Poválečná generace je podle studie největším znečišťovatelem planety

Příslušníci velmi početné generace poválečného baby boomu, kteří se narodili v letech 1946 až 1964, jsou největšími znečišťovateli životního prostředí na světě. Takzvaní baby boomers mají také největší uhlíkovou stopu ze všech generací. Tvrdí to studie, o které informoval list The Times.

Z výzkumu vyplývá, že na lidi starší 60 let v roce 2005 připadalo pět procent emisí skleníkových plynů. Do roku 2015 tento podíl vzrostl na 33 procent. Podle autorů studie je v generaci baby boomers nejvíc lidí, kteří bydlí ve velkých domech a jezdí na zahraniční dovolené. Mají také k dispozici více peněz než mladší věkové skupiny, a proto také častěji utrácejí za technologie a auta s velkou spotřebou, tvrdí studie.

"Starší lidé bývali spořiví. Generace, která zažila druhou světovou válku, si dávala pozor na to, jak využívá zdroje," uvedl hlavní autor studie Edgar Hertwich z Norské univerzity věd a technologií (NTNU) v Trondheimu. Podle vědce se od nich nová generace starších lidí liší.

Studie, kterou publikoval odborný časopis Nature Climate Change, využila data o skleníkových emisích různých věkových skupin shromážděná v letech 2005, 2010 a 2015. Výzkumu se zúčastnili lidé, kteří žili v Británii, Spojených státech, v Austrálii, Norsku, Japonsku a v Evropské unii.

Starší Australané a Američané v roce 2015 vyprodukovali v průměru 21 tun emisí na osobu, což je skoro dvojnásobek hodnot, které vědci zaznamenali u obyvatel EU. V Evropě připadlo nejvíc emisí na lidi narozené v letech 1946 až 1964, kteří pocházeli z Lucemburska. Následovali je Britové, Finové a Islanďané.

"(Lidé z generace baby boomers) mají jiné spotřební návyky než takzvaná tichá generace narozená v letech 1928 až 1945. Dnešní senioři utrácejí více peněz za bydlení, spotřebu energie a potraviny," uvedl Hertwich.

Lidé nad 60 let měli v roce 2005 nižší emise než věková skupina 30 až 44 let a osoby ve věku 45 až 59 let. Nyní překonávají obě mladší generace.

Podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) se celosvětově zvýší počet lidí nad 60 let z jedné miliardy v roce 2020 na 1,4 miliardy do roku 2030.

Spoluautor studie Che-žan Čeng říká, že lidé starší 60 let mají ve všech 32 analyzovaných zemích stále větší podíl na klimatických emisích. "Spotřební návyky seniorů jsou více neměnné. Bylo by například výhodou, kdyby se více lidí po odstěhování dětí přestěhovalo do menších domácností," prohlásil vědec. "Doufejme, že se podaří vybudovat více komunit pro seniory, dopravních systémů a infrastruktury," dodal.

Nejmladší věková skupina, tedy lidé pod 30 let, snížila v letech 2005 až 2015 své emise v průměru o 3,7 tuny.

Související

Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

Více souvisejících

Země Smog

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

David Pastrňák

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

před 2 hodinami

Medvědi, ilustrační fotografie.

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva

Legendární hokejový brankář Dominik Hašek se stal terčem výhrůžek ze strany bývalého ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten mu vzkázal, aby si „dával pozor při přecházení silnice“. Šlo o jasný vzkaz s náznakem fyzické likvidace. Ministr vnitra Vít Rakušan v reakci na incident nabídl Haškovi státní ochranu. Jak redakci EuroZprávy.cz potvrdilo ministerstvo vnitra, poskytnutí krátkodobé ochrany je standardní procedura a v minulosti byla použita například i v případě politika Tomia Okamury.

před 5 hodinami

Nábor dobrovolníků do ruské armády

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem

Zkušenosti čínských občanů, kteří se nechali zlákat propagandou a vstoupili do ruské armády, začínají vyplouvat na povrch. Brutální realita války na Ukrajině, špatné zacházení, šikana, korupce a zrada ideálů vedou některé z nich k tomu, že varují ostatní před stejnou cestou. CNN přináší výpovědi dvou mužů, kteří válku poznali z první ruky – na opačných stranách fronty.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

Aktualizováno před 15 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?

Miliony lidí ve Španělsku a Portugalsku zůstaly v pondělí bez elektřiny, když rozsáhlý blackout ochromil obě země. Odborníci nyní horečně pátrají po příčinách výpadku, jehož důsledky mohou ovlivnit nejen Pyrenejský poloostrov, ale i celou Evropu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy