Recept na zastavení migrace nalezen. Uprchlíci se otáčejí

Za prezidentství Donalda Trumpa se velmi zpřísnila kontrola migrantů z Latinské Ameriky, kteří se přes mexické hranice chtějí dostat do USA. Trump stále trvá na tom, že migranti představují velké bezpečnostní ohrožení Spojených států a stojí na stavbě své zdi. Americký prezident je v souvislosti s migranty často kritizován, reportáž listu New York Times ale odhaluje, že jeho nekompromisní přístup do jisté míry skutečně migranty odrazuje.

Trumpova administrativa zpřísnila podmínky pro migranty vstupujících do USA a pracuje na posílení hraničních kontrol. Tyto opatření zahrnují zúžení denního počtu lidí, kteří mohou žádat o azyl v USA či zvýšení kvalifikačních podmínek.

Tento týden Trumpova administrativa rozšířila pravidlo, podle něhož musí uchazeči o azyl čekat v Mexiku během celého legálního procesu přezkumu jejich požadavku, což může trvat roky. Původně se toto opatření týkalo jen dospělých, nyní je aplikováno i pro rodiny s dětmi.

V kombinaci s posílením hranic, které je těžší nelegálně překročit, to tvoří kombinaci, která začíná některé migranty odrazovat. Jednou z nich je 32letá Natali, která se svým manželem opustila Honduras poté, co byla svědkem vraždy uskutečněné lokálním gangem. Poté, co se dostala do mexického hraničního města Tijuana a zjistila, že šance na získání azylu se snížily, se rozhodla požádat o humanitární víza, zůstat v Mexiku a najít si zde práci.

Podobný osud má i 26letý Elde Rodriguez, který opustil Honduras, aby vydělal v USA peníze a poslal je zpět své ženě a dceři. Do USA se pokusil dostat nelegálně, nepovedlo se mu však najít jakoukoliv skulinu. Podle něj je v Mexiku dostatek práce, nicméně to není tolik, aby mohl posílat peníze zpět. Tvrdí, že bude zkoušet své šance dál.

Mexičtí představitelé poukazují na to, že zpřísnění podmínek do určité míry ukázalo, že Trumpova nedůvěra vůči migrantům je oprávněná a že nehledají a ani nemají nárok na protekci. „ Mnozí lidé se vydali na dobrodružství, aby zkusili své štěstí“, tvrdí Cesar Palencia, šéf migračních služeb Titujany. Když však zjistili, že je velmi těžké přejít hranice a že podmínky v Mexiku jsou taktéž obtížné, raději se vrátili, poukazuje Palencia.

Podle advokátů migrantů ti, co se vydali na cestu z jiných důvodů něž kvůli protekci, nereprezentují typického žadatele o azyl. Tvrdí, že asi 4 000 migrantů, kteří vstoupili do USA a alespoň požádali o chráněný status, mají oprávněné nároky na vyhledání protekce dle mezinárodního práva.

Zastánci migrantů též považují opatření Trumpovy administrativy za krátkodobé řešení problému. Podle Michelle Branéové, ředitelky pro práva migrantů a spravedlnost v Komisi pro ženské uprchlice, sice tyto opatření odhání ty, kteří si nezaslouží azyl, zároveň ale mnohé uprchlíky vhání do rukou obchodníků s lidmi, kteří jim slibují, že je provedou přes hranice.

Před kongresovými volbami v listopadu Trumpovi nakloněná média i samotný Trump věnovaly velkou pozornost karavanám migrantů, které putovaly na hranice s Mexikem. Po volbách téma poněkud utichlo, což podle kritiků naznačovalo, že Trump se otázkou migrace zabývá v zásadě jen kvůli politickým bodům.

Trump tvrdí, že migrace Latinoameričanů do USA představuje „invazi“, která ohrožuje „národní bezpečností zájmy země“. Trvá na tom, že jediným řešením této „humanitární a bezpečností krize“ je ohromná hraniční zeď. Sněmovna reprezentantů, ovládaná Demokraty, mu však nechce poskytnout jím požadovanou částku 5,7 miliard dolarů (okolo 130 miliard korun).. Trump se proto rozhodl oficiálně vyhlásit stav nouze, což mu umožní bez souhlasu s Kongresu získat peníze na stavbu zdi na hranicích s Mexikem.

Související

Více souvisejících

Donald Trump migrace uprchlíci Mexiko honduras

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy