Nová vědecká studie zjistila, v kolik hodin máme večeřet

Vědci z Johns Hopkins University se nezabývají pouze mapováním šíření koronaviru. Zaměřují se i na další studie z různých oblastí lidského života. V jedné z posledních například zjistili, jaký vliv má na lidský organismus pozdní večeře.

Prestižní americká vysoká škola Johns Hopkins University se do podvědomí celého světa zapsala zřejmě nejpřesnější mapou počtu nakažených koronavirem, kterou udržuje v chodu už několik měsíců.

Tamní vědci se ale věnují i řadě dalších výzkumů. V jednom se například zaměřili na to, jak na lidský organismus působí večeře. V této oblasti už sice proběhla řada výzkumů, lékaři ale nyní nově pozorovali jednotlivé metabolické procesy mnohem podrobněji a hledali souvislost mezi jejich příznaky, pravidelností spánku a stravovacími návyky.

Zjistili, že jídlo před spaním podporuje hromadění tuku v těle, hypertenzi, obezitu a cukrovku. Připomněli rovněž, že intenzita následků večerního pojídání souvisí i s tím, zda jednotlivci trpí nějakými civilizačními chorobami a kolik spánku si dopřávají.

"Účinek pozdního jídla má na lidi odlišný vliv a závisí i na délce jejich spánku, takže někteří mohou následky pozdního jídla trpět více, jiní zase méně," uvedl vědec Jonathan Jun, jeden z autorů studie. 

Desítky dobrovolníků fungovaly nějakou dobu podle stejného režimu. Vědci jim předepsali spánek ve 23.00 a večeři nejprve v 18:00 a poté ve 22.00.

Za pomoci látek umístěných v jejich stravě následně pozorovali, jak strávili večeři konzumovanou v těchto odlišných časech a porovnávali jednotlivé naměřené hodnoty. Zároveň prováděli vyšetření tělesného tuku a každou hodinu jim odebírali krevní vzorek.

Nakonec vědci zjistili, že po večeři zkonzumované ve 22.00 měli respondenti v průměru o 18 % vyšší hladinu glukózy a množství tuků spalovaných přes noc se snížilo asi o 10 % ve srovnání s hodnotami, které byly naměřeny po večeři v 18.00.

Studie tak prokázala, že večeře i hodinu před spaním je velmi pozdní a lidé by měli poslední jídlo sníst minimálně několik předtím, než ulehnou do postele. Následky nočního stravování navíc mohou být ještě výraznější u lidí s obezitou nebo diabetem, ti již totiž trpí poruchou metabolismu. 

Související

Brambory za sebou mají bohatou historii

Brambory mají svůj mezinárodní den. Co z nich vařili naši předci?

Věděli jste, že obyčejné brambory mají svůj mezinárodní den? Ten připadá každoročně na 30. května. Brambory v našich zemích tvořily od 18. století základní součást jídelníčku všech společenských vrstev a dokonce mnohokrát zabránily hladomorům či epidemiím. Brambory se nejedly pouze jako příloha, ale vařily se z nich i speciální pokrmy. 

Více souvisejících

potraviny jídlo spánek Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

včera

včera

včera

včera

včera

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

včera

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

včera

včera

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

včera

včera

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

včera

včera

včera

včera

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice

Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy