Záhada kolem severního magnetického pólu má vysvětlení. Proč se hýbe rychleji?

Severní magnetický pól se začal pohybovat mnohem rychleji, než tomu bylo v minulosti. Změny jsou zřejmé zejména u navigačních systémů, které museli být častěji aktualizovány a vědci z The University of Leeds se domnívají, že našli odpověď.

Magnetické pole Země vzniká v horké a tekuté vrstvě vnějšího jádra Země, a protože roztavené železo, kterým je tvořeno jádro, je vodivé, začne se v něm při pohybu utvářet elektrický proud, který obráceně způsobuje vznik magnetického pole. Proces můžeme přirovnat k tomu, jak pracuje dynamo, proto se celá teorie nazývá teorie hydromagnetického dynama. V tekuté části vznikají proudy a víry, které jdou proti směru pohybu. Výskyt těchto toků v jádře způsobuje pohyb zemských magnetických pólů.

A právě teorie vědců, proč se severní magnetický pól začal pohybovat, spočívá v tom, že se změnil tok v horké a tekuté vrstvě vnějšího jádra. „Tato změna v toku oslabila proudy pod Kanadou a zvýšila tok pod Sibiří, a proto severní pól opustil svou historickou pozici nad Kanadou a blíží se směrem k Rusku,“ uvedl Phil Livermore, odborník na zemské magnetické pole pro BBC.

James Clark Ross byl prvním, který se v roce 1831 pokusil určit polohu severního pólu, další průzkum provedl v roce 1904 norský polárník Roald Amunsen. Od roku 1904 severní pól zůstával stále na stejném místě, to se však změnilo v 90. letech 20. století, kdy začal driftovat zhruba o 15 km za rok a v roce 2019 se zaznamenal pohyb na 50 km za rok. Od roku svého objevu se magnetický pól posunul již o 2200 km.

Když Livermore poprvé před dvěma lety představil svoji teorii na setkání Americké geofyzikální unie, tvrdil, že existuje spojení s tokem v roztavené vrstvě, který teče směrem na západ. Po revizi svých zjištění však uvedl, že ve skutečnosti se jedná o tok, který směřuje na jih.

Poslední představený model naznačuje, že severní pól se bude pohybovat směrem k Rusku, ale časem by měl zpomalit. Zpomalení je zřejmé již v minulosti, kdy se v roce 2009 pohyboval rychlostí 64 km za rok a v roce 2019 se snížil pohyb na 50 km za rok. „Jestli se v budoucnu vrátí zpět nebo ne, to se můžeme jen dohadovat,“ řekl vědec pro BBC.

Související

Vyschlé popraskané dno jezera Lake Mead postiženého suchem 15. září 2022 v Boulder City v Nevadě. Jezero Mead, které se nachází u Las Vegas nedaleko hranic mezi Nevadou a Arizonou, zásobuje elektřinou několik částí Arizony, Kalifornie a Nevady a je také zdrojem vody pro venkovské, městské a kmenové oblasti na celém jihozápadě.

Země už není pro člověka bezpečná. Lidstvo ji poškodilo a znečistilo, oznámily vědci

Podle studie provedené 29 vědci z osmi zemí, se Země nachází mimo bezpečný operační prostor pro lidstvo. Tento stav je důsledkem poškozování planety, nadměrného využívání přírodních zdrojů a znečištění. Studie ukázala, že bylo již překročeno šest z devíti planetárních limitů, a to v některých případech výrazně. Tato zjištění poukazují na naléhavou potřebu ochrany životního prostředí a udržitelnosti, aby se člověk mohl nadále bezpečně vyvíjet na této planetě.

Více souvisejících

Země fyzika BBC

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy