Pchjongjang – Podle serveru The Time by americký prezident Trump měl být opatrný. Pro svět by byla nová korejská válka katastrofou. Spíše by měl uvažovat o vyjednávání a možném přijetí faktu, že Severní Korea je jadernou mocností. Kim Čong-un se svého programu zřejmě nezbaví, nechce dopadnout jako Husajn nebo Kaddáfí.
Dle serveru The Time byly v době korejské války v letech 1950-1953 zabity až 2 miliony lidí, z toho i 40 tisíc Američanů, dodnes je i 7 tisíc amerických občanů prohlášeno za nezvěstné. Konflikt mezi korejským lidem však stále neskončil, bylo uzavřeno příměří, které však Severní Korea už vypověděla – země Korejského poloostrova jsou tak v podstatě ve válce dodnes.
I to by měl mít svět na paměti. Ve včerejším rozhovoru pro agenturu Reuters americký prezident Donald Trump prohlásil, že „existuje reálná možnost, že skončíme ve velkém, velkém konfliktu se Severní Koreou.“ Severokorejský režim Kim Čong-una je jakousi trvalou starostí a zátěží pro mezinárodní společenství. Režim utrácí obrovské sumy na své vojsko, dle některých informací na něj vydělává také prostřednictvím výroby a šíření drog či padělaných peněz. Režim je nepřátelský vůči všem svým skutečným i domnělým nepřátelům. V březnu tak vůdce Kim nechal za pomoci tajných služeb zabít i svého bratra.
To vše nechávalo čerstvě zvoleného prezidenta Trumpa klidným. To, co ho zvedlo ze židle a donutilo ho bouchnout do stolu, je však jaderný program KLDR. Pchjongjang otestoval pět jaderných bomb a zdá se, že šestý test je na pořadu dne. Režim údajně vyvíjí střely, které by mohly zasáhnout území Spojených států. Trump reaguje na existenci jaderného programu KLDR po svém. Pokud se prý režim nevzdá svého programu, vojenský zásah může být nevyhnutelným. Následně vyslal svou „Armadu“ k poloostrovu. Je tu však jeden háček před rozpoutáním konfliktu – Jižní Korea.
Jižní Korea představuje pro 200 tisíc Američanů jejich domov, Korejců je až 50 milion. Země by se stala obětí jaderného útoku jako první. Pro Donalda Trumpa je velmi riskantní rozpoutat takový konflikt, který by sice smazal z povrchu zemského Severní Koreu, ale otázkou je, co by zbylo z té Jižní. Trump prohlásil, že 33-letý Kim Čong-una, považuje za racionálního hráče.
Otázkou je, jak bude Trump reagovat v situaci, kdy bude „zatlačen do kouta“. Kdyby se konflikt rozhořel a došlo ke zničení KLDR, byla by narušena rovnováha moci ve světě. USA by tak mohly způsobit další globální konflikt, zejména za účasti Pekingu, pro nějž Korejský poloostrov představuje tradiční sféru čínského vlivu. Jaderné zbraně jsou sice nebezpečným nástrojem, ale nemohou být důvodem k zásahu. Režim je zkrátka nemůže použít, aniž by se sám nezničil, jde o pouhé odstrašování a Severní Korea není Islámským státem, který v rámci džihádu podporuje i sebeobětování. Podle experta na oblast východní Asie Daniela Pinkstona si je KLDR dobře vědoma rovnováhy moci, nehodlá riskovat svou sebevraždu.
Kim Čong-un si je navíc dobře vědom, že pokud by se jaderného arzenálu vzdal, mohl by dopadnout jako diktátor Muammar Kaddáfí v Libyi nebo Saddám Husajn v Iráku. Oba byli svrženi poté, co se vzdali svých jaderných tužeb. Trump by dle The Time neměl začínat novou válku. Spíše by měl uvažovat o jakémsi přijetí režimu KLDR mezi jaderné mocnosti, ostatně mezi ně patří i Pákistán.
Související
Sarkozy před soudem. Historický proces s exprezidentem se zkomplikoval hned na začátku
Dostal peníze od Kaddáfího? Francouzský exprezident Sarkozy obviněn ze zločinného spolčení
Muammar Kaddáfí , Kim Čong-un , Severní Korea (KLDR) , Jižní Korea , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák