Spasí nás vakcína na covid-19? Tlak na její vznik může způsobit potíže

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se v současné době vyvíjí nejméně 70 vakcín proti viru SARS-CoV-2, z toho 3 už jsou klinicky testovány. WHO uveřejnila 11. dubna aktualizovaný seznam společností, které se snaží vyvinout očkování proti viru SARS-CoV-2. O vývoj nové vakcíny se snaží korporátní společnosti, malé neziskové organizace, ale i akademická centra. V současné době je pozitivně testovaných na COVID-19 téměř 2 milióny lidí a tlak na vývoj nové vakcíny roste.

Svět je vystavený již třetí smrtící pandemii koronavirem a stále není k dispozici žádné očkování, které by mohlo lidstvo ochránit. První smrtící koronavirus SARS napadl populaci v roce 2002, druhý MERS je známý od roku 2012 a stále neexistuje žádné schválené očkování. Vývoj vakcíny je velice nákladný a zdlouhavý proces, který si žádá financování ve stovkách miliónů dolarů. Vědci doufají, že informace získané z minulých výzkumů koronavirů značně urychlí vývoj vakcíny proti viru SARS-CoV-2.

Některé společnosti již zahájili pokusy na lidech. Čínská biotechnologická společnost Can Sio, která má na kontě schválenou vakcínou proti viru Ebola (Ad5-EBOV) a dalších 16 vakcín ve výrobním programu, je ve druhé fázi testování na lidech. Ostatní společnosti jako Inovio Pharmaceuticals a Moderna teprve začínají.

Podle serveru sciencealert.com uvedl ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční choroby (CDC) Anthony Fauci, že USA je 12 až 18 měsíců od vývoje nové vakcíny. „Když Fauci řekl 12 až 18 měsíců, pomyslel jsem si, že to směšně optimistické a jsem přesvědčený, že on si to myslí taky,“ reagoval na jeho tvrzení vývojář rotavirové vakcíny Paul Offit.

Postup při testování nových vakcín má daná pravidla. Nové vakcíny se nejdříve testují v laboratořích, poté na zvířatech, pak přijdou na řadu malé skupiny lidí a nakonec velké skupiny. Odborníci se však obávají, že při tlaku, jaký je na vývoj nové vakcíny v současné době vyvíjen, je možné, že některé společnosti se nebudou držet stanovených pravidel a přeskočí některé kroky. „Chápu důležitost v rychlosti vývoje očkování, ale ze všech mých znalostí vím, že tato vakcína bude k ničemu,“ uvedl Peter Hotez, děkan Národní školy tropického lékařství na Baylor College of Medicine pro agenturu Reuters.

Související

Světová zdravotnická organizace

Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat

V roce 1988 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) ambiciózní cíl – globální eradikaci poliomyelitidy, známé jako dětská obrna. Tento závažný a vysoce nakažlivý virus, který napadá nervový systém, může během několika hodin způsobit úplné ochrnutí. Uvedl to server The Conversation.
Očkování, ilustrační foto

Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná

Závod o nalezení dlouhodobější ochrany proti černému kašli odstartoval. Vakcíny, které jsou v současnosti k dispozici, sice chrání před závažným průběhem nemoci, ale jejich účinnost časem klesá. Tento problém se stává stále naléhavějším, neboť černý kašel, kdysi smrtelná nemoc 19. století, se vrací v mnoha zemích světa. S epidemiologickými cykly této nákazy a s poklesem proočkovanosti zejména mezi těhotnými ženami je nutné hledat inovativní přístupy k prevenci.

Více souvisejících

očkování věda Anthony Fauci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 5 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka

Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy