Princezna Leia na infarkt nezemřela. Carrie Fisherovou zabily drogy

Americká herečka Carrie Fisher († 60) nezemřela letos v prosinci na následky srdečního záchvatu, jak se původně předpokládalo. Milovaná představitelka princezny Leiy ze Star Wars podle výsledků pitvy podlehla syndromu spánkové apnoe a kombinaci dalších faktorů. V její krvi navíc stopy kokainu, heroinu a extáze. Lékaři však nebyli schopní určit, zda mělo užití drog na její předčasné úmrtí nějaký vliv.

Podle lékařů není přesně možné určit které faktory se na smrti Fisher podílely, ale hlavní vinu přikládají tzv. syndromu spánkové apnoe. Člověk trpící tímto onemocněním ve spánku často na dlouhé minuty přestává dýchat. Původně se přitom předpokládalo, že herečka podlehla infarktu. Pro mnohé možná šokujícím zjištěním bylo, že v jejím těle byly nalezeny pozůstatky užití kokainu, heroinu a drogy MDMA, známé více pod názvem extáze.

„Není možné určit, zda mělo užití drog nějaký vliv na její úmrtí,“ uvádí pitevní zpráva. Fisher má dlouhou historii boje se závislostí na drogách, se kterou se potýkala zejména v 80. letech minulého století. Kromě toho trpěla také bipolární poruchou. Nebylo však známé, že její problémy přetrvávaly i do současnosti. Herečka se svými problémy netajila, napsala o nich dokonce i knihu Pohlednice z Hollywoodu, která byla později adaptována i jako úspěšný film.

Její dcera Billie Lourd minulý týden pro magazín People uvedla, že její matka „celý život bojovala se závislostí na drogách a psychickým onemocněním. Nakonec jí to stálo život. Ale záměrně byla otevřená a snažila se pracovat proti sociálnímu stigmatu obklopujícímu tyto problémy.“ Podle ní by Carrie chtěla, aby její smrt dodala lidem odvahu být o svých problémech otevření a vyhledat pomoc.

Carrie Fisher se narodila v roce 1956 zpěváku Eddiemu Fisherovi a herečce Debbie Reynolds. Již od mládí se věnovala herectví a i přesto, že se objevila v několika desítkách filmů, žádný z nich nezapůsobil na fanoušky tak výrazně, jako její Leia ze ságy Star Wars. Možná i proto se v pozdější části své kariéry věnovala především psaní. V roce 2015 se však do své nejnovější role vrátila a ještě jednou, naposledy, se v ní objeví letos v prosinci ve Star Wars: Epizoda VIII – poslední z Jediů. Podle režiséra ep. IX Colina Trevorrowa měla i v následujícím filmu mít klíčovou roli. Produkce však slíbila, že se jedinečnou Fisher v její roli nepokusí nahradit jinou herečkou, ani pomocí počítačové animace. Celý scénář tak byl přepsán.

Související

Ilustrační foto

Star Wars: Další část sci-fi ságy uvidí diváci za tři roky. Bude i nový Indiana Jones

Další část sci-fi ságy Hvězdné války (Star Wars) natočí režisérka Patty Jenkinsová a diváci jej uvidí na konci roku 2023. Oznámila to filmová a mediální společnost Walt Disney, informovaly dnes světové agentury. Na streamovací službě Disney+ se objeví v příštích letech hned několik dalších seriálů ze světa Hvězdných válek či komiksového světa Marvelu.

Více souvisejících

Star Wars Carrie Fisherová Leia úmrtí

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy