Stárnutí mohou urychlit špatné stravovací návyky, ukázala studie

Na Evropské a mezinárodní konferenci o obezitě vědci představili novou studii, která poukázala na změnu v chromozomech zodpovědných za stárnutí lidského organismu v souvislosti s průmyslově zpracovanými potravinami.

Výzkumy již dříve poukázaly na souvislost mezi průmyslově vyrobenými potravinami a jejich špatným vlivem na lidský organismus. Za účelem snadné cenové dostupnosti a lehkosti při jejich přípravě jsou do potravin často přidávána různá aditiva, vysoké množství soli nebo cukru. Zvýšená konzumace těchto potravin, jako jsou čínské polévky, mražené kuřecí nugety nebo slazené nápoje, je spojena s rizikem vzniku civilizačních chorob. Lidé často trpí vysokým krevním tlakem, cukrovkou 2. typu, obezitou, ale i depresí.

Nutričně chudé potraviny převážně obsahují umělá barviva, emulgátory, různé konzervační látky a další přísady, které pouze „nastavují“ potravinu kvůli zisku. Vědci na mezinárodní konferenci o obezitě uvedli, že při konzumaci tří nebo více dávek takhle zpracované potraviny je dvakrát větší pravděpodobnost, že zestárnete rychleji kvůli koncové části chromozomů zvané telomery.

Chromozom je specifická buněčná struktura skládající se z DNA a ve vodě rozpustných bílkovin. Telomery jsou koncové části chromozomů a postupné zkracování jejich délky vede ke stárnutí buňky a její programované buněčné smrti, aby se zabránilo nekontrolovatelnému buněčnému dělení. Nový výzkum se zaměřil na možnou spojitost mezi pravidelnou konzumací průmyslově vyráběného jídla a zkracováním telomer.

Vědci v rámci studie zpracovali zdravotní údaje 900 lidí ve věku 55 let. Dobrovolníkům byly v roce 2008 odebrány vzorky DNA, oni pak každé dva roky poskytovali informace o svých stravovacích návycích. Vědci je také rozdělili do čtyř skupin podle toho, kolik průmyslově vyráběných potravin zkonzumovali. Výsledky dle webu Science Alert ukázaly, že lidé s nejhoršími stravovacími návyky vykazovali vyšší pravděpodobnost o 82 %, že jejich telomery budou zkráceny.

Skupina s vysokým příjmem průmyslově vyráběných potravin měla v rodinné anamnéze uveden zvýšený počet rodinných příslušníků s cukrovkou, vysokým cholesterolem a onemocněním srdce.

Zásady zdravé výživy doporučují konzumovat půl kila zeleniny a ovoce denně. Podle Masarykova Onkologického ústavu je Česká republika v konzumaci ovoce a zeleniny na posledním místě v celé Evropě. Jídelníček by měl zahrnovat převážně pestrou stavu, luštěniny i celozrnné výrobky a omezit tučná jídla jako jsou uzeniny.

Související

Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

potraviny jídlo zdraví věda výzkum

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy