OSN slaví 72 let od vzniku. Nejvíc se proměnila Rada bezpečnosti, chystá se její rozšíření

San Francisco - Přesně před 72 lety byl podepsán dokument, který do dnešních dnů významně ovlivňuje směřování světa. Padesát zakládajících států, včetně Československa, podepsalo Chartu Spojených národů. Za dob fungování mezinárodní organizace OSN zaznamenala největších změn Rada bezpečnosti.

Charta Spojených národů byla přijata přesně před 72 lety v roce 1945 na mezinárodní Konferenci Spojených národů o mezinárodním uspořádání v San Franciscu. Celkem se pod Chartu podepsalo 50 zakládajících států, včetně Československa. Později se po ustavení vlády přidalo i Polsko. Dnes má organizace 193 členů. 

Už při schvalování tohoto dokumentu se projevila jisté pochybnosti v demokratičnosti procesu a síle jednotlivých států. Podmínkou pro to, aby totiž dokument vstoupil v platnost, byla ratifikace ze strany Číny, Francie, Sovětského svazu, Velké Británie a Spojených států a většiny ostatních signatářů. K ratifikaci skutečně došlo už 24. října 1945. 

Charta má výsostné mezinárodní postavení. Zavazuje totiž své členy s tím, že její závazky mají přednost před závazky z jiných mezinárodních smluv. Součástí Charty je také Statut Mezinárodního soudního dvora. 

Dokument má preambuli a  111 článků, které jsou rozdělené do 19 kapitol. Jádrem dokumentu je třetí kapitola, která stanovuje a popisuje orgány Spojených národů a jejich pravomoce. Ustanovení a články Charty mohou být měněny za souhlasu alespoň dvou třetin členů Valného shromáždění a ratifikací dvou třetin členských států, včetně pěti stálých členů Rady bezpečnosti. 

Právě Rada bezpečnosti, orgán s nejvyšší právní silou, zaznamenal v průběhu času nejvíce změn. Rada bezpečnosti vydává rezoluce, které jsou závazná pro všechny členy, v krajním případě může být jejich plnění vynuceno silou. V roce 1965 došlo k navýšení počtu členů Rady bezpečnosti z 11 na 15. Aby Rada mohla přijmout rozhodnutí, byl třeba souhlas devíti členů. Postupně se také proměnila struktura Rady bezpečnosti a ustanovil se klíč, jak jednotlivá místa obsazovat. 

V současnosti je tak Rada stále patnáctičlenná. Pět členů jsou stálí členové (Rusko, Spojené státy, Velká Británie, Francie, Čínská lidová republika). Čína byla zpočátku reprezentována Čínskou republikou na ostrově Tchaj-wan. Od roku 1971 je však stálým členem pevninská komunistická Čína. 

Zbytek tvoří nestálí členové, které volí Valné shromáždění OSN na dvouleté období. Každý rok se mění pět členů. Klíčem složení jsou jakési regionální skupiny, kdy každá musí mít jednoho zástupce. Mezi tyto skupiny tak patří region Afrika (3 nestálí členové), Asie (2), Latinská Amerika (2), západní Evropa (2), východní Evropa (1). Vždy musí být zastoupena alespoň jedna arabská země.

Kámenem úrazu v rozhodování Rady bezpečnosti je právo veta, kterým disponují její stálí členové. Jeho přehlasování je v praxi nemožné. V současnosti probíhají diskuze o reformě Rady bezpečnosti. Mohlo by dojít k rozšíření stálých členů o země jako například Brazílie, Indie nebo Německo, mluví se i o místo pro Evropskou unii jako celek. Novým členem by také mohl být nějaký muslimský stát.

Související

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

OSN San Francisco

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

před 5 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

před 6 hodinami

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 10 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 11 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 15 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 16 hodinami

včera

včera

včera

Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina

Švýcarský lyžařský svaz přišel o Vánocích se smutnou zprávou především pro snowboardcrossové fanoušky. Oznámil totiž smrt své reprezentantky Sophie Hedigerové, která nepřežila pád laviny ve švýcarském Arose.

Zdroj: David Holub

Další zprávy