Venuše zřejmě není mrtvá. Vědci odhalují tajemství nedaleké planety

Vědcům se podařilo objevit na Venuši 37 sopečných struktur, které se v poslední době zdají být aktivní. Pokud by se jejich závěry skutečně potvrdily, pak by se ukázalo, že planeta není tak geologicky mrtvá a spící, jak jsme si doposud mysleli.

Výzkum se zaměřil na prstencovité struktury, známé taktéž jako koróna, za jejichž vznikem stojí vzestup roztavené horniny z jádra planety, což jasně potvrzuje magmatickou a tektonickou aktivitu Venuše, jak ostatně potvrdili i vědci.

Mnoho odborníků se dlouhodobě domnívalo, že na Venuši k žádné tektonické aktivitě, která je na Zemi běžná, nedochází a že se jedná o takzvanou geologicky spící planetu. Tak tomu aspoň bylo poslední půl miliardy let.

"Naše práce potvrzuje, že část vnitřního tepla Venuše je stále schopná se probudit k životu, a že planeta rozhodně není tak geologicky mrtvá nebo spící, jak se dříve myslelo," nechala se slyšet v rozhovoru pro britský deník Guardian Anna Gülcherová, vědkyně z Institutu geofyziky v Curychu a hlavní autorka výzkumu publikovaném v odborném magazínu Nature Geoscience.

Vědcům se podařilo určit typ geologických prvků, které by se bývaly mohly nacházet v nedávno aktivní koróně. Poté je porovnali se snímky Venuše pořízenými vesmírnou sondou Nasa Megallan v 90. letech, která se na tento typ útvarů zaměřovala. Ze 133 sledovaných se jich v posledních dvou až třech milionech let zdálo být 37 aktivních. Takový časový úsek má z hlediska geologie, ač se to může jevit jako zvláštní, charakter pouhého okamžiku.

"Podle mého názoru je mnoho z těchto struktur i dnes skutečně aktivních," informoval geofyzik Laurent Montesti z University of Maryland.

Většina korón Venuše, včetně té největší Artemis s průměrem 1100 kilometrů, se nachází na jižní polokouli. Venuše, která je nejbližším a o něco menším sousedem Země, je pokryta mraky kyseliny sírové a její povrchová teplota je natolik vysoká, že dokáže roztavit i olovo.

Související

Více souvisejících

vesmír, Venuše sopky

Aktuálně se děje

před 22 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

Kuleba: Rusko bude možné zapojit do mírových jednání až po mírovém summitu

Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba zastává názor, že Rusko bude možné zapojit do mírových jednání, ale až po mírovém summitu, který se v polovině června uskuteční ve Švýcarsku bez účasti delegace z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy