Nová krize přijde z Číny, tamní ekonomika se přehřívá, shodují se bankéři

Londýn - Podle bankéřů centrálních bank svět může očekávat příchod nové finanční krize. Ta by se nejvíc měla dotknout vyvíjejících se ekonomika, jako je například ta čínská. Ta prý vykazuje podobné známky přehřátí, jako ta americká a britská před krizí v roce 2007.

Příští finanční krize by se měla nejvíc dotknout vzrůstajících a rozvíjejících se ekonomik, varují podle britského deníku Independent významní bankéři z centrálních bank některých států. Doplatit by na to mohla zejména Čína.

Vyvíjející se trh, jako je ten čínský, vykazuje podobné známky ekonomického přehřátí jako ten americký a britský, než došlo k světové finanční krizi v roce 2007 a 2008. Uvádí to výroční zpráva organizace Bank for International Settlements (BIS). 

Šéf monetárního a ekonomického oddělení BIS Claudio Borio řekl, že ekonomická krize může přijít jako jakási "pomsta". Podle guvernéra britské Bank of England to bude znamenat velké potíže pro světovou ekonomiku. 

Předpokládá se, že centrální banky států budou přinuceny zvýšit jejich úrokové sazby po dlouhých letech rekordně nízkých sazeb s cílem zvládnout inflaci, která pozvolna roste. Skupina bankéřů také varuje před hrozbou, která souvisí s rostoucím čínským dluhem a také s protekcionismem, který razí nová administrativa Donalda Trumpa.

 

Čínský korporátní dluh se od roku 2007 do dneška téměř zdvojnásobil a nyní činí 166 procent HDP, zatímco dluh domácností je na úrovni 44 procent HDP za  loňský rok. Úvěrový rating Číny se navíc poprvé od roku 1989 změnil z hodnoty A1 na Aa3 letos v květnu. To v důsledku může způsobit, že si čínská vláda bude muset půjčovat dráž. 

Čínský státní dluh tak může být čím dál vyšší, očekává se jeho další růst, který by měl být mnohem větší, než v případě dalších ohrožených ekonomik, jako jsou například thajská a v Hong Kongu. 

Světová ekonomika se stále vzpamatovává z předchozí finanční krize a krize eura z roku 2010. Velká Británie toto období označuje za "ztracenou dekádu", kdy došlo k vyrovnání úrovně produktivity a mezd.

Související

Vláda ČR

Vládní konsolidační balíček zdraží léky, vodu či bydlení. Vyšší daň čeká firmy a majitele nemovitostí, dlouhodobě příznivé je výrazné seškrtání dotací

Konsolidační balíček, který dnes představila vláda, by měl v příštím roce zajistit státnímu rozpočtu úsporu zhruba 94 miliard korun, v letech 2024 a 2025 dohromady přibližně 148 miliard korun, komentuje ekonom Kovanda. Tyto sumy jsou evidentně kompromisní. Část vládní koalice totiž žádala úspory i citelně převyšující hranici 100 miliard korun již v příštím roce. 
USD, Photo by Vladimir Solomianyi

V USA se zvyšuje riziko recese, která by neblaze dolehla i na Česko

Objem nově poskytnutých úvěrů v USA klesl v posledních dvou březnových týdnech nejvíce v historii, komentuje Lukáš Kovanda. Americká centrální banka, jež data včera zveřejnila, danou časovou řadu publikuje za období od roku 1973. Ve dvou týdnech končících 29. březnem se objem nově poskytnutých úvěrů komerčních bank v USA snížil o takřka 105 miliard dolarů. 

Více souvisejících

krize Recese Čína Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy