Světovými médii v posledních dnech prolétla dvě významná oznámení. Společnosti Pfizer a Moderna oznámily, že jejich vakcíny nabízejí více než 90% účinnost proti novému typu koronaviru a v následujících týdnech by mohlo dojít k jejich distribuci. AstraZeneca, která by měla dodat Evropské unii 300 milionů vakcín, ale nezůstává pozadu.
Ačkoliv AstraZeneca nevnímá současnou situaci na poli výroby vakcín jako konkurenční souboj, její vakcína by měla být připravena k distribuci v nadcházejících týdnech až měsících, podobně jako vakcíny jiných společností, které zatím hlásí úspěšnou třetí fázi klinických testů.
Záležet bude nejen na registraci u příslušných úřadů, ale i na tom, kdy se testování podaří dokončit. "Podmínky pro testování se zhoršily, promořenost je větší, což prodloužilo testovací období, protože podmínkou pro zapojení se do testu je, aby dobrovolníci neměli prodělané onemocnění virem SARS- Cov -2 nebo symptomy odpovídající onemocnění," uvedla pro EuroZprávy.cz ředitelka zdravotní péče společnosti AstraZeneca Jarmila Dolečková.
Samotná studie trvá do naplnění vstupních kritérií, je tedy třeba dokončit testování na stanoveném počtu dobrovolníků, dosáhnout vytyčených cílů a následně vyhodnotit statistické analýzy. Kdy k tomu dojde nelze odhadovat, ostatně ani řada dalších společnosti zatím nezveřejnila kompletní výsledky testování, včetně Moderny, v případě AstraZenecy ale výsledky zatím vypadají slibně.
Před pouhými pár hodinami byla na stránkách odborného vědeckého magazínu Lancet zveřejněna studie, z níž podle Dolečkové vyplývá, že 100 % účastníků testů mělo po podání dvou dávek vakcíny vytvořenou imunitní odpověď. Jak ale zároveň upozorňuje, neznamená to, že by vakcína měla stoprocentní účinnost, na druhou stranu vakcína podle studie vykazuje stejně dobré výsledky u seniorů jako u mladých lidí.
Nejde ale o jediné kritérium, na které se během testování hledí. "U testovaných osob je v závislosti na fázi klinické studie testována účinnost a bezpečnost. Účinnost je stanovena primárním endpointem, což je v případě testování vakcíny proti onemocnění COVID-19 počet virologicky potvrzených (PCR pozitivních) symptomatických případů COVID-19, bezpečnost je hodnocena jako výskyt případných nežádoucích účinků dle standardní stratifikace po celou dobu trvání klinické studie," upozornila.
Britská firma AstraZeneca přitom musela právě kvůli bezpečnosti testování přerušit, neboť došlo ve dvou případech k výskytu zdravotních problémů. Ty ale rozhodně nelze spojit s vakcínou jako takovou, neboť ani testovaný dobrovolník neví, jestli vakcínu skutečně obdržel. Například v případě vakcíny společnosti Moderna zemřelo během testování 11 lidí, ale ze skupiny s placebem.
"Dle designu klinické studie obdrží část účastníků aktivní látku a část placebo. Studie je dvojitě zaslepená, takže nikdo z účastníků, ani investigátor, není po celou dobu trvání studie obeznámen s tím, komu je podávána aktivní látka a komu placebo. Výsledky jsou známy až po odslepení klinické studie," vysvětlila pro EuroZprávy.cz Dolečková.
Výhoda vakcíny od AstraZenecy by měla spočívat především v ceně. Společnost si totiž nebude účtovat žádný profit, cena se tak bude odvíjet pouze od výrobních a distribučních nákladů. Evropská unie si těchto vakcín už objednala 300 milionů, z čehož Česká republika požádala o 3 miliony vakcín. Ty bude AstraZeneca schopna dodat už v prosinci, vzhledem k potřebě dvou dávek ale stačí pouze pro 1,5 milionu osob.
Očkovací látky od AstraZenecy bude navíc podle Dolečkové možné uchovávat při standardních teplotách mezi mezi 2 °C až 8 °C. To je velká výhoda nejen pro distribuci, ale i pro samotné lékaře. Zatímco stejné teploty slibuje i Moderna (v případě delšího skladování už však je potřeba dosáhnout -20 °C), vakcíny společnosti Pfizer musí být skladovány při -70 °C.
Související
Posilující dávka vakcíny chrání proti omikronu, uvedla AstraZeneca
Tvůrkyně vakcíny AstraZeneca: Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než covid
AstraZeneca , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák