Pacientům s depresemi může pomoci psychoterapie s užitím ketaminu

Lidem s depresemi by mohla pomoci psychoterapie doplněná užitím nízké dávky ketaminu, který se používá jako anestetikum. Ketamin má psychedelické vlastnosti a antidepresivní účinek.

Kombinace psychoterapie s požitím ketaminu pomáhá pacientům uvědomit si jejich dysfunkční vzorce myšlení či prožívání a postupně je změnit k lepšímu. ČTK to dnes sdělil psychiatr a neurovědec Filip Tylš, který působí v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) a na klinice Psyon, která tuto metodu léčby depresí nabízí.

Ketamin se běžně používá jako anestetikum například v dětské chirurgii, zubním lékařství nebo k utlumení bolesti. Jeho použití v léčbě lidí s depresemi je taktéž schváleno. Antidepresivní účinky této látky potvrdily klinické studie, na prokázání účinku se podíleli vědci z NUDZ. V případě léčby deprese se používá nízká dávka, která nevede k navození umělého spánku. Podle odborníků u pacientů působí proti úzkostem, snižuje riziko sebevražd a navozuje jemný snový stav.

Metoda, kterou nabízejí terapeuti z kliniky Psyon, kombinuje užití ketaminu s psychoterapeutickým sezeními. Pacient tedy podle Tylše nejdřív absolvuje dvě přípravná a dvě integrační setkání s dvěma terapeuty, každé trvá 90 minut. Teprve poté pacient vypije dávku ketaminu. Antidepresivní efekt nastupuje v den podání a trvá v průměru pět dní.

"Ketamin pomáhá nahlídnout například některé dysfunkční vzorce z kompletně jiné perspektivy a na nich lze pracovat v další terapii," napsal ČTK Tylš. Zatím je ketamin pacientům podán jen jednou, odborníci zvažují pro některé případy i opakované podání. Pacienti, kteří podstoupí tuto metodu léčby jsou podle Tylše většinou v dlouhodobé psychoterapii, takže se pak do psychoterapeutického procesu zase vrací. Metoda, kterou začali minulý měsíc nabízet odborníci z kliniky Psyon, není hrazena ze zdravotního pojištění a pacient za ní zaplatí zhruba 30.000 korun.

Odborníci uvádějí, že metoda není vhodná pro každého. Může pomoci těm, u kterých byla předchozí léčba neefektivní. K léčbě jsou v současnosti přijímáni lidé s diagnózou depresivní poruchy. "Depresi vnímáme jako syndrom, který se vyskytuje v rámci různých onemocnění. To znamená, že se k nám dostanou pacienti s periodickou depresivní poruchou, úzkostně-depresivní poruchou, ale i třeba sekundární depresí v rámci jiného onemocnění. Výhledově počítáme s dalšími indikacemi," dodal Tylš.

Telefonická krizová pomoc:Psychiatrická nemocnice Bohnice: +420 284 016 666Městské centrum soc. služeb Praha: +420 222 580 697Krizové centrum Psychiatrické kliniky FN Brno: + 420 532 232 078Krizové centrum Ostrava: +420 732 957 193

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé deprese Národní ústav duševního zdraví (NUDZ)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy