San Francisco - Přesně před 72 lety byl podepsán dokument, který do dnešních dnů významně ovlivňuje směřování světa. Padesát zakládajících států, včetně Československa, podepsalo Chartu Spojených národů. Za dob fungování mezinárodní organizace OSN zaznamenala největších změn Rada bezpečnosti.
Charta Spojených národů byla přijata přesně před 72 lety v roce 1945 na mezinárodní Konferenci Spojených národů o mezinárodním uspořádání v San Franciscu. Celkem se pod Chartu podepsalo 50 zakládajících států, včetně Československa. Později se po ustavení vlády přidalo i Polsko. Dnes má organizace 193 členů.
Už při schvalování tohoto dokumentu se projevila jisté pochybnosti v demokratičnosti procesu a síle jednotlivých států. Podmínkou pro to, aby totiž dokument vstoupil v platnost, byla ratifikace ze strany Číny, Francie, Sovětského svazu, Velké Británie a Spojených států a většiny ostatních signatářů. K ratifikaci skutečně došlo už 24. října 1945.
Charta má výsostné mezinárodní postavení. Zavazuje totiž své členy s tím, že její závazky mají přednost před závazky z jiných mezinárodních smluv. Součástí Charty je také Statut Mezinárodního soudního dvora.
Dokument má preambuli a 111 článků, které jsou rozdělené do 19 kapitol. Jádrem dokumentu je třetí kapitola, která stanovuje a popisuje orgány Spojených národů a jejich pravomoce. Ustanovení a články Charty mohou být měněny za souhlasu alespoň dvou třetin členů Valného shromáždění a ratifikací dvou třetin členských států, včetně pěti stálých členů Rady bezpečnosti.
Právě Rada bezpečnosti, orgán s nejvyšší právní silou, zaznamenal v průběhu času nejvíce změn. Rada bezpečnosti vydává rezoluce, které jsou závazná pro všechny členy, v krajním případě může být jejich plnění vynuceno silou. V roce 1965 došlo k navýšení počtu členů Rady bezpečnosti z 11 na 15. Aby Rada mohla přijmout rozhodnutí, byl třeba souhlas devíti členů. Postupně se také proměnila struktura Rady bezpečnosti a ustanovil se klíč, jak jednotlivá místa obsazovat.
V současnosti je tak Rada stále patnáctičlenná. Pět členů jsou stálí členové (Rusko, Spojené státy, Velká Británie, Francie, Čínská lidová republika). Čína byla zpočátku reprezentována Čínskou republikou na ostrově Tchaj-wan. Od roku 1971 je však stálým členem pevninská komunistická Čína.
Zbytek tvoří nestálí členové, které volí Valné shromáždění OSN na dvouleté období. Každý rok se mění pět členů. Klíčem složení jsou jakési regionální skupiny, kdy každá musí mít jednoho zástupce. Mezi tyto skupiny tak patří region Afrika (3 nestálí členové), Asie (2), Latinská Amerika (2), západní Evropa (2), východní Evropa (1). Vždy musí být zastoupena alespoň jedna arabská země.
Kámenem úrazu v rozhodování Rady bezpečnosti je právo veta, kterým disponují její stálí členové. Jeho přehlasování je v praxi nemožné. V současnosti probíhají diskuze o reformě Rady bezpečnosti. Mohlo by dojít k rozšíření stálých členů o země jako například Brazílie, Indie nebo Německo, mluví se i o místo pro Evropskou unii jako celek. Novým členem by také mohl být nějaký muslimský stát.
Související
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusko na NATO zaútočí přes Pobaltí a Arktidu, tvrdí Anonymous. Finsko už náporu čelí
před 2 hodinami
Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu
před 3 hodinami
Počasí: Nadcházející noci budou pořádně mrazivé
před 4 hodinami
Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce
před 5 hodinami
Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?
před 6 hodinami
Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti
před 7 hodinami
Zelenskyj: Severokorejské vojáky na frontě zajímáme, ale umírají
před 8 hodinami
Putin se omluvil kvůli pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 9 hodinami
Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa
před 10 hodinami
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
před 11 hodinami
Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce
před 11 hodinami
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines Rusko popírá. Zásah raketou vůbec nepřipouští
před 12 hodinami
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
před 13 hodinami
USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 14 hodinami
Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"
před 15 hodinami
Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů
před 16 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Meteorologové nabídli předpověď
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
Švýcarský lyžařský svaz přišel o Vánocích se smutnou zprávou především pro snowboardcrossové fanoušky. Oznámil totiž smrt své reprezentantky Sophie Hedigerové, která nepřežila pád laviny ve švýcarském Arose.
Zdroj: David Holub