Odtrhne se Skotsko? Jeho premiérka předložila parlamentu nový zákon o referendu

Skotská vláda dnes předložila místnímu parlamentu návrh zákona, který stanoví nová pravidla pro konání referend. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová doufá, že by se na jeho základě mohlo konat už v druhé polovině příštího roku nové lidové hlasování o odtržení Skotska od Spojeného království, informovala agentura Reuters. Britská vláda zatím nové referendum o nezávislosti Skotska vehementně odmítá.

Skotští voliči o osamostatnění hlasovali v září 2014 a při bezmála 85procentní účasti takový krok odmítli většinou 55,3 procenta hlasů.

Skotská premiérka Sturgeonová, která je zároveň předsedkyní separatistické Skotské národní strany (SNP), ale dlouhodobě tvrdí, že kvůli plánovanému odchodu Británie z Evropské unie se okolnosti změnily a Skotové, kteří v brexitovém referendu v roce 2016 podpořili setrvání země v EU, by měli mít možnost vyjádřit se k otázce nezávislosti znovu.

Průzkumy naznačují, že podpora myšlence odtržení Skotska od zbytku Spojeného království v poslední době roste, v lidovém hlasování by podle nich ale stále zvítězili zastánci setrvání v unii s Anglií, Walesem a Severním Irskem. 

"Právě jsme zveřejnili návrh zákona, který stanoví pravidla pro referendum o nezávislosti, které umožní skotskému lidu, aby si vybral vlastní budoucnost, místo aby si nechal vnutit budoucnost brexitovou," napsala dnes na twitteru skotská první ministryně Sturgeonová.

Současná britská vláda další referendum o nezávislosti odmítá. Ministr vnitra a uchazeč o premiérské křeslo po Therese Mayové Sajid Javid dnes například uvedl, že v případě, že se stane předsedou vlády, konání skotského referenda neumožní. Sturgeonová v reakci na jeho výrok na twitteru napsala, že Skotové rozhodně nebudou akceptovat, aby jim někdo mluvil do rozhodování o vlastní budoucnosti.

V zákonu, který skotská vláda dnes do parlamentu předložila, není datum nového referenda o nezávislosti stanoven. Sturgeonová ale dnes BBC řekla, že "pravý čas" na lidové hlasování o nezávislosti podle ní nastane v druhé polovině příštího roku.

Podle politických analytiků, které dnes oslovila agentura Reuters, bude nyní záležet na tom, o jaký brexit bude nástupce britské premiérky Mayové usilovat. Čím tvrdší odchod Británie z EU bude, tím více podporovatelů bude mít myšlenka nezávislosti Skotska.

Související

Více souvisejících

Skotsko Skotské referendum Velká Británie Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 58 minutami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

včera

Válka v Izraeli bude pokračovat ještě týdny. Američané by si přáli brzký konec bojů

Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy a ukončení první fáze války proti teroristickému hnutí Hamás, které konflikt rozpoutalo říjnovým útokem na izraelském území.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy