Záhada kolem severního magnetického pólu má vysvětlení. Proč se hýbe rychleji?

Severní magnetický pól se začal pohybovat mnohem rychleji, než tomu bylo v minulosti. Změny jsou zřejmé zejména u navigačních systémů, které museli být častěji aktualizovány a vědci z The University of Leeds se domnívají, že našli odpověď.

Magnetické pole Země vzniká v horké a tekuté vrstvě vnějšího jádra Země, a protože roztavené železo, kterým je tvořeno jádro, je vodivé, začne se v něm při pohybu utvářet elektrický proud, který obráceně způsobuje vznik magnetického pole. Proces můžeme přirovnat k tomu, jak pracuje dynamo, proto se celá teorie nazývá teorie hydromagnetického dynama. V tekuté části vznikají proudy a víry, které jdou proti směru pohybu. Výskyt těchto toků v jádře způsobuje pohyb zemských magnetických pólů.

A právě teorie vědců, proč se severní magnetický pól začal pohybovat, spočívá v tom, že se změnil tok v horké a tekuté vrstvě vnějšího jádra. „Tato změna v toku oslabila proudy pod Kanadou a zvýšila tok pod Sibiří, a proto severní pól opustil svou historickou pozici nad Kanadou a blíží se směrem k Rusku,“ uvedl Phil Livermore, odborník na zemské magnetické pole pro BBC.

James Clark Ross byl prvním, který se v roce 1831 pokusil určit polohu severního pólu, další průzkum provedl v roce 1904 norský polárník Roald Amunsen. Od roku 1904 severní pól zůstával stále na stejném místě, to se však změnilo v 90. letech 20. století, kdy začal driftovat zhruba o 15 km za rok a v roce 2019 se zaznamenal pohyb na 50 km za rok. Od roku svého objevu se magnetický pól posunul již o 2200 km.

Když Livermore poprvé před dvěma lety představil svoji teorii na setkání Americké geofyzikální unie, tvrdil, že existuje spojení s tokem v roztavené vrstvě, který teče směrem na západ. Po revizi svých zjištění však uvedl, že ve skutečnosti se jedná o tok, který směřuje na jih.

Poslední představený model naznačuje, že severní pól se bude pohybovat směrem k Rusku, ale časem by měl zpomalit. Zpomalení je zřejmé již v minulosti, kdy se v roce 2009 pohyboval rychlostí 64 km za rok a v roce 2019 se snížil pohyb na 50 km za rok. „Jestli se v budoucnu vrátí zpět nebo ne, to se můžeme jen dohadovat,“ řekl vědec pro BBC.

Související

Vyschlé popraskané dno jezera Lake Mead postiženého suchem 15. září 2022 v Boulder City v Nevadě. Jezero Mead, které se nachází u Las Vegas nedaleko hranic mezi Nevadou a Arizonou, zásobuje elektřinou několik částí Arizony, Kalifornie a Nevady a je také zdrojem vody pro venkovské, městské a kmenové oblasti na celém jihozápadě.

Země už není pro člověka bezpečná. Lidstvo ji poškodilo a znečistilo, oznámily vědci

Podle studie provedené 29 vědci z osmi zemí, se Země nachází mimo bezpečný operační prostor pro lidstvo. Tento stav je důsledkem poškozování planety, nadměrného využívání přírodních zdrojů a znečištění. Studie ukázala, že bylo již překročeno šest z devíti planetárních limitů, a to v některých případech výrazně. Tato zjištění poukazují na naléhavou potřebu ochrany životního prostředí a udržitelnosti, aby se člověk mohl nadále bezpečně vyvíjet na této planetě.

Více souvisejících

Země fyzika BBC

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh

O víkendu se do Česka vrátí zima. Teploty klesnou a v neděli dokonce nasněží, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy