Odtrhne se Skotsko? Jeho premiérka předložila parlamentu nový zákon o referendu

Skotská vláda dnes předložila místnímu parlamentu návrh zákona, který stanoví nová pravidla pro konání referend. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová doufá, že by se na jeho základě mohlo konat už v druhé polovině příštího roku nové lidové hlasování o odtržení Skotska od Spojeného království, informovala agentura Reuters. Britská vláda zatím nové referendum o nezávislosti Skotska vehementně odmítá.

Skotští voliči o osamostatnění hlasovali v září 2014 a při bezmála 85procentní účasti takový krok odmítli většinou 55,3 procenta hlasů.

Skotská premiérka Sturgeonová, která je zároveň předsedkyní separatistické Skotské národní strany (SNP), ale dlouhodobě tvrdí, že kvůli plánovanému odchodu Británie z Evropské unie se okolnosti změnily a Skotové, kteří v brexitovém referendu v roce 2016 podpořili setrvání země v EU, by měli mít možnost vyjádřit se k otázce nezávislosti znovu.

Průzkumy naznačují, že podpora myšlence odtržení Skotska od zbytku Spojeného království v poslední době roste, v lidovém hlasování by podle nich ale stále zvítězili zastánci setrvání v unii s Anglií, Walesem a Severním Irskem. 

"Právě jsme zveřejnili návrh zákona, který stanoví pravidla pro referendum o nezávislosti, které umožní skotskému lidu, aby si vybral vlastní budoucnost, místo aby si nechal vnutit budoucnost brexitovou," napsala dnes na twitteru skotská první ministryně Sturgeonová.

Současná britská vláda další referendum o nezávislosti odmítá. Ministr vnitra a uchazeč o premiérské křeslo po Therese Mayové Sajid Javid dnes například uvedl, že v případě, že se stane předsedou vlády, konání skotského referenda neumožní. Sturgeonová v reakci na jeho výrok na twitteru napsala, že Skotové rozhodně nebudou akceptovat, aby jim někdo mluvil do rozhodování o vlastní budoucnosti.

V zákonu, který skotská vláda dnes do parlamentu předložila, není datum nového referenda o nezávislosti stanoven. Sturgeonová ale dnes BBC řekla, že "pravý čas" na lidové hlasování o nezávislosti podle ní nastane v druhé polovině příštího roku.

Podle politických analytiků, které dnes oslovila agentura Reuters, bude nyní záležet na tom, o jaký brexit bude nástupce britské premiérky Mayové usilovat. Čím tvrdší odchod Británie z EU bude, tím více podporovatelů bude mít myšlenka nezávislosti Skotska.

Související

Více souvisejících

Skotsko Skotské referendum Velká Británie Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy