Za život sníme tolik plastu, že by z toho bylo několik sad Lega

Co budeme mít dneska k večeři? Je libo suši z lega, burger z platebních karet nebo dobře propečený kus trubky z PVC? Tyto příklady se můžou zdát extrémní, ale dobře ilustrují, jak velké množství mikroskopických plastových částic za delší časové období zkonzumujeme, napsala agentura Reuters.

Lidé za týden pozřou ekvivalent platební karty, ukázala studie Světového fondu na ochranu přírody (WWF) z roku 2019. Plasty se do lidského těla dostávají především pitím znečištěné vody, ale také konzumací potravin, jako jsou mušle, které lidé většinou jedí vcelku, takže i s mikroplasty v trávicím traktu těchto živočichů.

Agentura Reuters využila závěrů zmíněné studie k tomu, aby ilustrovala, jak velké množství plastu pozřeme za různá časová období. Za měsíc podle jejích propočtů zkonzumujeme ekvivalent základní lego kostky 2x4 (té s osmi výstupky) a za rok tolik plastu, jako obsahuje hasičská helma. Kdyby se to pořád zdálo málo, lze pokračovat. Za deset let sníme až 2,5 kilogramu plastů, což se rovná například dost velkému kusu plastového potrubí a za celý život pak třeba až 20 kilogramů plastu.

Produkce plastů se za posledních 50 let prudce zvýšila a výroba levných předmětů na jedno použití roste. Některé plasty se v přírodě nerozkládají, ale pouze rozpadají na menší a menší částečky, takže se nakonec dostávají všude, hromadí se na plážích, dusí mořské živočichy a končí v potravním řetězci.

Fame at last- a bit of footage on microplastics supporting a @WWF report @UoSGeogEnv https://t.co/Vh5XpomPxf

— Malcolm Hudson (@MalHudson1) December 8, 2020

Malcolm Hudson, který vyučuje environmentalistiku na Southamptonské univerzitě, upozorňuje, že v přírodě se začíná hromadit velké množství ještě menších částeček - nanoplastů, které je mnohem těžší odhalit, ale které také konzumujeme. "Ty se nám můžou dostávat do krve nebo lymfatického systému a hromadit se v orgánech," varuje Hudson.

Související

Ilustrační fotografie.

Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování

Česko se chystá zavést povinné zálohování nápojových obalů. Podle ministerstva životního prostředí pomůže dostat k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů plastových lahví a nápojových plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst ve městech, obcích a volné krajině. Vláda schválila příslušný návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků.

Více souvisejících

plasty Světový fond na ochranu přírody (WWF) Vědci zdraví Lego potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

před 9 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy