Očkování chrání před rakovinou děložního čípku až z 87 procent, zjistila studie

Očkování proti lidskému papilomaviru neboli HPV snižuje pravděpodobnost rakoviny děložního čípku až o 87 procent, ukázala britská dlouhodobá studie, která byla ve čtvrtek zveřejněna v odborném časopise The Lancet. Vědci se zaměřili na to, jaký efekt mělo zavedení vakcíny v Británii v roce 2008. Podle stanice BBC jde o první takovou studii svého druhu.

Výzkumníci zjistili, že u žen ve věku od 20 do 29 let, které se podrobily očkování vakcínou od britské společnosti GlaxoSmithKline ve 12. nebo 13. roce života, klesla pravděpodobnost výskytu rakoviny děložního čípku o 87 procent oproti neočkovaným ženám.

Účinnost vakcíny byla nižší ve skupině žen, které dostaly očkování v pozdějším věku. U pacientek, které se nechaly očkovat ve věku od 16 do 18 let, byla pravděpodobnost rakoviny nižší o 34 procent oproti neočkovaným, upřesnila agentura Reuters. Lidské papilomaviry jsou v populaci tak rozšířené, že očkování by mělo cílit především na dospívající, kteří ještě nejsou sexuálně aktivní, podotkla BBC.

Pravděpodobnost předrakovinového stavu, který předchází nádorovému onemocnění, pak klesla o 97 procent u žen, které dostaly vakcínu ve věku od 12 do 13 let.

Dohromady se díky vakcinačnímu programu v Británii podařilo odvrátit 450 případů rakoviny děložního hrdla a také 17.200 případů předrakovinového stavu.

"Je to historický okamžik. První studie prokázala, že vakcína proti HPV chrání a bude chránit tisíce žen před vznikem rakoviny děložního čípku," sdělila Michelle Mitchellová, ředitelka britské charitativní organizace Cancer Research UK, která je zaměřená na výzkum rakoviny a studii financovala.

BBC podotkla, že ale zbývá prozkoumat, jak účinná je vakcína v dlouhodobějším horizontu a zda je například v průběhu života zapotřebí posilující dávka. Lidských papilomavirů navíc existuje přes 100 druhů. Očkovací preparát, který je používán v Británii, chrání před dvěma nejrozšířenějšími typy.

Rakovina děložního hrdla je čtvrtý nejčastější druh rakoviny u žen. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že v roce 2018 byla celosvětově diagnostikována 570.000 ženám, z nichž 311.000 na tuto nemoc zemřelo. Přesto je podle WHO tento typ rakoviny jeden z nejlépe léčitelných, pokud je onemocnění odhaleno v brzkém stadiu. Díky komplexnímu přístupu, zahrnujícímu prevenci, screeningy a léčbu, by podle organizace mohl být tento druh rakoviny během jedné generace zcela vymýcen.

Související

Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

očkování rakovina

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy