Nová vědecká studie zjistila, v kolik hodin máme večeřet

Vědci z Johns Hopkins University se nezabývají pouze mapováním šíření koronaviru. Zaměřují se i na další studie z různých oblastí lidského života. V jedné z posledních například zjistili, jaký vliv má na lidský organismus pozdní večeře.

Prestižní americká vysoká škola Johns Hopkins University se do podvědomí celého světa zapsala zřejmě nejpřesnější mapou počtu nakažených koronavirem, kterou udržuje v chodu už několik měsíců.

Tamní vědci se ale věnují i řadě dalších výzkumů. V jednom se například zaměřili na to, jak na lidský organismus působí večeře. V této oblasti už sice proběhla řada výzkumů, lékaři ale nyní nově pozorovali jednotlivé metabolické procesy mnohem podrobněji a hledali souvislost mezi jejich příznaky, pravidelností spánku a stravovacími návyky.

Zjistili, že jídlo před spaním podporuje hromadění tuku v těle, hypertenzi, obezitu a cukrovku. Připomněli rovněž, že intenzita následků večerního pojídání souvisí i s tím, zda jednotlivci trpí nějakými civilizačními chorobami a kolik spánku si dopřávají.

"Účinek pozdního jídla má na lidi odlišný vliv a závisí i na délce jejich spánku, takže někteří mohou následky pozdního jídla trpět více, jiní zase méně," uvedl vědec Jonathan Jun, jeden z autorů studie. 

Desítky dobrovolníků fungovaly nějakou dobu podle stejného režimu. Vědci jim předepsali spánek ve 23.00 a večeři nejprve v 18:00 a poté ve 22.00.

Za pomoci látek umístěných v jejich stravě následně pozorovali, jak strávili večeři konzumovanou v těchto odlišných časech a porovnávali jednotlivé naměřené hodnoty. Zároveň prováděli vyšetření tělesného tuku a každou hodinu jim odebírali krevní vzorek.

Nakonec vědci zjistili, že po večeři zkonzumované ve 22.00 měli respondenti v průměru o 18 % vyšší hladinu glukózy a množství tuků spalovaných přes noc se snížilo asi o 10 % ve srovnání s hodnotami, které byly naměřeny po večeři v 18.00.

Studie tak prokázala, že večeře i hodinu před spaním je velmi pozdní a lidé by měli poslední jídlo sníst minimálně několik předtím, než ulehnou do postele. Následky nočního stravování navíc mohou být ještě výraznější u lidí s obezitou nebo diabetem, ti již totiž trpí poruchou metabolismu. 

Související

Evropská Unie

Evropský parlament se dohodl na revizi směrnice o snídani

V poslaneckém shromáždění Evropského parlamentu (EP) bylo ve středu večer dosaženo dohoda ohledně revize takzvané "směrnice o snídani", která má za cíl podpořit spotřebitele v informovaném rozhodování o produktech jako med, ovocné šťávy, džemy či marmelády. 

Více souvisejících

potraviny jídlo spánek Vědci

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jaderné zbraně se přesunou na orbitu? Rusko vetovalo rezoluci o zastavení zbrojení ve vesmíru

Rusko ve středu vetovalo návrh rezoluce OSN předložené Spojenými státy a Japonskem, která vyzývá všechny státy světa, aby zabránily závodům v jaderném zbrojení ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy