Vakcína od AstraZenecy bude konkurenceschopná, říká pro EZ ředitelka zdravotní péče pro ČR

Světovými médii v posledních dnech prolétla dvě významná oznámení. Společnosti Pfizer a Moderna oznámily, že jejich vakcíny nabízejí více než 90% účinnost proti novému typu koronaviru a v následujících týdnech by mohlo dojít k jejich distribuci. AstraZeneca, která by měla dodat Evropské unii 300 milionů vakcín, ale nezůstává pozadu.

Ačkoliv AstraZeneca nevnímá současnou situaci na poli výroby vakcín jako konkurenční souboj, její vakcína by měla být připravena k distribuci v nadcházejících týdnech až měsících, podobně jako vakcíny jiných společností, které zatím hlásí úspěšnou třetí fázi klinických testů.

Záležet bude nejen na registraci u příslušných úřadů, ale i na tom, kdy se testování podaří dokončit. "Podmínky pro testování se zhoršily, promořenost je větší, což prodloužilo testovací období, protože podmínkou pro zapojení se do testu je, aby dobrovolníci neměli prodělané onemocnění virem SARS- Cov -2 nebo symptomy odpovídající onemocnění," uvedla pro EuroZprávy.cz ředitelka zdravotní péče společnosti AstraZeneca Jarmila Dolečková.

Samotná studie trvá do naplnění vstupních kritérií, je tedy třeba dokončit testování na stanoveném počtu dobrovolníků, dosáhnout vytyčených cílů a následně vyhodnotit statistické analýzy. Kdy k tomu dojde nelze odhadovat, ostatně ani řada dalších společnosti zatím nezveřejnila kompletní výsledky testování, včetně Moderny, v případě AstraZenecy ale výsledky zatím vypadají slibně.

Před pouhými pár hodinami byla na stránkách odborného vědeckého magazínu Lancet zveřejněna studie, z níž podle Dolečkové vyplývá, že 100 % účastníků testů mělo po podání dvou dávek vakcíny vytvořenou imunitní odpověď. Jak ale zároveň upozorňuje, neznamená to, že by vakcína měla stoprocentní účinnost, na druhou stranu vakcína podle studie vykazuje stejně dobré výsledky u seniorů jako u mladých lidí.

Nejde ale o jediné kritérium, na které se během testování hledí. "U testovaných osob je v závislosti na fázi klinické studie testována účinnost a bezpečnost. Účinnost je stanovena primárním endpointem, což je v případě testování vakcíny proti onemocnění COVID-19 počet virologicky potvrzených (PCR pozitivních) symptomatických případů COVID-19, bezpečnost je hodnocena jako výskyt případných nežádoucích účinků dle standardní stratifikace po celou dobu trvání klinické studie," upozornila.

Britská firma AstraZeneca přitom musela právě kvůli bezpečnosti testování přerušit, neboť došlo ve dvou případech k výskytu zdravotních problémů. Ty ale rozhodně nelze spojit s vakcínou jako takovou, neboť ani testovaný dobrovolník neví, jestli vakcínu skutečně obdržel. Například v případě vakcíny společnosti Moderna zemřelo během testování 11 lidí, ale ze skupiny s placebem.

"Dle designu klinické studie obdrží část účastníků aktivní látku a část placebo. Studie je dvojitě zaslepená, takže nikdo z účastníků, ani investigátor, není po celou dobu trvání studie obeznámen s tím, komu je podávána aktivní látka a komu placebo. Výsledky jsou známy až po odslepení klinické studie," vysvětlila pro EuroZprávy.cz Dolečková.

Výhoda vakcíny od AstraZenecy by měla spočívat především v ceně. Společnost si totiž nebude účtovat žádný profit, cena se tak bude odvíjet pouze od výrobních a distribučních nákladů. Evropská unie si těchto vakcín už objednala 300 milionů, z čehož Česká republika požádala o 3 miliony vakcín. Ty bude AstraZeneca schopna dodat už v prosinci, vzhledem k potřebě dvou dávek ale stačí pouze pro 1,5 milionu osob.

Očkovací látky od AstraZenecy bude navíc podle Dolečkové možné uchovávat při standardních teplotách mezi mezi 2 °C až 8 °C. To je velká výhoda nejen pro distribuci, ale i pro samotné lékaře. Zatímco stejné teploty slibuje i Moderna (v případě delšího skladování už však je potřeba dosáhnout -20 °C), vakcíny společnosti Pfizer musí být skladovány při -70 °C. 

Související

Více souvisejících

AstraZeneca Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy