Covid-19 a statistiky. Počet úmrtí se možná nikdy nedozvíme, naznačuje analytička

Počty úmrtí na covid-19 jsou pravděpodobně zaznamenány po celém světě, ale v mnoha zemích jsou značné rozdíly v jejich rozpoznávání. Zatímco některé země počítají všechna úmrtí u všech lidí s pozitivním testem, ale už nerozlišují, jestli jedinec podlehl přímo covidu-19 nebo byl pouze pozitivní, jinde dávají úmrtí do souvislosti s covidem-19 až po konzultaci s lékařem.

V dlouhodobém horizontu se neočekává, že míra úmrtnosti bude skutečně známá, tvrdí analytička Carmen Aguilar Garciová z redakce serveru news.sky.com a dodává, že by to mohlo trvat mnoho let, než vědci budou mít šanci zjistit, kolik lidí skutečně na covid-19 zemřelo. Lepším způsobem je podle Garciové zaměřit se na nadměrnou úmrtnost za určité období. Pokud je počet vyšší nad normou určité země, může to znamenat, že lidé zemřeli na následky onemocnění covid-19.

V současné době má USA nejvyšší počet detekovaných případů, a to s téměř 3 milióny po celé zemi. Úmrtí přesáhla počet 130 tisíc, ale jak podotýká Garciová, neznamená to, že USA jsou na tom nejhůře. V USA zemřelo 38,8 lidí na 100 000 obyvatel. Pro srovnání: v Belgii zemřelo 82,5 lidí na 100 000 obyvatel.

S výjimkou Číny byla Evropa zasažena první vlnou covid-19, proto mají země jako Španělsko, Velká Británie, Itálie nebo Francie vyšší úmrtnost na osobu než zbytek světa, vysvětluje Garciová, která také poukazuje na souvislost testování s oficiálními čísly.

USA provádí 1650 testů denně na jeden milión obyvatel ve srovnání s Indií, která provádí jen 147 testů. Chile čítá stovky tisíc případů, stejně tak Peru, ale Chile ve srovnání s Peru má mnohem větší kapacitu testování, takže nelze s určitostí říct, kolik je ve skutečnosti úmrtí na covid-19. Africký kontinent vykazuje nejnižší míru případů, ale přesné údaje nejsou známy. Garciová předpokládá, že úroveň testování je velmi nízká, a proto je těžké zjistit přesné údaje.

Analytička vysvětluje, že nejlepší způsob, jak zjistit, jak si stojí jednotlivé země je podívat se na čísla posledních dvou týdnů, ale připustila, že u zemí, kde se náhle zvýší testování, pravděpodobně dojde k rapidnímu růstu.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Belgie statistika Chile Peru Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

Zásadní změna ve světovém fotbalu? IFAB rozhodla o používání modrých karet

Na dnešním zasedání ve Skotsku Mezinárodní pravidlová komise IFAB prozatím odmítla zavedení modrých karet v profesionálním fotbale. Tato karta měla být podle některých návrhů mezistupněm mezi žlutou a červenou kartou a měla označovat vyloučení hráče na několik minut ze hry, podobně jako v ragby či hokeji.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy