Česko mělo nůž na krku. Ekonom však vysvětlil pozitiva přijetí fiskálního paktu

Praha - Ekonom a bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR Tomáš Prouza je toho názoru, že přijetí Smlouvy o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii neboli fiskálního paktu, je vstupenkou mezi dospělé členy v Evropské unii. Proto oceňuje, že Babišova vláda pak zčásti schválila.

Sociální demokrat Tomáš Prouza v popsal stručnou historii fiskálního paktu v české politice v komentáři pro deník E15. Připomněl, že Smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii byla podepsána 25 členskými státy Evropské unie na zasedání Evropské rady v roce 2012. Fiskální pakt nepodepsaly jen Velká Británie a Česká republika.

"Fiskální pakt měl potvrdit závazek zemí eurozóny, že budou snižovat své deficity a dluh a nebude se tak opakovat plýtvání veřejnými penězi jako před krizí v roce 2008, a že budou lépe koordinovat svou hospodářskou politiku, neboť země EU jsou na sobě kvůli propojení evropského trhu vzájemně závislé," uvedl ekonom Tomáš Prouza s tím, že i země mimo eurozónu se mohly k paktu dobrovolně připojit.

V České republice mohlo dojít ke schválení paktu v roce 2014. Tehdejší vláda Bohuslava Sobotky jej přijala, ale nedokázala jej schválit kvůli neshodě v Poslanecké sněmovně. Na stůl se pak dostal nově až díky vládě Andreje Babiše. Prouza však připomněl, že k přijetí došlo proto, že ČR měla nůž na krku. "V Evropské unii se totiž rozjíždí debata o hlubší integraci eurozóny, včetně hlubšího propojení trhů zemí eurozóny. A všichni u toho chtějí být, ať už platí eurem nebo zatím ne," uvedl s tím, že podmínkou účasti na summitech eurozóny, kde se bude mluvit o exportním trhu mluvit, je přijetí fiskálního paktu.

"Bylo by hloupé, kdybychom nebyli u něčeho, co se nás tak životně týká. Navíc vláda rozhodla, že se zatím nepřihlásí k přísnějším pravidlům pro veřejné finance, které podle fiskálního paktu musí dodržovat členové eurozóny, ale u zemí, které eurem neplatí, je jejich dodržování dobrovolné," zdůraznil ekonom. Sám Andrej Babiš prohlásil, že se Česká republika nehlásí k hlavě tři a čtyři, protože země zatím nechce přijmout euro.

  

Související

Tomáš Prouza

V Česku se nechystá zastropování cen potravin

Zastropovat ceny potravin se tuzemské řetězce zatím nechystají, řekl ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Protože obchodníci častěji zavádějí slevové akce, ceny se podle něj drží na relativně nízké úrovni. Osm největších maloobchodních řetězců na Slovensku ode dneška zastropuje ceny vybraných potravin, opatření bude trvat tři měsíce. 

Více souvisejících

Tomáš Prouza EU (Evropská unie) Vláda ČR Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy