Recept na zastavení migrace nalezen. Uprchlíci se otáčejí

Za prezidentství Donalda Trumpa se velmi zpřísnila kontrola migrantů z Latinské Ameriky, kteří se přes mexické hranice chtějí dostat do USA. Trump stále trvá na tom, že migranti představují velké bezpečnostní ohrožení Spojených států a stojí na stavbě své zdi. Americký prezident je v souvislosti s migranty často kritizován, reportáž listu New York Times ale odhaluje, že jeho nekompromisní přístup do jisté míry skutečně migranty odrazuje.

Trumpova administrativa zpřísnila podmínky pro migranty vstupujících do USA a pracuje na posílení hraničních kontrol. Tyto opatření zahrnují zúžení denního počtu lidí, kteří mohou žádat o azyl v USA či zvýšení kvalifikačních podmínek.

Tento týden Trumpova administrativa rozšířila pravidlo, podle něhož musí uchazeči o azyl čekat v Mexiku během celého legálního procesu přezkumu jejich požadavku, což může trvat roky. Původně se toto opatření týkalo jen dospělých, nyní je aplikováno i pro rodiny s dětmi.

V kombinaci s posílením hranic, které je těžší nelegálně překročit, to tvoří kombinaci, která začíná některé migranty odrazovat. Jednou z nich je 32letá Natali, která se svým manželem opustila Honduras poté, co byla svědkem vraždy uskutečněné lokálním gangem. Poté, co se dostala do mexického hraničního města Tijuana a zjistila, že šance na získání azylu se snížily, se rozhodla požádat o humanitární víza, zůstat v Mexiku a najít si zde práci.

Podobný osud má i 26letý Elde Rodriguez, který opustil Honduras, aby vydělal v USA peníze a poslal je zpět své ženě a dceři. Do USA se pokusil dostat nelegálně, nepovedlo se mu však najít jakoukoliv skulinu. Podle něj je v Mexiku dostatek práce, nicméně to není tolik, aby mohl posílat peníze zpět. Tvrdí, že bude zkoušet své šance dál.

Mexičtí představitelé poukazují na to, že zpřísnění podmínek do určité míry ukázalo, že Trumpova nedůvěra vůči migrantům je oprávněná a že nehledají a ani nemají nárok na protekci. „ Mnozí lidé se vydali na dobrodružství, aby zkusili své štěstí“, tvrdí Cesar Palencia, šéf migračních služeb Titujany. Když však zjistili, že je velmi těžké přejít hranice a že podmínky v Mexiku jsou taktéž obtížné, raději se vrátili, poukazuje Palencia.

Podle advokátů migrantů ti, co se vydali na cestu z jiných důvodů něž kvůli protekci, nereprezentují typického žadatele o azyl. Tvrdí, že asi 4 000 migrantů, kteří vstoupili do USA a alespoň požádali o chráněný status, mají oprávněné nároky na vyhledání protekce dle mezinárodního práva.

Zastánci migrantů též považují opatření Trumpovy administrativy za krátkodobé řešení problému. Podle Michelle Branéové, ředitelky pro práva migrantů a spravedlnost v Komisi pro ženské uprchlice, sice tyto opatření odhání ty, kteří si nezaslouží azyl, zároveň ale mnohé uprchlíky vhání do rukou obchodníků s lidmi, kteří jim slibují, že je provedou přes hranice.

Před kongresovými volbami v listopadu Trumpovi nakloněná média i samotný Trump věnovaly velkou pozornost karavanám migrantů, které putovaly na hranice s Mexikem. Po volbách téma poněkud utichlo, což podle kritiků naznačovalo, že Trump se otázkou migrace zabývá v zásadě jen kvůli politickým bodům.

Trump tvrdí, že migrace Latinoameričanů do USA představuje „invazi“, která ohrožuje „národní bezpečností zájmy země“. Trvá na tom, že jediným řešením této „humanitární a bezpečností krize“ je ohromná hraniční zeď. Sněmovna reprezentantů, ovládaná Demokraty, mu však nechce poskytnout jím požadovanou částku 5,7 miliard dolarů (okolo 130 miliard korun).. Trump se proto rozhodl oficiálně vyhlásit stav nouze, což mu umožní bez souhlasu s Kongresu získat peníze na stavbu zdi na hranicích s Mexikem.

Sdílejte článek

Související

Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Donald Trump migrace uprchlíci Mexiko honduras

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 38 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Barrandovský most nebude opravený už na konci léta. Praha musí změnit plány

Špatná zpráva pro pražské řidiče přišla ve čtvrtek od vedení Technické správy komunikací hlavního města Prahy. Firma dnes oznámila, že rekonstrukce Barrandovského mostu se oproti poslednímu plánu protáhne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy