pytláctví

Věznice

Pytlák zabil gorilu horskou, soud vynesl přísný trest

Ugandský soud dnes poslal na 11 let do vězení muže usvědčeného ze zabití samce gorily horské. Rafikiovi bylo 25 let a byl vůdcem nejstarší skupiny horských goril v Ugandě. V červnu ho našli mrtvého se zraněními v oblasti břicha.
Ilustrační foto

V Gabonu stále jedí luskouny. Navzdory obavám, že šíří koronavirus

V Gabonu si lidé i nadále pochutnávají na luskounech, i když čínští vědci mají podezření, že právě od nich se mohl na člověka přenést nový koronavirus. Podle neziskových organizací zaměřených na životní prostředí je luskoun zároveň jednou z nejčastějších obětí pytláků na světě.
Žirafy, ilustrační fotografie

Pytláci zabili dvě vzácné bílé žirafy, úřady případ vyšetřují

Pytláci v severovýchodní Keni zabili dvě velmi vzácné bílé žirafy. Žirafy měly takzvaný leucismus, který způsobuje ztrátu všech typů kožních pigmentů. Na rozdíl od albínů ale takto postižená zvířata nadále produkují pigment v jiných tkáních, což vysvětluje například i hnědé zbarvení jejich očí.
Věznice

Pytláci, kteří ubili strážce antilop, dostali doživotí

Zvláštní soud v kazašském městě Karaganda dnes udělil doživotí třem pytlákům obžalovaným z vraždy strážce ohrožených antilop. Další čtyři obžalovaní v ostře sledovaném procesu vyvázli se šestiletými tresty. Oznámil to zpravodajský server Nur.kz. Dodal, že odsouzenci a jejich příbuzní v sále spustili takový křik "proti nespravedlivosti", že nenechali soudce dokončit odůvodnění rozsudku. Obhájci odsouzených se odvolají.
Nosorožec tuponosý jižní

Soud v Praze znovu řeší lovce nosorožců, chce posudek z oboru písmoznalectví

Obvodní soud pro Prahu 6 se dnes vrátil k případu skupiny, která se podle obžaloby podílela na nelegálním obchodování s nosorožčími rohy. Zhruba po hodině jednání odročil na neurčito, chce ještě doplnit dokazování znaleckým posudkem. Loni v červnu soud 15 ze 16 obžalovaných zprostil obžaloby, Vietnamce Maa Nguyen Hue potrestal dvouletou podmínkou. Verdikt ale zrušil odvolací soud. Všichni obžalovaní vinu odmítají.
Moře, ilustrační foto

Krvavá přestřelka na moři: Ruští pohraničníci zranili pět rybářů z KLDR

Ruští pohraničníci použili zbraně při zadržení rybářského škuneru ze Severní Koreje, údajně pytlačícího v ruské ekonomické zóně v Japonském moři. Pět občanů KLDR utrpělo zranění, oznámila dnes agentura TASS s odvoláním na ruskou tajnou službu FSB, pod níž pohraničníci spadají. Komuniké ujistilo, že všem zraněným bylo poskytnuto ošetření.
Sloni, ilustrační fotografie

Přes 500 supů uhynulo v Botswaně. Příčina bizarní, ochránci zvířat jsou zoufalí

Na severovýchodě Botswany se otrávilo 537 vzácných supů a dva orli okroví. Někteří z uhynulých jedinců patří ke kriticky ohroženým druhům. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC s odvoláním na místní úřady. Botswanská vláda se domnívá, že za úhyn ptáků mohou pytláci, kteří podle ní otrávili těla tří zabitých slonů. Ochránci přírody incident považují za největší zdokumentovaný úhyn těchto ohrožených druhů.
Sloni, ilustrační fotografie

Pytláci mají utrum? V mosambické rezervaci Niassa se stalo cosi mimořádného

V jednom z největších afrických přírodních parků, mosambické rezervaci Niassa, pytláci za uplynulých dvanáct měsíců nezabili ani jednoho slona. Podle odborníků oslovených agenturou AP je to mimořádný úspěch. Na tomto území o velikosti Švýcarska byla totiž v minulých letech populace slonů zredukována z někdejších 12.000 na zhruba třetinu. Roku 2016 jich tam žilo 3600.
Zoo Bratislava, Nosorožec tuponosý jižní

Ochránci přírody měli pod záštitou Světového fondu na ochranu přírody mučit pytláky

Světový fond na ochranu přírody (WWF) čelí obvinění, že po dlouhá léta spolupracoval se strážci přírody, kteří lidi podezřelé z pytláctví mučili a někdy i zabíjeli. Informoval o tom internetový portál Buzzfeed. Podle agentury DPA zástupce jedné z největších ekologických organizací na světě tato zjištění šokovala a nařídili nezávislé vyšetřování případu.
Zvířata

Medvědí žluč, nosorožčí moč či tygří genitálie. Co všechno jsou lidé schopni zkonzumovat?

Nelegální obchod se zvířaty a částmi jejich těl, je celosvětovým dlouhotrvajícím problémem s dalekosáhlými dopady. Nejen, že dochází k hubení vzácných a ohrožených druhů zvířat, ale dochází také k narušování celkové přírodní rovnováhy. V neposlední řadě jsou v mnoha zemích, jež jsou primárně ohrožovány pytláctvím, znatelné velké socioekonomické dopady. Přesto je však nelegální obchod se zvířaty na vzestupu a jeho řešení je v nedohlednu. Jaké části zvířecích těl jsou lidé schopni zkonzumovat a za jakým účelem?
Film, ilustrační foto

Populární herec je pytlák, soud ho poslal do vězení

Džódhpur (Indie) 5. dubna (ČTK) - Indický herec Salmán Chán (52) byl shledán vinným z pytláctví. V roce 1998 zastřelil během natáčení filmu v západoindickém státě Rádžasthán dvě chráněné antilopy jelení. Soud ho poslal na pět let za mříže a vyměřil pokutu 10.000 indických rupií (necelé 3200 Kč). Bollywoodská hvězda se může odvolat k soudu vyšší instance.
Sloni

Thajská policie zadržela krále pašeráků, obchodoval se slonovinou i tygry

Bangkok - Thajská policie zadržela muže, který má na svědomí většinu nelegálního obchodování s nosorožčími rohy, slonovinou a ohroženými druhy zvířat v Asii. Úřady zvažují, že ho zažalují i za porušování celních předpisů a praní špinavých peněz, za což mu hrozí až deset let vězení. Za pašování může dostat až čtyři roky a pokutu 40.000 bátů (26.000 Kč).

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

před 1 hodinou

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 7 hodinami

Vědci, ilustrační foto

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

MS v hokeji

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí

Rusko se záhadným způsobem ocitlo na čele žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF), ačkoli se posledních tří mistrovství světa vůbec neúčastnilo. Za každý z těchto tří šampionátů mu však byly přiznány body odpovídající třetímu místu, a to bez jakéhokoli sportovního výkonu či účasti. Tato situace je zcela neudržitelná. Pokud se v budoucnu Rusko a Bělorusko vrátí do mezinárodního hokeje, měla by je IIHF zařadit do nižších divizí. Tam by si měly svou pozici vybojovat znovu, stejně jako to musí činit všechny ostatní reprezentace.

včera

Jana Černochová

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu

V úterý odpoledne došlo v centru Prahy k dopravní nehodě, které se účastnila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Incident se odehrál na křižovatce ulic Revoluční a Dlouhá, kde se srazila dvě vozidla. Podle dostupných informací nebyl při nehodě nikdo zraněn.

včera

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže

Slovenská režisérka Zuzana Piussi před nedávnem otevřela kauzu, jíž lze jen stěží uvěřit. České soudy v některých případech uznávají pachovou stopu jako dostatečný nepřímý důkaz k odsouzení. Paradoxem je, že v jiných kauzách nepřímé důkazy vyšetřovatelé prakticky ignorují, jak ukazuje zkušenost mediální společnosti INCORP v případu odcizení několika miliard korun. Tento rozdílný přístup vyvolává vážné pochybnosti o rovnosti před zákonem a o tom, zda česká justice měří všem stejně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy