Vědci vytvořili podobu pravěkého "draka". Spinosaurus měl místo ocasu obří ploutev

Po čtyřech letech vykopávek v marocké poušti objevil a rekonstruoval tým paleontologů ocas obávaného dinosaura, který byl ve skutečnosti ploutví. Nález potvrdil, že spinosaurus byl výborný plavec.

Skutečnost často dokáže překonat fantazii. Dokonce i Drogona, Viseriona a Rhaegala, draky ze Hry o trůny. Spinosaurus mohl svou kořist pronásledovat dlouho, rychle i proti proudu. A to proto, že největší známý masožravý dinosaurus, kterého vědci označili za zpola vodní stvoření, neměl obyčejný ocas jako suchozemští dinosauři, ale jednu obrovskou a silnou ploutev. Píše o tom italský deník Corriere della Sera.

Tento "drak" žil v období křídy, před 100 až 66 miliony let, kdy ještě nebyly zcela odděleny kontinenty Evropy a Afriky a země byla plná obrovských zvířat. Tak trochu plaz, tak trochu obojživelník. Měl prodlouženou, úzkou hlavu podobající se hlavě novodobého krokodýla, "nos" dlouhý jeden metr a nosní dírky umístěné vzadu, jakoby přizpůsobené vodě, velmi citlivý trojklaný nerv (jakoby sonar připomínající ten, který umožňuje vorvaňům zjistit ve vodě na dálku kořist) a obrovské kuželovité zuby s jakýmsi smrtícím mechanismem, skutečnou pastí, z níž ani kluzká kořist typu ryby nemohla uniknout. Kromě toho měl hřbet jako chameleon a nohy jako masožravec.

Piling on the evidence for aquatic lifestyle in #Spinosaurus, The discovery of an almost complete tail showing that the Spinosaurus' tail was flattened and fluke like.This is a literal river dragon, a 6 ton leviathan preying on animals the size of small cars such as Coelacanth. pic.twitter.com/C0t6MWdUFS

— Songhorn (@SonghornStudios) April 30, 2020

Nález prvních kostí z roku 2008, které objevil jeden beduín, vyvolal v roce 2014 po zveřejnění článku v časopise Science rozruch. V letech 2015 až 2019 probíhaly vykopávky v oblasti Kem Kem v jihovýchodním Maroku, při nichž byly nalezeny i pozůstatky ocasních kostí. Zrekonstruovaný spinosaurus je unikátním evolučním jevem, který nemá v živočišné říši obdoby.

"V historii dinosaurů nebyl nikdy nalezen podobný živočich s takovým ocasem," uvedli vědci. Objev ocasní ploutve u velkého suchozemského dinosaura, který chodil po dvou nohách, je prvním důkazem toho, že v určitém období své historie pronikli dinosauři do vodního prostředí, konstatoval šéf italského týmu paleontologů Cristiano Dal Sasso.

Před 100 miliony let byla Sahara kvetoucí zemí s řekami velkými jako Nil, které ústily do Středozemního moře. V těchto vodách lovil spinosaurus svou kořist, ryby velké jako automobil. "Nikdo nečekal, že by ocas mohl mít takovou podobu. Nyní je třeba přepsat knihy o dinosaurech. Je konec s falešnou jistotou, že všichni dinosauři, kteří neměli ploutve, byli nuceni obývat pouze pevnou zem," říká Dal Sasso.

Nalezené kosti umožnily vytvořit strukturu dlouhou téměř pět metrů. Na ocase byly mohutné svaly, které spolu s flexibilními klouby umožňovaly dinosaurovi hýbat ocasem do stran s velkou silou, jak to činí někteří obojživelníci a plazi, kteří žijí ve vodě.

Další výzkum odhalil, jak se "drak" hýbal na suché zemi. Digitální rekonstrukce umožnila vypočítat váhu dinosaura, která překračovala tři a půl tuny. Byl dlouhý deset metrů a je pravděpodobné, že s takovou hmotností obtížně chodil po dvou nohou. Proto se soudí, že se spíše pohyboval v řekách. Výzkum sponzorovala Národní geografická společnost, několik univerzit a milánské Muzeum přírodní historie.

V milánském muzeu jsou uloženy nejúplnější pozůstatky dlouhé lebky dospělého spinosaura. Díky tomu je možné porozumět funkci jakéhosi sonaru, který mu pomáhal hledat ve vodě kořist. Spinosaurus byl nejdelší dinosaurus, jeden z největších uzpůsobený životu ve vodě. Soudí se, že byl zřejmě větší než tyrannosaurus.

Související

Více souvisejících

Dinosauři Vědci Maroko

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 28 minutami

před 57 minutami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

Zdroj: Matěj Bílý

Další zprávy