Vědci se snaží rozluštit jednu z největších záhad Velikonoc

Při zběžném pohledu mohou vypadat jako velikonoční vajíčka - ale jsou podstatně starší. Některá z nich pocházejí z rané doby bronzové před 5000 lety. Řeč je o sbírce zdobených pštrosích vajec, která uchovává Britské muzeum v Londýně. Vědci se je nyní rozhodli znovu prozkoumat ve snaze pochopit, odkud pocházejí, a jak vzniklo jejich často umně malované nebo ryté zdobení, napsal zpravodajský server The Guardian.

Až dosud se většina výzkumu těchto vajec soustřeďovala na jejich vizuální stránku - vzory a zdobení. Nyní se mezinárodní tým archeologů vedený experty z univerzit v Bristolu a Durhamu rozhodl zjistit více o tom, jak kultury v rozlehlé části Středozemí, severní Afriky a Blízkého východu tato vejce získávaly, a jak se tyto vysoce ceněné artefakty vyráběly.

Závěry, zveřejněné v posledním čísle časopisu Antiquity, odhalují, že systém získávání, výroby a obchodu s těmito pštrosími vejci, který byl v tehdejších kulturách záležitostí elit, byl "mnohem složitější, než jsme si představovali", uvedla vedoucí projektu Tamar Hodosová z Bristolské univerzity.

Některé exempláře, které byly objeveny na stejném archeologickém nalezišti, pocházely podle analýzy izotopů z odlišných míst oblasti. Mikroskopické skenování pak odhalilo jemnou techniku, s jejíž pomocí vznikaly geometrické nebo květinové vzory na vejcích. Některé metody zdobení ovšem stále zůstávají záhadou.

Pštrosí vejce zdobená rytinami, malbou nebo vykládaná slonovinou a dalšími drahými materiály byla během doby bronzové a železné vysoce ceněna středozemními kulturami. Britské muzeum uchovává více než dvě desítky kompletních exemplářů nebo alespoň zlomků z nich.

"Pštrosi v Evropě nežili, takže když najdeme pštrosí vejce ve Španělsku, Itálii nebo Řecku, víme, že tam odtud nepochází," uvedla Hodosová. "Ale nikoho zatím nenapadlo se zeptat, jak se tam vzala."

Dokonce i v oblastech, kde v té době pštrosi žili - například ve východním Středozemí a severní Africe - archeologové nalezli vejce, která podle izotopové analýzy pocházela ze vzdálených míst.

"Tohle byl opravdu nečekaný objev. Jen proto, že si mohli zajistit vejce lokálně, to ještě neznamená, že to opravdu dělali," dodala Hodosová. "A to nám otevřelo nové pole otázek. Měla ve starověku větší prestiž, a tudíž i hodnotu, vejce, která snesli pštrosi v jiném klimatickém pásu?"

Tým také původně předpokládal, že přinejmenším některá z těchto vajec mohla pocházet od pštrosů chovaných v zajetí, ale mikroskopické a izotopové analýzy tuto domněnku vyvrátily. Prakticky všechny exempláře byly nejspíš nasbírány u volně žijících ptáků, což může být krajně nebezpečné.

Ze zjištění týmu vyvstala řada nových otázek, a výzkum proto bude dále pokračovat, uvedla Hodosová. "Už tisíce let před Velikonocemi lidé zdobili vajíčka. A my se nyní blížíme k rozluštění záhady, kdo je vytvořil, a kdo si jich tolik cenil," dodala.

Související

Více souvisejících

Velikonoce Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy