Záhada kolem severního magnetického pólu má vysvětlení. Proč se hýbe rychleji?

Severní magnetický pól se začal pohybovat mnohem rychleji, než tomu bylo v minulosti. Změny jsou zřejmé zejména u navigačních systémů, které museli být častěji aktualizovány a vědci z The University of Leeds se domnívají, že našli odpověď.

Magnetické pole Země vzniká v horké a tekuté vrstvě vnějšího jádra Země, a protože roztavené železo, kterým je tvořeno jádro, je vodivé, začne se v něm při pohybu utvářet elektrický proud, který obráceně způsobuje vznik magnetického pole. Proces můžeme přirovnat k tomu, jak pracuje dynamo, proto se celá teorie nazývá teorie hydromagnetického dynama. V tekuté části vznikají proudy a víry, které jdou proti směru pohybu. Výskyt těchto toků v jádře způsobuje pohyb zemských magnetických pólů.

A právě teorie vědců, proč se severní magnetický pól začal pohybovat, spočívá v tom, že se změnil tok v horké a tekuté vrstvě vnějšího jádra. „Tato změna v toku oslabila proudy pod Kanadou a zvýšila tok pod Sibiří, a proto severní pól opustil svou historickou pozici nad Kanadou a blíží se směrem k Rusku,“ uvedl Phil Livermore, odborník na zemské magnetické pole pro BBC.

James Clark Ross byl prvním, který se v roce 1831 pokusil určit polohu severního pólu, další průzkum provedl v roce 1904 norský polárník Roald Amunsen. Od roku 1904 severní pól zůstával stále na stejném místě, to se však změnilo v 90. letech 20. století, kdy začal driftovat zhruba o 15 km za rok a v roce 2019 se zaznamenal pohyb na 50 km za rok. Od roku svého objevu se magnetický pól posunul již o 2200 km.

Když Livermore poprvé před dvěma lety představil svoji teorii na setkání Americké geofyzikální unie, tvrdil, že existuje spojení s tokem v roztavené vrstvě, který teče směrem na západ. Po revizi svých zjištění však uvedl, že ve skutečnosti se jedná o tok, který směřuje na jih.

Poslední představený model naznačuje, že severní pól se bude pohybovat směrem k Rusku, ale časem by měl zpomalit. Zpomalení je zřejmé již v minulosti, kdy se v roce 2009 pohyboval rychlostí 64 km za rok a v roce 2019 se snížil pohyb na 50 km za rok. „Jestli se v budoucnu vrátí zpět nebo ne, to se můžeme jen dohadovat,“ řekl vědec pro BBC.

Související

Vyschlé popraskané dno jezera Lake Mead postiženého suchem 15. září 2022 v Boulder City v Nevadě. Jezero Mead, které se nachází u Las Vegas nedaleko hranic mezi Nevadou a Arizonou, zásobuje elektřinou několik částí Arizony, Kalifornie a Nevady a je také zdrojem vody pro venkovské, městské a kmenové oblasti na celém jihozápadě.

Země už není pro člověka bezpečná. Lidstvo ji poškodilo a znečistilo, oznámily vědci

Podle studie provedené 29 vědci z osmi zemí, se Země nachází mimo bezpečný operační prostor pro lidstvo. Tento stav je důsledkem poškozování planety, nadměrného využívání přírodních zdrojů a znečištění. Studie ukázala, že bylo již překročeno šest z devíti planetárních limitů, a to v některých případech výrazně. Tato zjištění poukazují na naléhavou potřebu ochrany životního prostředí a udržitelnosti, aby se člověk mohl nadále bezpečně vyvíjet na této planetě.

Více souvisejících

Země fyzika BBC

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy