Papež docházel k psychoanalytičce, teď už se prý nebojí ničeho

Vatikán - Současný papež František si podle svých vlastních slov potřeboval ve svých dvaačtyřiceti letech "ujasnit pár věcí" u psychoanalytičky. Sezení, na které docházel půl roku, mu prý pomohlo do té míry, že dnes už nemá obavy takřka z ničeho.

Nejvyššímu církevnímu představiteli římskokatolické církve papeži Františkovi v minulosti nestačilo "pouhé" odvolávání se k Bohu. Ve svých dvaačtyřiceti letech absolvoval několik návštěv psychoanalytičky v období šesti měsíců. 

Podle britského deníku The Guardian to František prozradil francouzskému sociologovi Dominique Woltonovi, který s papežem dělal rozhovor pro připravovanou knihu, která vyjde příští týden. Papež Francouzi přiznal, že na terapie k psychoanalytičce docházel v sedmdesátých letech.

Na návštěvu k ní chodil vždy jednou týdně po šest měsíců, když mu bylo čtyřicet dva let. Tehdy byl ještě otcem Jorgem Bergogliem a hlavou argentinských Jezuitů v době vlády vojenské junty. "Psychoanalytička mi pomohla opravdu hodně," řekl Woltonovi pro 432-stránkovou knihu Papež František: Politika a společnost. 

"Chodil jsem k ní domů ujasnit si pár věcí. Ona tam pro mě vždy byla. Pak jednoho dne, než zemřela, mi zavolala. Ne aby přijala svátosti, protože byla židovka, ale kvůli duševnímu dialogu. Byla opravdu dobrý člověk," popsal František. 

Sezení mu pomohla do té míry, že nyní se prý cítí "svobodný". "Jsem ve Vatikánu sice jako v kleci, ale ne duševně. Nic mě neděsí," říká papež. František tím mířil i do řad vlastních - konkrétně do řad kněžích, kteří jsou rigidní, strnulí a bojí se komunikovat. 

František popsal, že v jeho životě hrály významnou roli ženy. Kromě jeho matky a dvou babiček měl na mysli také Esther Ballestrinovou de Careaga, komunistickou zakladatelku hnutí Mothers of the Plaza de Mayo v Buenos Aires, která byla zabita během vlády junty. 

Nejde o první výrok vatikánského představitele na adresu sociálních věd. V minulosti se k nim vyjádřil také Robert Mickens, editor anglického vydání katolických novin La Croix, který zmínil, že papež už dříve mluvil o přínosech sociálních věd pro lidský pokrok. Jde tak o významné uznání psychoterapie ze strany katolické církve.

"Je velmi běžné, že v přípravných programech pro kněze, zejména na západě, adepti podstupují psychologické hodnocení předtím, než jsou přiřazeni na semináře nebo diecéze," říká Mickens. "Existuje zde poznání, že sociální vědy mohou pomoci ve vypořádání se s některými věcmi. Ale to, co si stále někteří lidé myslí je skutečnost, že ti, kteří se musí léčit, jsou poněkud "slabí"," dodal. Věří proto, že papežovo "přiznání" bude mít na lidi pozitivní účinek a nebudou se tak dál obávat svěřit se se svými problémy odborníkům.

Související

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

Více souvisejících

Papež František papež psychologie zdraví

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc: Z USA přichází první výsledky hlasování, Trump zatím vede

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 8 minutami

Donald Trump

Trump má zatím 105 volitelů. Harrisová jen 27

Projekce serveru CNN zatím ukazují, že dvě a půl hodiny po uzavření prvních volebních místností má republikánský kandidát Donald Trump na kontě 105 volitelů, zatímco jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová pouze 27.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč

Americký politolog Yascha Mounk v rozhovoru pro belgickou stanici RTBF popsal hlubokou polarizaci mezi demokratickými a republikánskými voliči ve Spojených státech, kde obě strany pohlíží na vítězství protistrany jako na ohrožení demokracie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy