OSN slaví 72 let od vzniku. Nejvíc se proměnila Rada bezpečnosti, chystá se její rozšíření

San Francisco - Přesně před 72 lety byl podepsán dokument, který do dnešních dnů významně ovlivňuje směřování světa. Padesát zakládajících států, včetně Československa, podepsalo Chartu Spojených národů. Za dob fungování mezinárodní organizace OSN zaznamenala největších změn Rada bezpečnosti.

Charta Spojených národů byla přijata přesně před 72 lety v roce 1945 na mezinárodní Konferenci Spojených národů o mezinárodním uspořádání v San Franciscu. Celkem se pod Chartu podepsalo 50 zakládajících států, včetně Československa. Později se po ustavení vlády přidalo i Polsko. Dnes má organizace 193 členů. 

Už při schvalování tohoto dokumentu se projevila jisté pochybnosti v demokratičnosti procesu a síle jednotlivých států. Podmínkou pro to, aby totiž dokument vstoupil v platnost, byla ratifikace ze strany Číny, Francie, Sovětského svazu, Velké Británie a Spojených států a většiny ostatních signatářů. K ratifikaci skutečně došlo už 24. října 1945. 

Charta má výsostné mezinárodní postavení. Zavazuje totiž své členy s tím, že její závazky mají přednost před závazky z jiných mezinárodních smluv. Součástí Charty je také Statut Mezinárodního soudního dvora. 

Dokument má preambuli a  111 článků, které jsou rozdělené do 19 kapitol. Jádrem dokumentu je třetí kapitola, která stanovuje a popisuje orgány Spojených národů a jejich pravomoce. Ustanovení a články Charty mohou být měněny za souhlasu alespoň dvou třetin členů Valného shromáždění a ratifikací dvou třetin členských států, včetně pěti stálých členů Rady bezpečnosti. 

Právě Rada bezpečnosti, orgán s nejvyšší právní silou, zaznamenal v průběhu času nejvíce změn. Rada bezpečnosti vydává rezoluce, které jsou závazná pro všechny členy, v krajním případě může být jejich plnění vynuceno silou. V roce 1965 došlo k navýšení počtu členů Rady bezpečnosti z 11 na 15. Aby Rada mohla přijmout rozhodnutí, byl třeba souhlas devíti členů. Postupně se také proměnila struktura Rady bezpečnosti a ustanovil se klíč, jak jednotlivá místa obsazovat. 

V současnosti je tak Rada stále patnáctičlenná. Pět členů jsou stálí členové (Rusko, Spojené státy, Velká Británie, Francie, Čínská lidová republika). Čína byla zpočátku reprezentována Čínskou republikou na ostrově Tchaj-wan. Od roku 1971 je však stálým členem pevninská komunistická Čína. 

Zbytek tvoří nestálí členové, které volí Valné shromáždění OSN na dvouleté období. Každý rok se mění pět členů. Klíčem složení jsou jakési regionální skupiny, kdy každá musí mít jednoho zástupce. Mezi tyto skupiny tak patří region Afrika (3 nestálí členové), Asie (2), Latinská Amerika (2), západní Evropa (2), východní Evropa (1). Vždy musí být zastoupena alespoň jedna arabská země.

Kámenem úrazu v rozhodování Rady bezpečnosti je právo veta, kterým disponují její stálí členové. Jeho přehlasování je v praxi nemožné. V současnosti probíhají diskuze o reformě Rady bezpečnosti. Mohlo by dojít k rozšíření stálých členů o země jako například Brazílie, Indie nebo Německo, mluví se i o místo pro Evropskou unii jako celek. Novým členem by také mohl být nějaký muslimský stát.

Související

Ilustrační fotografie. Analýza

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.
António Guterres

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu

Generální tajemník OSN António Guterres dnes ostře varoval před důsledky obchodních válek, které podle něj nepřinášejí žádnému státu výhody a nejvíce dopadají na nejchudší země světa. Ve svém prohlášení pro novináře zdůraznil, že obchodní spory mezi velmocemi mohou mít ničivé dopady zejména na zranitelné rozvojové státy.

Více souvisejících

OSN San Francisco

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

včera

Andrij Sybiha

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

včera

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo

Další velká posila českého hokejového národního týmu je na obzoru. Trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem už pro něj s předstihem nechal volné místo na soupisce, jelikož doufal, že všechno s jeho příletem na světový šampionát do Dánska dobře dopadne. Muselo se však čekat na to, jak dopadne lékařská prohlídka. O kom je řeč? O útočníkovi Colorada Martinu Nečasovi, který nakonec prohlídkou prošel bez problémů a vedení Colorada ho uvolnilo.

včera

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.

včera

včera

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

včera

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

včera

včera

včera

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

včera

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

včera

včera

7. května 2025 21:40

7. května 2025 21:14

Fico si stěžuje, že nestihne oslavy v Moskvě. Pobaltí mu zakázalo přelet do Ruska

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica na oslavy Dne vítězství do Moskvy čelí vážným komplikacím. Estonsko a Lotyšsko oficiálně zakázaly přelet slovenského vládního speciálu přes svůj vzdušný prostor. Litva se podle informací médií rozhodla stejně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy