Pchjongjang – Podle serveru The Time by americký prezident Trump měl být opatrný. Pro svět by byla nová korejská válka katastrofou. Spíše by měl uvažovat o vyjednávání a možném přijetí faktu, že Severní Korea je jadernou mocností. Kim Čong-un se svého programu zřejmě nezbaví, nechce dopadnout jako Husajn nebo Kaddáfí.
Dle serveru The Time byly v době korejské války v letech 1950-1953 zabity až 2 miliony lidí, z toho i 40 tisíc Američanů, dodnes je i 7 tisíc amerických občanů prohlášeno za nezvěstné. Konflikt mezi korejským lidem však stále neskončil, bylo uzavřeno příměří, které však Severní Korea už vypověděla – země Korejského poloostrova jsou tak v podstatě ve válce dodnes.
I to by měl mít svět na paměti. Ve včerejším rozhovoru pro agenturu Reuters americký prezident Donald Trump prohlásil, že „existuje reálná možnost, že skončíme ve velkém, velkém konfliktu se Severní Koreou.“ Severokorejský režim Kim Čong-una je jakousi trvalou starostí a zátěží pro mezinárodní společenství. Režim utrácí obrovské sumy na své vojsko, dle některých informací na něj vydělává také prostřednictvím výroby a šíření drog či padělaných peněz. Režim je nepřátelský vůči všem svým skutečným i domnělým nepřátelům. V březnu tak vůdce Kim nechal za pomoci tajných služeb zabít i svého bratra.
To vše nechávalo čerstvě zvoleného prezidenta Trumpa klidným. To, co ho zvedlo ze židle a donutilo ho bouchnout do stolu, je však jaderný program KLDR. Pchjongjang otestoval pět jaderných bomb a zdá se, že šestý test je na pořadu dne. Režim údajně vyvíjí střely, které by mohly zasáhnout území Spojených států. Trump reaguje na existenci jaderného programu KLDR po svém. Pokud se prý režim nevzdá svého programu, vojenský zásah může být nevyhnutelným. Následně vyslal svou „Armadu“ k poloostrovu. Je tu však jeden háček před rozpoutáním konfliktu – Jižní Korea.
Jižní Korea představuje pro 200 tisíc Američanů jejich domov, Korejců je až 50 milion. Země by se stala obětí jaderného útoku jako první. Pro Donalda Trumpa je velmi riskantní rozpoutat takový konflikt, který by sice smazal z povrchu zemského Severní Koreu, ale otázkou je, co by zbylo z té Jižní. Trump prohlásil, že 33-letý Kim Čong-una, považuje za racionálního hráče.
Otázkou je, jak bude Trump reagovat v situaci, kdy bude „zatlačen do kouta“. Kdyby se konflikt rozhořel a došlo ke zničení KLDR, byla by narušena rovnováha moci ve světě. USA by tak mohly způsobit další globální konflikt, zejména za účasti Pekingu, pro nějž Korejský poloostrov představuje tradiční sféru čínského vlivu. Jaderné zbraně jsou sice nebezpečným nástrojem, ale nemohou být důvodem k zásahu. Režim je zkrátka nemůže použít, aniž by se sám nezničil, jde o pouhé odstrašování a Severní Korea není Islámským státem, který v rámci džihádu podporuje i sebeobětování. Podle experta na oblast východní Asie Daniela Pinkstona si je KLDR dobře vědoma rovnováhy moci, nehodlá riskovat svou sebevraždu.
Kim Čong-un si je navíc dobře vědom, že pokud by se jaderného arzenálu vzdal, mohl by dopadnout jako diktátor Muammar Kaddáfí v Libyi nebo Saddám Husajn v Iráku. Oba byli svrženi poté, co se vzdali svých jaderných tužeb. Trump by dle The Time neměl začínat novou válku. Spíše by měl uvažovat o jakémsi přijetí režimu KLDR mezi jaderné mocnosti, ostatně mezi ně patří i Pákistán.
Související
Sarkozy před soudem. Historický proces s exprezidentem se zkomplikoval hned na začátku
Dostal peníze od Kaddáfího? Francouzský exprezident Sarkozy obviněn ze zločinného spolčení
Muammar Kaddáfí , Kim Čong-un , Severní Korea (KLDR) , Jižní Korea , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek