Nová krize přijde z Číny, tamní ekonomika se přehřívá, shodují se bankéři

Londýn - Podle bankéřů centrálních bank svět může očekávat příchod nové finanční krize. Ta by se nejvíc měla dotknout vyvíjejících se ekonomika, jako je například ta čínská. Ta prý vykazuje podobné známky přehřátí, jako ta americká a britská před krizí v roce 2007.

Příští finanční krize by se měla nejvíc dotknout vzrůstajících a rozvíjejících se ekonomik, varují podle britského deníku Independent významní bankéři z centrálních bank některých států. Doplatit by na to mohla zejména Čína.

Vyvíjející se trh, jako je ten čínský, vykazuje podobné známky ekonomického přehřátí jako ten americký a britský, než došlo k světové finanční krizi v roce 2007 a 2008. Uvádí to výroční zpráva organizace Bank for International Settlements (BIS). 

Šéf monetárního a ekonomického oddělení BIS Claudio Borio řekl, že ekonomická krize může přijít jako jakási "pomsta". Podle guvernéra britské Bank of England to bude znamenat velké potíže pro světovou ekonomiku. 

Předpokládá se, že centrální banky států budou přinuceny zvýšit jejich úrokové sazby po dlouhých letech rekordně nízkých sazeb s cílem zvládnout inflaci, která pozvolna roste. Skupina bankéřů také varuje před hrozbou, která souvisí s rostoucím čínským dluhem a také s protekcionismem, který razí nová administrativa Donalda Trumpa.

 

Čínský korporátní dluh se od roku 2007 do dneška téměř zdvojnásobil a nyní činí 166 procent HDP, zatímco dluh domácností je na úrovni 44 procent HDP za  loňský rok. Úvěrový rating Číny se navíc poprvé od roku 1989 změnil z hodnoty A1 na Aa3 letos v květnu. To v důsledku může způsobit, že si čínská vláda bude muset půjčovat dráž. 

Čínský státní dluh tak může být čím dál vyšší, očekává se jeho další růst, který by měl být mnohem větší, než v případě dalších ohrožených ekonomik, jako jsou například thajská a v Hong Kongu. 

Světová ekonomika se stále vzpamatovává z předchozí finanční krize a krize eura z roku 2010. Velká Británie toto období označuje za "ztracenou dekádu", kdy došlo k vyrovnání úrovně produktivity a mezd.

Související

Vláda ČR

Vládní konsolidační balíček zdraží léky, vodu či bydlení. Vyšší daň čeká firmy a majitele nemovitostí, dlouhodobě příznivé je výrazné seškrtání dotací

Konsolidační balíček, který dnes představila vláda, by měl v příštím roce zajistit státnímu rozpočtu úsporu zhruba 94 miliard korun, v letech 2024 a 2025 dohromady přibližně 148 miliard korun, komentuje ekonom Kovanda. Tyto sumy jsou evidentně kompromisní. Část vládní koalice totiž žádala úspory i citelně převyšující hranici 100 miliard korun již v příštím roce. 
USD, Photo by Vladimir Solomianyi

V USA se zvyšuje riziko recese, která by neblaze dolehla i na Česko

Objem nově poskytnutých úvěrů v USA klesl v posledních dvou březnových týdnech nejvíce v historii, komentuje Lukáš Kovanda. Americká centrální banka, jež data včera zveřejnila, danou časovou řadu publikuje za období od roku 1973. Ve dvou týdnech končících 29. březnem se objem nově poskytnutých úvěrů komerčních bank v USA snížil o takřka 105 miliard dolarů. 

Více souvisejících

krize Recese Čína Ekonomika

Aktuálně se děje

před 4 minutami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

Izrael popřel, že by se podílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího

Izrael se nepodílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího, který spolu s dalšími členy svého doprovodu zahynul při nedělní havárii vrtulníku na severozápadě Íránu. Pro agenturu Reuters to řekli nejmenovaní izraelští představitelé.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy