Papež docházel k psychoanalytičce, teď už se prý nebojí ničeho

Vatikán - Současný papež František si podle svých vlastních slov potřeboval ve svých dvaačtyřiceti letech "ujasnit pár věcí" u psychoanalytičky. Sezení, na které docházel půl roku, mu prý pomohlo do té míry, že dnes už nemá obavy takřka z ničeho.

Nejvyššímu církevnímu představiteli římskokatolické církve papeži Františkovi v minulosti nestačilo "pouhé" odvolávání se k Bohu. Ve svých dvaačtyřiceti letech absolvoval několik návštěv psychoanalytičky v období šesti měsíců. 

Podle britského deníku The Guardian to František prozradil francouzskému sociologovi Dominique Woltonovi, který s papežem dělal rozhovor pro připravovanou knihu, která vyjde příští týden. Papež Francouzi přiznal, že na terapie k psychoanalytičce docházel v sedmdesátých letech.

Na návštěvu k ní chodil vždy jednou týdně po šest měsíců, když mu bylo čtyřicet dva let. Tehdy byl ještě otcem Jorgem Bergogliem a hlavou argentinských Jezuitů v době vlády vojenské junty. "Psychoanalytička mi pomohla opravdu hodně," řekl Woltonovi pro 432-stránkovou knihu Papež František: Politika a společnost. 

"Chodil jsem k ní domů ujasnit si pár věcí. Ona tam pro mě vždy byla. Pak jednoho dne, než zemřela, mi zavolala. Ne aby přijala svátosti, protože byla židovka, ale kvůli duševnímu dialogu. Byla opravdu dobrý člověk," popsal František. 

Sezení mu pomohla do té míry, že nyní se prý cítí "svobodný". "Jsem ve Vatikánu sice jako v kleci, ale ne duševně. Nic mě neděsí," říká papež. František tím mířil i do řad vlastních - konkrétně do řad kněžích, kteří jsou rigidní, strnulí a bojí se komunikovat. 

František popsal, že v jeho životě hrály významnou roli ženy. Kromě jeho matky a dvou babiček měl na mysli také Esther Ballestrinovou de Careaga, komunistickou zakladatelku hnutí Mothers of the Plaza de Mayo v Buenos Aires, která byla zabita během vlády junty. 

Nejde o první výrok vatikánského představitele na adresu sociálních věd. V minulosti se k nim vyjádřil také Robert Mickens, editor anglického vydání katolických novin La Croix, který zmínil, že papež už dříve mluvil o přínosech sociálních věd pro lidský pokrok. Jde tak o významné uznání psychoterapie ze strany katolické církve.

"Je velmi běžné, že v přípravných programech pro kněze, zejména na západě, adepti podstupují psychologické hodnocení předtím, než jsou přiřazeni na semináře nebo diecéze," říká Mickens. "Existuje zde poznání, že sociální vědy mohou pomoci ve vypořádání se s některými věcmi. Ale to, co si stále někteří lidé myslí je skutečnost, že ti, kteří se musí léčit, jsou poněkud "slabí"," dodal. Věří proto, že papežovo "přiznání" bude mít na lidi pozitivní účinek a nebudou se tak dál obávat svěřit se se svými problémy odborníkům.

Související

Více souvisejících

Papež František papež psychologie zdraví

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy