San Francisco - Přesně před 72 lety byl podepsán dokument, který do dnešních dnů významně ovlivňuje směřování světa. Padesát zakládajících států, včetně Československa, podepsalo Chartu Spojených národů. Za dob fungování mezinárodní organizace OSN zaznamenala největších změn Rada bezpečnosti.
Charta Spojených národů byla přijata přesně před 72 lety v roce 1945 na mezinárodní Konferenci Spojených národů o mezinárodním uspořádání v San Franciscu. Celkem se pod Chartu podepsalo 50 zakládajících států, včetně Československa. Později se po ustavení vlády přidalo i Polsko. Dnes má organizace 193 členů.
Už při schvalování tohoto dokumentu se projevila jisté pochybnosti v demokratičnosti procesu a síle jednotlivých států. Podmínkou pro to, aby totiž dokument vstoupil v platnost, byla ratifikace ze strany Číny, Francie, Sovětského svazu, Velké Británie a Spojených států a většiny ostatních signatářů. K ratifikaci skutečně došlo už 24. října 1945.
Charta má výsostné mezinárodní postavení. Zavazuje totiž své členy s tím, že její závazky mají přednost před závazky z jiných mezinárodních smluv. Součástí Charty je také Statut Mezinárodního soudního dvora.
Dokument má preambuli a 111 článků, které jsou rozdělené do 19 kapitol. Jádrem dokumentu je třetí kapitola, která stanovuje a popisuje orgány Spojených národů a jejich pravomoce. Ustanovení a články Charty mohou být měněny za souhlasu alespoň dvou třetin členů Valného shromáždění a ratifikací dvou třetin členských států, včetně pěti stálých členů Rady bezpečnosti.
Právě Rada bezpečnosti, orgán s nejvyšší právní silou, zaznamenal v průběhu času nejvíce změn. Rada bezpečnosti vydává rezoluce, které jsou závazná pro všechny členy, v krajním případě může být jejich plnění vynuceno silou. V roce 1965 došlo k navýšení počtu členů Rady bezpečnosti z 11 na 15. Aby Rada mohla přijmout rozhodnutí, byl třeba souhlas devíti členů. Postupně se také proměnila struktura Rady bezpečnosti a ustanovil se klíč, jak jednotlivá místa obsazovat.
V současnosti je tak Rada stále patnáctičlenná. Pět členů jsou stálí členové (Rusko, Spojené státy, Velká Británie, Francie, Čínská lidová republika). Čína byla zpočátku reprezentována Čínskou republikou na ostrově Tchaj-wan. Od roku 1971 je však stálým členem pevninská komunistická Čína.
Zbytek tvoří nestálí členové, které volí Valné shromáždění OSN na dvouleté období. Každý rok se mění pět členů. Klíčem složení jsou jakési regionální skupiny, kdy každá musí mít jednoho zástupce. Mezi tyto skupiny tak patří region Afrika (3 nestálí členové), Asie (2), Latinská Amerika (2), západní Evropa (2), východní Evropa (1). Vždy musí být zastoupena alespoň jedna arabská země.
Kámenem úrazu v rozhodování Rady bezpečnosti je právo veta, kterým disponují její stálí členové. Jeho přehlasování je v praxi nemožné. V současnosti probíhají diskuze o reformě Rady bezpečnosti. Mohlo by dojít k rozšíření stálých členů o země jako například Brazílie, Indie nebo Německo, mluví se i o místo pro Evropskou unii jako celek. Novým členem by také mohl být nějaký muslimský stát.
30. prosince 2024 21:57
Tragický rok letecké dopravy: Umírali obyčejní lidé, prezidenti i známé osobnosti
Související

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu
Aktuálně se děje
včera

Německo zažilo nepříjemný incident. Záchranné složky řešily vážné komplikace
včera

Trump se raduje z amerického papeže. Nástupci Františka popřál i Fiala
Aktualizováno včera

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
včera

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim
včera

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev
včera

S Bartoškou odchází kus české kultury, říká prezident Pavel. Kondoloval i Fiala
včera

Počasí nepřeje vodáckým radovánkám. Víkendové srážky zřejmě nepomohou
včera

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo
včera

5 mýtů o online nebankovních půjčkách
včera

Policie řeší případy šikany na Znojemsku. Lidé brali spravedlnost do svých rukou
včera

Zemřel Jiří Bartoška
včera

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti
včera

Dějiny ukazují, že agresora nezastaví ústupky, řekl Fiala v den výročí konce války
včera

Začalo další příměří na Ukrajině. Rusové chtějí v klidu oslavit vítězství v druhé světové válce
včera

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů
včera

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné
včera

Chtějí zmařit moji návštěvu Moskvy, tvrdí Fico. Kritiku míří na pobaltské státy
včera

Už máte letní gumy? Pak vás předpověď počasí na příští týden příliš nepotěší
7. května 2025 21:40

Živě Černý dým nad Vatikánem. První den konkláve nového papeže nepřinesl
7. května 2025 21:14
Fico si stěžuje, že nestihne oslavy v Moskvě. Pobaltí mu zakázalo přelet do Ruska
Cesta slovenského premiéra Roberta Fica na oslavy Dne vítězství do Moskvy čelí vážným komplikacím. Estonsko a Lotyšsko oficiálně zakázaly přelet slovenského vládního speciálu přes svůj vzdušný prostor. Litva se podle informací médií rozhodla stejně.
Zdroj: Libor Novák