Vědci vytvořili mapu mutací koronaviru, má přispět k vakcíně

Vědci zapojení do mezinárodního programu Nexstrain vystopovali na 10.000 různých mutací smrtícího patogenu koronaviru. Na základě těchto variant vytvořili mapu, která ukazuje, jak se koronavirus v daných časových obdobích šířil do různých částí světa.

Tento genealogický strom by měl být zásadní v boji s koronavirovou pandemií a pomoci při vývoji vakcíny, píše dnes list Financial Times.

Vědci na výzkumu mutací viru Sars-CoV-2 pracují už od prosince minulého roku, kdy byl virus poprvé analyzován v čínském Wu-chanu. To, že koronavirus mutuje, je naprosto přirozené a děje se to u všech virů. Pojem "mutace" by tedy neměl nikoho znepokojovat, koronavirus se díky tomu zatím nestal nebezpečnějším, připomíná list.

Mutations map holds the key to bringing coronavirus under control https://t.co/FltxHdY1up via @financialtimes#coronavirus #mutationmap pic.twitter.com/sBiWQV156A

— Dr Paul Doany (@PaulDoany) April 21, 2020

Genetická informace viru Sars-CoV-2 je uložena ve šroubovité molekule RNA, která je podobná molekule DNA. Virus se uvnitř svého hostitele množí replikací RNA, při níž dochází ke kopírování genetické informace. Při rychlé replikaci ale dochází také k chybám. Obvykle se jedná o náhodné a nevýznamné mutace (stačí, aby se změnilo jediné z celkových 30.000 písmen vyjadřujících chemické složení viru). Vědci je však dokáží rozpoznat a pomocí těchto změn je pak možné vystopovat, kudy a v jakém časovém období se virus šířil.

Vytvořená mapa může být velmi užitečná. "Výzkum genomu sehraje klíčovou roli v tom, aby se lidstvo s onemocněním covid-19 vypořádalo a svět se vrátil k normálu," říká Emma Hodcroftová, která působí na švýcarské Basilejské univerzitě a podílí se na projektu Nextstrain.

"Pro začátek můžeme díky genetickým mutacím v jednotlivých případech rozpoznat, zda se jedná o lokální přenos, či o zavlečení viru zvnějšku," dodává.

Pomocí tohoto genealogického stromu se vědci mohli vrátit také k počátečním fázím epidemie, když se nový koronavirus začal šířit v Číně. Podle Hodcroftové výsledky výzkumu ukazují na to, že se tam virus objevil na konci listopadu, možná i v jeho polovině, ale ne dříve.

Mutační mapa také vyvrací teorii, že nový koronavirus se dostal na Západ už loni a nepozorovaně se zde šířil. Mapa totiž ukazuje, že Sars-CoV-2 se do Evropy a USA dostal nejdříve v polovině ledna. To zdůrazňuje Trevor Bedford, vedoucí projektu Nextstrain. Není tedy pravda, že by lidé například v Kalifornii mohli mít již od podzimu kolektivní imunitu, jak tvrdí ve svých příspěvcích někteří uživatelé sociálních sítí.

Z pohledu zkoumání různých variant koronaviru je velmi zajímavý Island, protože zde bylo provedeno nejvíce testů v poměru k počtu obyvatel. Islandští odborníci zjistili, že virus se na ostrovní stát dostal z několika zemí najednou a mimo jiné ho sem přivezli lidé, kteří v únoru lyžovali v Alpách.

Od doby, kdy se začal koronavirus šířit, se jím ve světě nakazilo téměř 2,5 milionu lidí. Po celém světě probíhá paralelní vývoj přibližně 80 vakcín a 150 léků proti onemocnění covid-19.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy