Od doby, kdy se poprvé objevil nový koronavirus způsobující nemoc covid-19, uplynuly více než čtyři měsíce. Za tu dobu má na kontě přes 2,5 milionu nakažených a 177 tisíc mrtvých. Počet infikovaných lidí roste, stejně jako počet lidí v karanténě. Jak se bude situace vyvíjet dál? A co hrozí světu, pokud nenajde lék?
Počet nakažených každým dnem roste. Covid-19 má na kontě stále více lidských životů. A vakcíny či léky zatím stále neopustily fáze testování. Co se ale stane, pokud nebudou fungovat? Jaké zbydou světu mozžnosti?
Podle CNN má lidstvo tři možnosti, jak koronavirus porazit. Dvě z nich přitom operují se scénářem, že vakcíny a léky nebudou fungovat. Překvapivě obě z nich už svět v posledních letech zažil.
První z nich se inspiroval v ebole, která propukla v roce 2014 v západní části Afriky. Krvácivá horečka měla na svědomí stále více pacientů, nakonec se ji ale podařilo dostat pod kontrolu.
Peter Hotez, profesor Národní školy tropického lékařství na Baylor College of Medicine, už dříve upozornil, že nemoc jako je ebola může zastavit "koordinovaná mezinárodní reakce".
Ostatně když se pak v roce 2018 objevilo další ohnisko, byly všem pacientům v Demokratické republice Kongo nabídnuty dvě různé léčby, které lékaři vyvinuli během první epidemie.
Mezi oběma je rozdíl, oba léky ale vypadají slibně. A to natolik, že byl veškerý vývoj dalších léků proti ebole loni zastaven. Lidstvo tak pravděpodobně má lék, sice zatím stále ve fázi testů, ale podle všeho prokazatelně účinný.
Hotez ale upozornil, že v současné době neexistuje žádná vakcína ani specifická léčba proti novému koronaviru. Mnoho léků a vakcín se ale vyvíjí a probíhají první klinické studie nových léků. Ty sice nějakou dobu potrvají, přesto tento scénář vypadá zřejmě nejpozitivněji. Lidstvo na covid-19 najde lék.
Co se ale stane, pokud ne? Poté může nastat scénář, který se odvíjí od nemoci SARS. Na rozdíl od současné epidemie, při níž zemře 3,4 procenta nakažených, měl SARS úmrtnost 9,6 procenta. Na rozdíl od covidu-19 se ale také šířil pomaleji, neboť příznaky byly podstatně dříve rozpoznatelné.
Díky tomu se povedlo včas zabránit katastrofě. Nemoc sice nakazila 8000 lidí, byla ale poměrně brzy poražena. Svou zásluhu na tom mělo jak letní počasí s vysokými teplotami a vlhkostí, tak i správné hygienické postupy a časté mytí rukou.
Podle tohoto scénáře by tedy lidé mohli covid-19 přemoci souhrou faktorů, jako je počasí či správná hygiena. Jak se ale ukazuje, tento scénář pravděpodobně nebude příliš reálný. Vědci mu totiž věří čím dál tím méně.
Třetí a nejhorší variantou je, že si lidé na Covid-19 budou jednoduše muset zvyknout. Může se totiž stát, že se nákaza zařadí mezi další nemoci, jako je chřipka. A to je asi nejpravděpodobnější.
Nemoc by se tak chovala stejně jako prasečí H1N1, který způsobil v roce 2009 pandemii a nyní se stal sezónním virem. Zda se i covid-19 stane sezónní nemocí ale zatím nikdo neví.
Vědci se domnívají, že porazit nemoc nebude jen tak. Není navíc jisté, jestli se v létě nemoc vůbec utlumí. Odborný asistent epidemiologie na Harvardu Mauricio Santillana upozornil, že jsme zatím neviděli důkaz, že vyšší teploty a vyšší vlhkost vzduchu povedou ke snížení přenosu koronaviru.
"To je v kontrastu s tím, co bychom očekávali u sezónní chřipky. Myslíme si, že jižní polokoule bude stejně náchylná k vypuknutí nákazy Covidem-19, jako severní polokoule," dodal Santillana.
Jeho tvrzení nahrává i fakt, že Singapur zažívá letní teploty a vlhkost vzduchu srovnatelnou s mnoha místy na jižní polokouli. Teploty kolem 30 stupňů nejsou v létě cizí ani zemím severní polokoule. Navzdory tomu se ve státě nemoc dál šíří.
Související
Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie
Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci
Vědci , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě