Očkování chrání před rakovinou děložního čípku až z 87 procent, zjistila studie

Očkování proti lidskému papilomaviru neboli HPV snižuje pravděpodobnost rakoviny děložního čípku až o 87 procent, ukázala britská dlouhodobá studie, která byla ve čtvrtek zveřejněna v odborném časopise The Lancet. Vědci se zaměřili na to, jaký efekt mělo zavedení vakcíny v Británii v roce 2008. Podle stanice BBC jde o první takovou studii svého druhu.

Výzkumníci zjistili, že u žen ve věku od 20 do 29 let, které se podrobily očkování vakcínou od britské společnosti GlaxoSmithKline ve 12. nebo 13. roce života, klesla pravděpodobnost výskytu rakoviny děložního čípku o 87 procent oproti neočkovaným ženám.

Účinnost vakcíny byla nižší ve skupině žen, které dostaly očkování v pozdějším věku. U pacientek, které se nechaly očkovat ve věku od 16 do 18 let, byla pravděpodobnost rakoviny nižší o 34 procent oproti neočkovaným, upřesnila agentura Reuters. Lidské papilomaviry jsou v populaci tak rozšířené, že očkování by mělo cílit především na dospívající, kteří ještě nejsou sexuálně aktivní, podotkla BBC.

Pravděpodobnost předrakovinového stavu, který předchází nádorovému onemocnění, pak klesla o 97 procent u žen, které dostaly vakcínu ve věku od 12 do 13 let.

Dohromady se díky vakcinačnímu programu v Británii podařilo odvrátit 450 případů rakoviny děložního hrdla a také 17.200 případů předrakovinového stavu.

"Je to historický okamžik. První studie prokázala, že vakcína proti HPV chrání a bude chránit tisíce žen před vznikem rakoviny děložního čípku," sdělila Michelle Mitchellová, ředitelka britské charitativní organizace Cancer Research UK, která je zaměřená na výzkum rakoviny a studii financovala.

BBC podotkla, že ale zbývá prozkoumat, jak účinná je vakcína v dlouhodobějším horizontu a zda je například v průběhu života zapotřebí posilující dávka. Lidských papilomavirů navíc existuje přes 100 druhů. Očkovací preparát, který je používán v Británii, chrání před dvěma nejrozšířenějšími typy.

Rakovina děložního hrdla je čtvrtý nejčastější druh rakoviny u žen. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že v roce 2018 byla celosvětově diagnostikována 570.000 ženám, z nichž 311.000 na tuto nemoc zemřelo. Přesto je podle WHO tento typ rakoviny jeden z nejlépe léčitelných, pokud je onemocnění odhaleno v brzkém stadiu. Díky komplexnímu přístupu, zahrnujícímu prevenci, screeningy a léčbu, by podle organizace mohl být tento druh rakoviny během jedné generace zcela vymýcen.

Související

Více souvisejících

očkování rakovina

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 18 minutami

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Na Přerovsku hoří skládka s nebezpečným opadem. Vyhlášen třetí stupeň poplachu, zasahuje vrtulník s bambivakem

V Hradčanech na Přerovsku hoří skládka s nebezpečným opadem. Na místě je 14 jednotek hasičů, kteří vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř. Uvedli to na twitteru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy