Potíráme dezinformace. Testy na covid jsou kontaminované a mohou poškodit mozek, tvrdí konspirace. Pravda je jiná

Na sociálních sítích se najde nejedna dezinformace o covid-19. Lidé se na základě šíření těchto konspiračních teorií mohou rozhodnout, že nepodstoupí testování jako tisíce Australanů nebo případné očkování. V současné době je nejznámější konspirační teorií, že testování je jen záminkou pro zavedení mikročipu do těla, které vytvořil Bill Gates. Existují i jiná tvrzení, že výtěry z nosu mohou poškodit mozek nebo, že testovací soupravy jsou kontaminované.

Tvrzení, že testovací soupravy na covid-19 jsou kontaminované, a proto lidé mohou být infikováni, vzniklo nesprávnou interpretací. Příspěvek s názvem „Chcete covid-19?“ byl tento týden na Facebooku sdílen více než 3000krát z fanouškovské stránky Tuckera Carlsona, který pořádá noční politickou diskusní show Tucker Carlson Tonight na Fox News.

Ve skutečnosti se jednalo o článek publikovaný Washington Post, který popisoval zjištění, že vadné testy a špatné laboratorní postupy zpozdily testovací program amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Podle BBC si pravděpodobně většina lidí vytrhla titulek z kontextu a pouze ho dále sdílela.

Další tvrzení, které je na sociálních sítích hojně sdíleno je, že výtěr z nosu může poškodit mozek. Hlavní myšlenka se zakládá na teorii, že při výtěru z nosu je tampon zaveden až na hematoencefalickou bariéru. Ta odděluje vnitřní prostředí mozku od cévního systému v těle a vytváří přechod mezi mozkovými kapilárami a mozkovou tkání.

„Tampon nemůže dosáhnout na hematoencefalickou bariéru bez značné síly, která by rozbila několik vrstev tkáně a kostí. V naší neurologické praxi jsme neviděli žádné komplikace z covidových výtěrů,“ uvedla Liz Coulthardová, členka výboru Britské asociace neurověd (BNA).

Nutno podotknout, že výtěr z nosohltanu není žádnou novinkou. Tato diagnostická metoda se používá už desítky let a není znám případ, kdy by během ní došlo k nějakému poškození zdraví.

Myšlenkový koncept, který se šířil internetem formou tzv. meme s otázkou „Pokud je covid skutečně přenášen dechem, proč prostě nemůžeš dýchnout na tampon? Proč, ti musí strkat tampón tak hluboko do nosu?“ byl sdíleno na Instagramu a Facebooku nejméně 7 000krát.

Ačkoliv je pravdou, že virus SARS-CoV-2 se šíří také dechem, dýcháním se na tampon virové částice nemusí uchytit. Výtěr z nosohltanu nabízí stoprocentní záruku zachycení infikovaného materiálu, který dá jasný výsledek.

Konspirační teorie o mikročipech Billa Gatese byla na Facebooku sdílena v řádech tisíců a podobá se teorii o nové vakcíně, která je zahrnuta do tajného mikročipového programu. Žádné důkazy tomu nenasvědčují a nadace Gates Foundation tato tvrzení popřela.

Související

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Konspirační teorie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Aktualizováno před 54 minutami

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek se zhruba sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Podle dostupných informací přežilo havárii nejméně 30 osob. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí

Žalobci z amerického státu Nové Mexiko vzdali svou snahu o opětovné vznesení obvinění vůči Alecu Baldwinovi kvůli smrti kameramanky Haliny Hutchinsové během natáčení westernu Rust. Informovala o tom stanice CBS News

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy