Superšiřitelé mohou být v zimě rizikem. Jak zabránit, aby šířili koronavirus?

Podobně jako u každé epidemie, i v případě covidu-19 evidují vědci takzvané superšiřitele. Jde o osoby, které mohou nemocí nakazit podstatně více lidí, než běžní nakažení. Podle kanadského profesora Gabriela Wainera mohou být superšiřitelé hrozbou zejména v zimních měsících. Lze se na ně připravit?

Prakticky celá Evropa a Amerika bojují s druhou vlnou pandemie koronaviru, která je mnohem silnější, než ta první. Vědci se snaží vypočítat, jakým způsobem se bude nákaza dále šířit, což je podstatné zejména s příchodem zimních měsíců, kdy se obecně daří respiračním chorobám.

Svou roli v nich hrají superšiřitelé, osoby, které mohou nakazit i desítky dalších lidí. Objevovali se během epidemie eboly, šířili SARS, a nyní šíří i covid-19.

Právě jejich prostřednictvím se koronavirus šíří nejvíce. Zatímco jeden člověk nakazí v průměru dva až tří další, superšiřitelé mohou nakazit podstatně více lidí. Vědci zjistili, že téměř 20 procent osob se podílí na 80 procentech celkového počtu infekcí.

Nyní už víme, že covid-19 se šíří přes aerosoly, a podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí napomáhá šíření nákazy úzký kontakt s dalšími jedinci po delší dobu. Rizikové jsou proto zejména interiéry.

To je i jedním z důvodů, proč se respirační nemoci objevují více v zimě než v létě, kdy je většina lidí venku. Chladné počasí shlukuje větší skupiny lidí do místností, kde se nemoci šíří snadněji.

Abychom snížili riziko nákazy v průběhu zimy, je třeba podle kanadského profesora počítačového inženýrství na Carletonské univerzitě věnovat pozornost ventilaci.

"Ventilační standardy jako ASHRAE a MERV-13 by měly být povinné. Pokud jejich pořízení není možné, účinné jsou v tomto ohledu i přenosné čističe vzduchu s HEPA filtry," uvedl Gabriel Wainer v The Conversation.

Kromě filtrace vzduchu je potřeba jej i pravidelně kontrolovat, k čemuž podle něj dobře slouží i detektory oxidu uhličitého či zařízení pro kontrolu vlhkosti. 

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy