Měsíc začal rezavět, ačkoliv tam není vzduch. Nikdo přesně neví proč

Vědci řeší v posledních měsících nebývalou záhadu. Měsíc totiž začal na obou svých pólech rezavět. Teoreticky je to ale nemožné, protože na na něm není vzduch. Vědci tuší, co může být příčinou, přesto mají jejich teorie určité nedostatky.

Ještě donedávna byl Měsíc považován za poměrně nehostinný a nudný. V zásadě se na něm nic velkého nedělo, tedy až do doby, než si vědci všimli, že se na něm objevují stopy rzi.

Za rezavěním stojí oxid železitý, načervenalá sloučenina, která se tvoří při vystavení železa působení vody a kyslíku. V našich podmínkách jde o běžnou reakci, kterou najdeme nejen na kovových předmětech, ale například i v Grand Canyonu nebo na Marsu.

Podle pracovníků laboratoře Jet Propulsion Laboratory (JPL) působící pod NASA je to dáno tím, že na Marsu se nachází stopy vody a kyslíku. Ty ale na Měsíci nejsou.

Poslední analýza vědce z NASA proto překvapila. Na Měsíci se totiž nachází stopy hematitu, tedy zmíněné formy oxidu železa, kterou známe jako rez. Měsíci je navíc zaplaven vodíkem, který proudí ze Slunce, a ten by měl působit opačně než rez.

Aby totiž mělo železo načervenalou barvu, potřebuje takzvané oxidační činidlo, tedy látku, která zmenšuje své oxidační číslo a tím oxiduje druhou látku, čili zvětšuje její oxidační číslo. Sluneční proud nabitých částic, který na Měsíc neustále působí, má ale opačný efekt. Vodík je redukční činidlo, které působí přesně opačně.

Co stojí za tímto záhadným jevem vědci tuší. Měsíc sice nemá svou vlastní atmosféru, která by poskytovala dostatečné množství kyslíku, má ale stopové množství darované zemskou atmosférou. Kyslík putuje na Měsíc prostřednictvím slunečního proudu skrze takzvaný magnetický ocas planety.

Ten může dosáhnout až na Měsíc, neboť ten do onoho zemského ocasu vstupuje zhruba tři dny před úplňkem. Magnetický ocas navíc blokuje téměř veškerý sluneční vítr, a Měsíc je tak na několik dní chráněn před vodíkem, což znamená, že se podmínky pro tvorbu rzi zlepšují.

"Je to velká záhada. Tento objev změní naše poznatky o polárních oblastech Měsíce. Země mohla hrát důležitou roli při vývoji jeho povrchu," uvedl podle CNN Shuai Li z Havajské univerzity. 

Ani přesto ale vědci nejsou schopni zcela vysvětlit, k čemu na Měsíci dochází. Rez totiž byla nalezena i na odvrácené straně Měsíce, kam se kyslík ze Země nemá šanci dostat. Proč i tam vzniká rez tak zatím nikdo netuší.

Související

Yemi A.D.

Yemi A.D. do vesmíru nepoletí. Japonec zrušil "neuskutečnitelnou" misi

Japonský podnikatel Jusaku Maezawa zrušil misi dearMoon, v jejímž rámci měl s celebritami absolvovat první turistický let kolem Měsíce. Informovala o tom agentura Reuters. Let se měl původně uskutečnit do konce minulého roku, stanovený cíl se však stal podle organizátorů neuskutečnitelným. 

Více souvisejících

vesmír, Měsíc Vědci

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 27 minutami

před 36 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy