýchacích cestách, trávicím systému, ale také na očích. Tenké membrány umožňují kyslíku, světlu nebo i jídlu, aby je tělo mohlo vstřebat, ale viry se naučili využívat tyto vstupní body do těla. Přesně z tohoto důvodu OOP obsahují nejen ochranu dýchacích cest, ale také brýle.

Podle Science Alert se již v únoru objevovaly zprávy o tom, že zdravotníci, kteří měli v péči pacienty s covid-19 si nechránili oči a následně se virem nakazili. Vstupní receptor pro vir ACE2 se v očích nachází a brýle mohou poskytnou ochranu nejen před vznášejícím se virem v podobě aerosolu ve vzduchu, ale také jako prevence proti dotekům obličeje.

Kolstoe se domnívá, že kritickou součástí interpretace důkazů z jakékoliv studie je, že dvě současně dějící se věci nemusí nutně znamenat, že jedna způsobuje tu druhou. „Je nutná kontrolovaná studie,“ uvedl odborník na etiku výzkumu. Poznamenal, že autoři čínské studie uvedli řadu slabin. Studie byla malá, provedena pouze na jednom místě a další důležité faktory. „Údaje pocházely ze vzorku, který nebyl přesně definován z hlediska věku, demografie a dalších faktorů. Vědci ani nemohli zaručit, že lidé opravdu nosí brýle více jak osm hodin denně,“ vysvětluje Kolstoe. Dodal, že ačkoliv je tato studie velmi zajímavá, existuje mnoho důvodů k opatrnosti ohledně výsledku a je potřeba více důkazů, aby brýle mohly být zahrnuty jako další ochranný prostředek společně s rouškami.

Související

Mahátma Gándhí

Údajné Gándhího brýle se vydražily v přepočtu za 7,5 milionu Kč

Za 260.000 liber (zhruba 7,5 milionu Kč) se dnes v Británii vydražily brýle, které údajně nosil bojovník za indickou nezávislost Mahátma Gándhí. Aukční síň East Bristol Auctions původně odhadovala, že by za ně zájemce mohl zaplatit 10.000 až 15.000 liber (290.000 až 435.000 Kč), informovala agentura DPA.
brýle

Jak nosit roušku, aniž by se zamlžily brýle? Odborníci poskytli pár dobrých rad

Pro řadu lidí je nošení roušek nepohodlné. Zejména pro ty, kteří nosí i brýle a každé vydechnutí znamená, že se brýle zamlží, musí si je sundat z očí, očistit, a tak pořád dokola. Nejen, že se snižuje viditelnost, ale tímto se lidé vystavují se větší hrozbě nákazy covid-19. Pro pracovníci v oblasti zdravotnictví je nošení roušek každodenním chlebem a poskytli pár užitečných rad, jak zamlžování brýlí zabránit a jak bojovat s úzkostí.

Více souvisejících

brýle výzkum Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy