Ruští vědci zkusí v Arktidě pěstovat melouny a dýně

Ruští vědci z ústavu nesoucího jméno slavného ruského biologa Nikolaje Vavilova zkouší pěstování dýní a melounů na polární stanici u Murmanska na severu evropského Ruska. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na ředitelku ústavu Jelenu Chlestkinovou.

"Na poloostrově Kola, kde se nalézá naše zkušební polární stanice, se nyní uskutečňují experimenty s pěstováním dýní, melounů a dalších tykvovitých rostlin. Letos vyzkoušíme odrůdy, vyšlechtěné v Krasnojarském kraji pro pěstování v arktických podmínkách. Jsou to zvláštní odrůdy, které se odlišují raností a kompaktním růstem," vysvětlila Chlestkinová. "Polární" dýně a melouny se mají pěstovat v nevytápěných sklenících.

Do experimentu se podle agentury Interfax zapojí i školáci, kteří vědcům pomohou se srovnáváním genomu vyšlechtěných a obyčejných druhů.

Vedoucí polární stanice Irina Michajlovová uvedla, že výzkumníkům se už podařilo k pěstování v arktických podmínkách přizpůsobit padesátku odrůd, včetně brambor, jablek, ovsa, žita nebo rybízu. Ve sklenících se pěstují okurky, rajčata, tykvičky, papriky, saláty či řepa. Pěstování v Arktidě má ale svá specifika - třeba u jabloní se podařilo zatím vypěstovat jen dekorativní druh s jablky o velikosti bobule.

Polární stanici založil biolog Vavilov v roce 1923 a tamní vědci fakticky začali na poloostrově se zemědělstvím. Sám Vavilov jako propagátor genetiky a odpůrce Stalinova oblíbence Trofima Lysenka byl v srpnu 1940 zatčen a odsouzen k trestu smrti. Trest mu posléze zmírnili na 20 let ve vězeňském táboře (gulagu). V roce 1943 zemřel vyčerpáním v saratovské věznici, podle některých zdrojů zahynul hlady.

Související

Více souvisejících

arktida Vědci Rusko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy