Nová vědecká studie zjistila, v kolik hodin máme večeřet

Vědci z Johns Hopkins University se nezabývají pouze mapováním šíření koronaviru. Zaměřují se i na další studie z různých oblastí lidského života. V jedné z posledních například zjistili, jaký vliv má na lidský organismus pozdní večeře.

Prestižní americká vysoká škola Johns Hopkins University se do podvědomí celého světa zapsala zřejmě nejpřesnější mapou počtu nakažených koronavirem, kterou udržuje v chodu už několik měsíců.

Tamní vědci se ale věnují i řadě dalších výzkumů. V jednom se například zaměřili na to, jak na lidský organismus působí večeře. V této oblasti už sice proběhla řada výzkumů, lékaři ale nyní nově pozorovali jednotlivé metabolické procesy mnohem podrobněji a hledali souvislost mezi jejich příznaky, pravidelností spánku a stravovacími návyky.

Zjistili, že jídlo před spaním podporuje hromadění tuku v těle, hypertenzi, obezitu a cukrovku. Připomněli rovněž, že intenzita následků večerního pojídání souvisí i s tím, zda jednotlivci trpí nějakými civilizačními chorobami a kolik spánku si dopřávají.

"Účinek pozdního jídla má na lidi odlišný vliv a závisí i na délce jejich spánku, takže někteří mohou následky pozdního jídla trpět více, jiní zase méně," uvedl vědec Jonathan Jun, jeden z autorů studie. 

Desítky dobrovolníků fungovaly nějakou dobu podle stejného režimu. Vědci jim předepsali spánek ve 23.00 a večeři nejprve v 18:00 a poté ve 22.00.

Za pomoci látek umístěných v jejich stravě následně pozorovali, jak strávili večeři konzumovanou v těchto odlišných časech a porovnávali jednotlivé naměřené hodnoty. Zároveň prováděli vyšetření tělesného tuku a každou hodinu jim odebírali krevní vzorek.

Nakonec vědci zjistili, že po večeři zkonzumované ve 22.00 měli respondenti v průměru o 18 % vyšší hladinu glukózy a množství tuků spalovaných přes noc se snížilo asi o 10 % ve srovnání s hodnotami, které byly naměřeny po večeři v 18.00.

Studie tak prokázala, že večeře i hodinu před spaním je velmi pozdní a lidé by měli poslední jídlo sníst minimálně několik předtím, než ulehnou do postele. Následky nočního stravování navíc mohou být ještě výraznější u lidí s obezitou nebo diabetem, ti již totiž trpí poruchou metabolismu. 

Související

Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?
Burger King, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Zdražování potravin se daří ustát i Burger Kingu. Chystá nové akce, aby zákazníkům vyšel vstříc

Rostoucí ceny v rámci dodavatelských řetězců postihly i Burger King. Tomu se daří situaci řešit, jak popsal marketingový manažer společnosti pro Českou republiku Filip Vostrý. EuroZprávy.cz již dříve informovaly o tom, jak na zvyšování cen a inflaci reagoval oblíbený řetězec s rychlým občerstvením McDonald’s, jeden z hlavních konkurentů Burger Kingu.

Více souvisejících

potraviny jídlo spánek Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy