Superšiřitelé mohou být v zimě rizikem. Jak zabránit, aby šířili koronavirus?

Podobně jako u každé epidemie, i v případě covidu-19 evidují vědci takzvané superšiřitele. Jde o osoby, které mohou nemocí nakazit podstatně více lidí, než běžní nakažení. Podle kanadského profesora Gabriela Wainera mohou být superšiřitelé hrozbou zejména v zimních měsících. Lze se na ně připravit?

Prakticky celá Evropa a Amerika bojují s druhou vlnou pandemie koronaviru, která je mnohem silnější, než ta první. Vědci se snaží vypočítat, jakým způsobem se bude nákaza dále šířit, což je podstatné zejména s příchodem zimních měsíců, kdy se obecně daří respiračním chorobám.

Svou roli v nich hrají superšiřitelé, osoby, které mohou nakazit i desítky dalších lidí. Objevovali se během epidemie eboly, šířili SARS, a nyní šíří i covid-19.

Právě jejich prostřednictvím se koronavirus šíří nejvíce. Zatímco jeden člověk nakazí v průměru dva až tří další, superšiřitelé mohou nakazit podstatně více lidí. Vědci zjistili, že téměř 20 procent osob se podílí na 80 procentech celkového počtu infekcí.

Nyní už víme, že covid-19 se šíří přes aerosoly, a podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí napomáhá šíření nákazy úzký kontakt s dalšími jedinci po delší dobu. Rizikové jsou proto zejména interiéry.

To je i jedním z důvodů, proč se respirační nemoci objevují více v zimě než v létě, kdy je většina lidí venku. Chladné počasí shlukuje větší skupiny lidí do místností, kde se nemoci šíří snadněji.

Abychom snížili riziko nákazy v průběhu zimy, je třeba podle kanadského profesora počítačového inženýrství na Carletonské univerzitě věnovat pozornost ventilaci.

"Ventilační standardy jako ASHRAE a MERV-13 by měly být povinné. Pokud jejich pořízení není možné, účinné jsou v tomto ohledu i přenosné čističe vzduchu s HEPA filtry," uvedl Gabriel Wainer v The Conversation.

Kromě filtrace vzduchu je potřeba jej i pravidelně kontrolovat, k čemuž podle něj dobře slouží i detektory oxidu uhličitého či zařízení pro kontrolu vlhkosti. 

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy